Radio od A do Ż, czyli subiektywny alfabet piotrkowskiej rozgłośni

Środa, 01 czerwca 202214
1 czerwca 1992 roku w eterze po raz pierwszy można było usłyszeć Radio Piotrków, dziś znane jako radio Strefa FM Piotrków. Z okazji 30-lecia jeden z najstarszych (stażem) pracowników radia przygotował subiektywny alfabet o wszystkim, co w ciągu tych lat wydarzyło się w radiu. Zapraszamy do lektury.
Fot. Julia Popyk Fot. Julia Popyk

A – Aleja 3-go Maja, czasami błędnie nazywana alejami (a przecież to jedna ulica, do 1990 – imienia Bolesława Bieruta). To pierwszy adres Radia Piotrków. Dokładnie aleja 3-go Maja 4, kamienica, ostatnie piętro, duży metraż i sporo miejsca do rozwinięcia skrzydeł (sufit znajdował się wyjątkowo wysoko), więc młode radiowe orły mogły sobie polatać.

A – analogowe płyty. Zdarzały się audycje, w czasie których muzyka była prezentowana właśnie dzięki analogowym, czarnym, dużym płytom. To pionierskie czasy radia, ostatni gramofon usunięto ze studia po przeprowadzce na ulicę Jagiellońską w 1996 roku.

B – Bochniak. Jan Bochniak – w radiu od 1996 roku. Dowód na to, że żeby pracować w stacji radiowej wcale nie trzeba mówić na antenie. Janek jest bowiem realizatorem dźwięku. To dzięki niemu powstały setki reklam i nagrano tysiące audycji.

B – Bralczyk. Profesor Jerzy Bralczyk. Jego audycje obecne są na naszej antenie od ponad 20 lat. Uczy, jak nie popełniać błędów językowych. Sporo już nauczył, ale wciąż nie słychać większych postępów w wymowie nazwy jednej z piotrkowskich ulic. Nadal większość mówi „Rosfelta”, zamiast „Ruzwelta” (prawidłowa pisownia: Roosevelta).

C – częstotliwość. Radio zaczynało od 70,1 Mhz, potem były kolejne, dziś nadaje na dwóch: 98,2 i 104,2 Fm.

C – Cecotka. Marcin Cecotka – zaczynał jako uczeń II LO w 1992 roku. Przez 30 lat prowadził m.in. „Listę Przebojów”, „Siber”, „Lożę”, „O tym się mówi”, „Magiel” i wiele innych audycji. Polonista po Uniwersytecie Łódzkim. Od ponad 20 lat budzi słuchaczy, a wcześniej samego siebie. W wolnych chwilach gra (no dobrze, próbuje grać) w piłkę nożną i zabawia ludzi na imprezach okolicznościowych. Partner Roberta Gali, ale tylko radiowy. Tata małej Michalinki.

D – Dni Miasta – kiedyś radio je współorganizowało, z reguły promuje i reklamuje. Gwiazdami tych imprez byli m.in. : Feel, Perfect, Piersi czy Lady Pank.

D – disco polo. Niby nikt nie słucha, a wszyscy znają refreny. Kilka lat temu Strefa Fm zdecydowała się na eksperyment i na swojej playliście umieściła piosenki z tego nurtu. Niezadowolenie słuchaczy było tak duże, że eksperyment zakończono po ośmiu dniach. I fajnie.

D – debaty wyborcze. Trudno to sprawdzić, ale istnieje prawdopodobieństwo, że te samorządowe mogły decydować o tym, kto został prezydentem. Przeprowadzano je przed każdymi wyborami na wójtów, burmistrzów czy prezydentów. W radiowym studiu spotykali się poszczególni kandydaci i odpowiadali na pytania dziennikarzy. Debaty prowadzili: Tomasz Stachaczyk, Beata Hołubowicz – Stachaczyk, Marcin Cecotka i Artur Wolski.

D – Dziadczyk. Paulina Dziadczyk, pracownica Działu Reklamy od 2008 roku. Starannie dba o jak najlepsze relacje z klientami i potencjalnymi reklamodawcami. Szczęśliwa i wciąż młoda mama.

E – epiotrkow. Lokalny portal informacyjny to część medialnego koncernu. Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez internetu i bez epiotrkow, który uchodzi za najbardziej opiniotwórczy portal w Piotrkowie. Działa od 2007 roku.

F – „Faktograf”, czyli magazyn reporterów. To w tej audycji emitowane są najważniejsze i nieco dłuższe niż w serwisach lokalnych metariały reporterskie zebrane i nagrane przez radiowych dziennikarzy.

G – Gala. Robert Gala. W radiu od początku, zaczynał od Listy Przebojów, potem był m.in. „RAP – Rockowa Audycja Poniedziałkowa” (później Piątkowa), „Siber”, „Tylko Po Polsku” i „Magiel”. Żywa encyklopedia muzyczna i człowiek-instytucja, od którego zależy, jaka muzyka prezentowana jest na antenie. Znany z tego, że nikomu nie udało się z nim pokłócić i to mimo wielu prób z różnych stron. Siła spokoju, chodząca uprzejmość, ale nie sztuczna. Fanatyk radia, w wolnych chwilach zajmuje się radiem. Partner Marcina Cecotki (radiowy!).

G – Gajda. Stanisław Piotr, były plastyk miasta, dyrektor Ośrodka Działań Artystycznych, pomysłodawca znanych festiwali (Translacje, Interakcje). Artysta, dzisiaj emeryt, ale wciąż aktywny medialnie. Jest jednym z komentatorów „Loży”. W latach 90. wspólnie z Robertem Gustą prowadził „Magazyn Kulturalny”, jeden z pierwszych programów ówczesnego Radia Piotrków, którego mogła nam zazdrościć pozostała część prywatnych stacji.

G – Gliszczyński. Marcin. Pseudonim „Glizda”. Wykładowca akademicki (anglista), bodaj najlepszy w ostatnich trzydziestu latach gitarzysta w Piotrkowie, członek takich zespołów, jak Neglige, Daimonion, Moneky Grove czy Agata Michalska&The Others. W radiu znany jako współprowadzący „Lożę” (od 2007 roku).

G – gwiazdy. Przez te 30 lat naszą rozgłośnię odwiedziło wiele znanych postaci świata muzyki, filmu, polityki i sportu. To m.in. Maryla Rodowicz, Paweł Kukiz, Daniel Olbrychski, Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Andrzej Wroński, Bartosz Jurecki, zespoły Lady Pank, Perfect, Big Cyc czy Golden Life.

H – Hołubowicz. Beata Hołubowicz – Stachaczyk – niegdyś postrach lokalnych polityków, którzy na myśl o wywiadzie u niej próbowali wymigać się L-4. A poważniej: dziennikarka prowadząca w radiu programy: „O tym się mówi”, „Z pianką i bez cukru” czy „Z innej strony”. Chciała zostać lekarką, a skończyła polonistykę ( UŁ). Była nauczycielką i pedagogiem, od lat redaktor naczelna „Tygodnia Trybunalskiego”. W pracę rozgłośni zaangażowana bez reszty. Może to wazeliniarstwo, ale życzyłbym każdemu takich szefowych.

I – imprezy. Nie mówimy o imprezach organizowanych przez i dla pracowników radia, bo niewiele pamiętam, ale o imprezach które stacja współorganizowała. To nie tylko Dni Piotrkowa, ale także Dożynki Powiatowe czy Dni Gorzkowic. To także wiele koncertów, zawodów sportowych czy konkursów.

J – Jagiellońska 7. Od maja 1996 to adres naszej rozgłośni.

K – komin. Ważna rzecz, bo na nim umieszczone są nadajniki Strefy Fm Piotrków (wcześniej Radia Piotrków).

K – kasety. Na samym początku prezentowana w Radiu Piotrków muzyka nagrana była właśnie na kasetach magnetofonowych. Nie były to jednak te znane starszym „60” czy „90”, tylko co najwyżej „15”, czyli piętnastominutowe. A często pięcio.

K – Kołodziejska. Paulina. Ostatni transfer Strefy Fm (styczeń 2022 roku), wcześniej dziennikarka radia z Tomaszowa. U nas nie tylko pozyskuje informacje, ale i czyta serwisy lokalne. Piszę też teksty do „Tygodnia Trybunalskiego” i epiotrkow.pl.

K – Kwiatkowski. Paweł Kwiatkowski. Rówieśnik rozgłośni, w której pracuje od 8 lat. Człowiek wszechstronny: pozyskuje informacje, czyta serwisy, prowadzi niedzielny program, tworzy audycję o nazwie „Klakson”. Utalentowany muzyk (basista, wokalista), szczęśliwy tata Olka.

K – Kaźmierczak. Robert Kaźmierczak. Kolejny przykład, że można pracować w radiu, a na antenie nie przemówić ani razu. Specjalista od spraw nie do załatwienia, pracownik Działu Reklamy od 1994 roku.

K – Kowalski. Paweł Kowalski. To nie jest etatowy pracownik Strefy Fm, ale bez niego …na pewno byłoby smutniej. Leśnik, były myśliwy, który jednak przeszedł na jasną stronę mocy i jeśli dziś poluje, to tylko z aparatem fotograficznym. Pasjonat przyrody, pracownik Nadleśnictwa Piotrków i Osady Leśnej w Kole. Być może najbardziej medialna postać regionu. Z naszej anteny znany dziś jako współprowadzący „Lożę” czy „Magiel”, wcześniej współnie z Elżbietą Jarszak prowadził audycję „Porozmawiajmy o zwierzętach”.

K – „Książka na weekend” – audycja, w której Krzysiek Żołądek omawia i poleca najnowsze propozycje wydawnicze. Emitowana w czwartki i piątki.

K – „Klakson”. Magazyn motoryzacyjny przygotowywany i prowadzony przez Pawła Kwiatkowskiego. Krótko, zwięźle, ale na temat.

K – Kamiński. Krzysztof Kamiński, piotrkowski aktor współpracujący z radiem od ponad 20 lat. Najczęściej występował jako lektor w reklamach. Był też głosem „Kariery Nikodema Dyzmy”, czyli czytanej na antenie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

K – Krasiński. Bartłomiej Krasiński – współpracę z rozgłośnią zaczynał jako miejski rzecznik konsumentów. Od kilku lat prowadzi własną kancelarię prawną. I nadal udziela porad na naszej antenie (w czwartki po godzinie 9.10 w „Maglu”). Gdyby nie został prawnikiem, zapewne byłby radiowcem.

K –„ Korek”. Jedna z pierwszych naprawdę udanych propozycji programowych Radia Piotrków. „Korek” emitowany był w latach 1992-93 w piątkowe popołudnia, wieczory, a niekiedy przedłużało się to do godzin nocnych. „Korek” tworzyli m.in. Marcin Tercjak, Marcin Kocięba, Robert Gusta, Marek Dędek, Paweł Smalec, Dariusz Skorupa.

L – „Lista Przebojów”. Dziś to audycja prowadzona przez Darka Wojtysiaka w ramach „Strefy Aktualnych Hitów”, ale kiedyś emitowana raz w tygodniu, w sobotnie wieczory. Był to zestaw 30 lub 50 utwórów, które wybierali słuchacze, głosując telefonicznie lub na kartkach pocztowych. Lista doczekała się ponad 500 notowań, a prowadzili ją: Marcin Cecotka, Robert Gala, Bartek Wilczyński, a przez kilka pierwszych tygodni także Dariusz Malesa.

L – „Loża”. Szesnastominutowa audycja, w której z pewnym przymrużeniem oka i chyba nie bez złośliwości, ale za to z życzliwością prowadzący komentują lokalną i nie tylko lokalną rzeczywistość. Na antenie od 2007 roku. Prowadzącym i twórcą jest Marcin Cecotka, a stały zestaw komentatorów tworzą: Tomasz Stachaczyk, Stanisław Piotr Gajda, Paweł Kowalski i Marcin Gliszczyński. „Loża” emitowana jest w poniedziałki o 12.30.

L – ludzie radia. Nie byłoby tych 30 lat, gdyby nie ludzie radio tworzący. Tomasz Stachaczyk, Robert Gusta, Marcin Tercjak, Janusz Surma, Paweł Małolepszy, Krzysztof Bąk, Artur Wolski, Elżbieta Jarszak, Marcin Góra, Jacek Bykowski, Wojciech Dąbrowski, Aneta Książczyk, Jacek Stępnicki, Mariusz Stępiński, ś.p Krzysztof Wiaderek i Tomasz Konopka, Marcin Kocięba, Marek Dędek, Paweł Smalec, Jarosław Adaszek, Piotr Adaszek, Mariusz Aadaszek, Roland Szymański, Kamil Krzaczyński, Maciej Winnik,Jacek Domagalik, Marcin Pampuch, Monika Włodkowska, Aneta Duk, Antoni Opala, Bożena Piechura, Monika Włodkowska, Krzysztof Jajszczak, Marek Grynkiewicz, Anna Rzędowska, Michał Ostafijczuk, Andrzej Kondzielewski, Aneta Stępień, Tomasz Rorbach, Maciej Adamusiak, Artur Oleksiak, Wojtek Stachowicz, Magdalena Gumulec, Bartek Gumulec, Michał Pałubski, Krzysztof Świrek, Jarek Krak, Ewa Sadzińska, Adam Uszakow, Jarek Kozień, Sara Fiszer, Milena Nowakowska, Mariusz Jaroń, Renata Goska, Dariusz Skorupa, Bartek Wilczyński, Krzysztof Pawłowski, Ireneusz Staszczyk, Joanna Szczepańska, Kamil Budny, Katarzyna Babczyńska, Kacper Czapczyk, Krzysztof Rudzki, Łukasz Michalczyk, Paweł Kwiatkowski, Krzysztof Plackowski, Violetta Wojciechowska, Agnieszka Rogalska, Agnieszka Warchulińska, Gabriela Uhle, Ewa Krakowiak, Łukasz Krakowiak, Rino Pavletta, Julia Popyk, Tomasz Rusołowski, Anna Uniszewska, Barbara Zatoska, Monika Gosławska, Aneta Kocikowska, Elżbieta Skrobek, Anna Badek, Katarzyna Badek, Mariola Jakubczak, Karolina Pietras, Anna Uniszewska, Włodzimierz Dorosławski, Paweł Strużycki, Artur Ostólski, Beata Hołubowicz – Stachaczyk, Jan Bochniak, Monika Pawłowska-Uszakow, Paulina Dziadczyk, Olga Śmiechowska, Robert Gala, Marcin Cecotka, Darek Wojtysiak i wielu innych.

M – „Magiel”. Audycja z telefonicznym, a czasami także osobistym udziałem słuchaczy. Na antenie od września 2007 roku. Duet prowadzących tworzą Robert Gala i Marcin Cecotka. Obecnie emitowana od poniedziałku do piątku między 7.00, a 10.00. 

M – Michalczyk. Łukasz Michalczyk. Do Strefy FM Piotrków przyszedł z rozgłośni tomaszowskiej w 2011 roku. Przez kilka lat prowadził programy, od 2018 jest także podporą Działu Informacyjnego. Znany z tego, że nigdy się nie denerwuje, także na antenie. W wolnych chwilach umila czas uczestnikom imprez okolicznościowych. Utalentowany wokalnie i konferansjersko. Szczęśliwy i młody tata Krzysia.

M – mikrofon. Czy bez tego urządzenia byłoby radio? Nie byłoby.

M – mecz. Ten najsłynniejszy rozegrano w drugą rocznicę powstania Radia Piotrków. Na Stadion XXXV-lecia przyszło niemal 10 tysięcy widzów, którzy chcieli obejrzeć piłkarskie popisy ekipy piotrkowskiej rozgłośni i reprezentacji Radia Bełchatów. Mecz zakończył się wynikiem 2:2, a gole dla gospodarzy zdobyli Tomasz Rorbach i Artur Wolski. Niestety, żaden z nich nie zyskał uznania ówczesnego selekcjonera polskiej kadry. Ani żadnego następnego. Może szkoda?

M – Małecka. Ewa Małecka – Krakowiak. Gdyby zorganizować wewnętrzny radiowy plebiscyt na najbardziej lubianą osobę w firmie, chyba by wygrała. Obecnie przebywa na urlopie wychowawczym.

N – „Nasz i Wasz Mikrofon”, ewentualnie „Wasz i Nasz Mikrofon”. Audycja wymyślona przez realizującego program Marcina Górę w 1992 roku. Prowadzącym był Darek Wojtysiak. Jak na tamte czasy, naprawdę ciekawa propozycja dla słuchaczy, z przebojową muzyką i konkursami. Początkowo emitowana w niedzielne popołudnia, potem zamieniła się w „One Top Ten Dance”.

N – „Nasz Powiat, Nasze Sprawy”. Audycja, w której – cóż za zaskoczenie – omawiane są tematy związane z powiatem piotrkowskim.

O – „O tym się mówi”. Na antenie od roku 2000. Najpierw o 10.15, od roku 2014 o godzinie 8.30. To tutaj przez 8 minut przepytywani są politycy, działacze, urzędnicy, sportowcy i artyści. Prowadzący: Beata Hołubowicz – Stachaczyk, Marcin Cecotka, Łukasz Michalczyk i Paweł Kwiatkowski.
O – „Opowieści o Piotrkowie”. Audycja dotycząca historii miasta. Autorką jest Agnieszka Warchulińska (dziś Szóstek).

O – odtwarzacze. Najpierw magnetofonowe, następnie CD, potem zapomniane dziś mini disc. A dzisiaj w naszym radiowym studiu czegoś takiego najzwyczajniej w świecie nie ma. Zostały zastąpione przez komputery.

O – „One Top Ten Dance”. Audycja muzyczna tworzona przez zgodnie (wtedy) współpracujący duet Marcin Góra – Darek Wojtysiak. Prezentowana tam muzyka należała do lekkiej, łatwej i przyjemnej i pewnie dlatego audycja cieszyła się w latach 90. tak dużą popularnością.

P – płyty. Na początku analogowe i kompaktowe, tych ostatnich w czerwcu 1992 było zaledwie ok. 30, potem kilka tysięcy. Dziś już się z nich nie korzysta. Większość została „zgrana” do komputerów, z których odtwarzana jest muzyka.

P – Pawłowska – Uszakow. Monika, od 1996 do 2014 redaktor naczelna, potem szefowa Działu Reklamy. Pojawiała się też na antenie, choćby prowadząc Radio Lato na początku XXI wieku i czytając serwisy lokalne. W rozgłośni od czerwca 1992 roku. Dba o promocję stacji, współtworzy strategię reklamową, potrafi prowadzić tzw. trudne rozmowy z potencjalnym klientem. Szczęśliwa żona Adama, w wolnych chwilach miłośniczka filmów i seriali. Dzięki jej rekomendacjom kilka osób z radia obejrzało produkcje, których bez Moniki raczej by nie obejrzało.

P – playlista. Słowo obce, a oznacza po prostu zestaw i kolejność utworów, które prezentowane są na antenie. Radiową playlistę układa Robert Gala, więc jeśli pochwały to dla niego, jeżeli zaś skargi to…też do niego.

P – „Piotr”. Plebiscyt „Piotr”, czyli przyznawana w latach 1996 – 2008 nagroda dla Osobowości Roku. Wśród laureatów m.in. Marek Konieczko, Włodzimierz Bieniek, Jacek Sokalski, Zbigniew Bujakowski czy o. Gracjan Kubica. Pomysłodawcą plebiscytu był założyciel radia Tomasz Stachaczyk.

P – Plackowski. Krzysztof Plackowski. Wciąż młody, a w radiu już 17 lat! Utalentowany informatyk i programista, człowiek który w internecie odnajdzie się zawsze i wszędzie. Ma wielki udział w takim, a nie innym wyglądzie portalu epiotrkow, stworzył też internetową stronę samej rozgłośni.

P – „Party Time”. Kolejna programowa propozycja duetu Góra – Wojtysiak. Nadawana w latach 90. wieczorno-nocna audycja piątkowa gromadziła przy radiodobiornikach tysiące słuchaczy.

P – pasja. Bez niej nie byłoby tego radia. Po prostu.

P – polityka. Nie da się od niej uciec. Ale jeżeli rządzący mają do dziennikarzy pretensje, że ci sprzyjają opozycji, a opozycja narzeka, że dziennikarze chodzą na pasku rządzących, to jest dobrze. No i jest. Od 30 lat.
P – piraci. Na początku Radio Piotrków było radiem pirackim, ale wynikało to z przepisów, a właściwie ich braku. W 1994 stacja otrzymała oficjalną koncesję na nadawanie. Jako jedna z szesnastu pierwszych prywatnych w Polsce.

P - plebiscyt. Plebiscyt na Najlepszego i Najpopularniejszego Sportowca i Trenera Ziemi Piotrkowskiej. Organizowany przez naszą stację od 2000 roku przez prawie 20 lat. Najczęściej wygrywał zapaśnik Michał Jaworski, ale laureatkami były też piłkarki ręczne (Kinga Polenz (Grzyb), Joanna Wodniak (Obrusiewicz) czy Beata Skura).

R – Radomsko. Od wielu lat nasze nadajniki działają także na tym terenie (częstotliwość 104,2). Korespondentem Strefy Fm jest Irek Staszczyk, który na bieżąco przekazuje informacje o najważniejszych wydarzeniach z Radomska i okolic.

R – Rżanek. Michał Rżanek, prezydent Piotrkowa w latach 1992 – 96. Siłą rzeczy uczestniczył w narodzinach radia jako przedstawiciel miejskiej władzy. Jako jedyny prezydent Piotrkowa na żywo, regularnie co dwa tygodnie odpowiadał na telefoniczne pytania słuchaczy na antenie. Działo się to we wtorki po godzinie 21.00 w programie „Piotrków moje miasto” (1992-93).

R – Rogalska. Agnieszka Rogalska. Kolejna osoba, której na antenie nie słychać, ale trudno bez niej wyobrazić sobie radio. Od 2000 roku pracuje w Dziale Reklamy. Dziś ta praca wygląda zupełnie inaczej niż 20 lat temu (ech, ta technika), ale to wcale nie oznacza że jest jej mniej. Nie jest, a Agnieszka dba o jakość reklam i porządek w ich emisji.

R – Rytych. Marcin Rytych. Człowiek o pseudonimie „Wiosna” w radiu spędził już tych wiosen 21 (od 2001). Pracownik Działu Reklamy, specjalista od pozyskiwania klientów, absolwent kierunku zarządzanie i marketing na UŁ.. W wolnych chwilach muzyk zespołów Grzmiąca Półlitrówa i BetonJarka. Prywatnie fan polskiej muzyki, ale raczej tej starszej. Kiedyś wielbiciel karaoke.Szczęśliwy tata.

R – Rudzki. Krzysztof Rudzki. Jeden z ostatnich transferów radiowych. Przyszedł do rozgłośni z piotrkowskiego magistratu w 2021 roku. Członek Działu Informacyjnego, pisze też teksty do „Tygodnia Trybunalskiego” i epiotrkow. To także dzięki niemu atmosfera we wspomnianym dziale jest taka, jaka powinna być. A różnie wcześniej bywało.

R – reklama. Dział Reklamy. Czy bez reklam istniałoby radio? Państwowe, dotowane przez spółki Skarbu Państwa lub internetowe, pozyskujące pieniądze dzięki wpłatom słuchaczy - tak. Prywatne – nie. Dlatego jest tak ważna. A niektóre teksty reklamowe stworzone przez radiowców weszły do języka potocznego mieszkańców regionu („Mamy rady na odpady”, „Na deserek chrupki Derek”, „Poczuj radość między nogami”).

R – Radio Wieczór Państwu – mówiliśmy przez całe lata 90. Nasze wieczorne pasma rozpoczynały się o 20.00 i trwały do 22.00/23.00, a czasami jeszcze dłużej.

R – Radio Lato – nasza propozycja na czas wakacji. Przez kilka sezonów nadawana ze studia plenerowego (np. w Barkowicach Mokrych). Potem zastąpiona „Letniskiem”, a następnie „Strefą Najlepszą Pod Słońcem”).

S – Stachaczyk. Tomasz Stachaczyk. Kiedy na początku lat 90. wpadł na pomysł założenia radia, chyba sam nie wiedział, czy to się może udać, a nawet jeśli, to ile potrwa. Minęło 30 lat, a radio wciąż nadaje. W dużej mierze dzięki niemu, jego wiedzy, mądrości i intuicji (wazelina? No może, ale zasłużona – przyp. MC). Radiem dowodzi, radiem się nie znudził, radiem żyje. Za swoją działalność został wyróżniony Złotą Wieżą Trybunalską w 2012 roku. Zdarzało i wciąż zdarza mu się zasiąść za mikrofonem. Jest stałym komentatorem „Loży”, a czasami prowadzi programy muzyczne (głównie w święta). W przeszłości znacznie częściej pojawiał się na antenie, prowadząc np. wieczorne pasmo „Piotrków moje miasto” czy debatę kandydatów na prezydenta Piotrkowa w 2002 roku. Człowiek o wielu zainteresowaniach: od latania, porzez pływanie, muzykę aż po fotografię. Niby emeryt, ale tylko metrykalnie, bo duchem to wciąż człowiek młody. I wciąż mu się chce, jak to młodemu.

S – słuchacze. Bez nich (Was) nie byłoby nas. Proste jak włos Mongoła. Jeszcze raz bardzo dziękujemy!

S – Strefa. Strefa Fm Piotrków – tak brzmi pełna nazwa naszej rozgłośni. Oficjalnie weszła w życie 1 września 2006 (wcześniej to było Radio Piotrków). Nie wszędzie się przyjęła, bo przyzwyczajenie to druga natura człowieka, a więc i słuchacza. Ale czasami zmiany są potrzebne.

S – „Strefa Aktualnych Hitów”. W połowie roku tej audycji wymyślonej i prowadzonej przez Darka Wojtysiaka stuknie 4000 wydań! Na program składa się lista aktualnych przebojów (20 utworów), propozycje i Old Box Hit, czyli przebój sprzed lat. Nadawana od poniedziałku do piątku między 18.00 a 20.00.

S – „Stan Wyjątkowy”. „Zawsze smaczny i zdrowy” – śpiewano. A nadawano jeszcze w Radiu Piotrków. Prowadzącym był Darek Wojtysiak. Nazwę wymyślił Jacek Bykowski.

S – „Siber”. „Siber, czyli Mocna Audycja Radia Piotrków”. To może zastanawiać, że tak kontrowersyjna, często zupełnie absurdalna, czasami kompletnie odjechana audycja nadawana w sobotnie noce w latach 1993-2003 wciąż jest pamiętana i wspominana, np. w internecie.Mało tego, twórcy Sibra – Robert Gala i Marcin Cecotka – jeszcze dziś słyszą czasami głosy nawołujące do reaktywacji. Ale to już niemożliwe. Byłaby to po prostu audycja za mocna jak na obecne czasy.

S – studio. Niemal od początku w radiu funkcjonują dwa studia. W jednym nagrywane są reklamy i niektóre audycje, z drugiego emitowany jest program na żywo.

Ś – Śmiechowska. Olga Śmiechowska. Jeden z ostatnich transferów Strefy Fm Piotrków. Urocza pracownica Działu Reklamy.

T – transmisja. Był czas, kiedy radio stawiało na transmisje sportowe. Nasi reporterzy (Michał Ostafijczuk, Antoni Opala, Artur Wolski) relacjonowali na żywo ważne mecze piłkarek ręcznych Piotrcovii, piłkarzy Piotrkowianina (dawniej Kipera), futbolistów Piotrcovii (Piotrcovii Ptak), zapaśników GKS Piotrcovia, później AKS Piotrków. W czasach przedinternetowych takie transmisje przyciągały przed radioodbiorniki tysiące słuchaczy.

T – telefon. Kiedyś ten radiowy dzwonił – nie przesadzając – kilkaset razy dziennie. Dziś rzadziej, bo są inne formy kontaktu. Ale nadal działa. Ten antenowy to 649 59 69, reklamowy 511 29 29 20, a czy ktoś pamięta pierwszy numer, pod jaki należało dzwonić, by porozmawiać z kimś z redakcji? No dobrze, nikt. A prawidłowa odpowiedź to 72 – 70.

T – „Tydzień Trybunalski”. O pięć lat młodszy od radia, ale stanowiący ważny element lokalnego, medialnego koncernu. Redakcje mieszczą się w tym samym budynku, a dziennikarze w zasadzie tworzą jedną rodzinę.

U – urodziny. Niewiele, bardzo niewiele mamy w Polsce rozgłośni, które mogą się poszczycić dłuższym życiem niż my. Bo my 1 czerwca tego roku kończymy 30 lat!

W – Wojtysiak. Darek Wojtysiak, w radiu od 1992 roku. Prowadził wiele audycji, na których – to żadna przesada – wychowały się pokolenia („Wasz i Nasz Mikrofon”, „One Top Ten Dance”, „Party Time”, „Stan Wyjątkowy”, „Strefa Hitów”, „Radio Lato”). Człowiek, który uwielbia i – co ważne – potrafi mówić tak, by ktoś chciał tego słuchać. Fanatyk radia i muzyki, w przeszłości dyskotekowy DJ, cały czas wzięty konferansjer, od kilku lat dyrektor sulejowskiego MOK-u. Organizator wielu ciekawych koncertów. Legedna piotrkowskiej rozgłośni. Od poniedziałku do piątku prowadzi „Strefę Aktualnych Hitów” (18.00-20.00).

W – Wojciechowska. Violetta Wojciechowska, w radiu od 1993 roku. Księgowa, a to oznacza że najwięcej pracy ma pierwszego i siódmego dnia każdego miesiąca. Lokalna patriotka (Wierzeje!), wielbicielka chorwackich plaż, szczęśliwa mama.

W – wybory. Złośliwi mówią, że wybory to dla radia żniwa. I coś w tym jest. Ale wybory to także więcej pracy: dla dziennikarzy (debaty) i pracowników Działu Reklamy. Nie mówiąc o politykach.

W – „Weekendowy Magazyn Sportowy”. W czasach, kiedy internetu nie było, bądź dopiero raczkował, obowiązkowa pozycja programowa wszystkich lokalnych działaczy sportowych, sportowców i kibiców. Nadawany w niedzielne wieczory po 21.00 program trwał godzinę. Michał Ostafijczuk podawał wyniki meczów i zawodów, rozmawiał z gośćmi, były też konkursy. Wraz z rozwojem internetu program coraz bardziej tracił, ale w swoim czasie naprawdę udana produkcja.

Z – „Z Innej Strony”. Audycja Beaty Hołubowicz – Stachaczyk emitowana w sobotnie popołudnia. Opiera się na luźnej, przyjaznej rozmowie z zaproszonym gościem. Zastąpiła program „Z pianką i bez cukru”.

Z – zegar. Ten główny znajduje się w studiu. W radiu czas dzieli się na piosenki, reklamy i serwisy. I płynie zupełnie inaczej. Proszę mi wierzyć.

Ż – Żołądek. Krzysztof Żołądek, czyli transfer prosto z Kielc. Ze stolicy Świętokrzyskiego przyjechał do Piotrkowa za głosem serca (od 2021 roku mąż Karoliny). Przybył już z poważnym doświadczeniem radiowym, co słychać codziennie na antenie, kiedy prowadzi pasmo „Strefa Dobrego Klimatu”, gdzie zastąpił Artura Ostólskiego (ten z kolei wybrał inną, pozaradiową drogę, choć wciąż współpracuje z nami jako lektor). Jest także autorem takich audycji, jak „Książka na weekend” i „Kapitał”. W Strefie Fm Piotrków od 2020 roku.

POLECAMY


Zainteresował temat?

10

1


Komentarze (14)

Szanowni czytelnicy, na czas trwania ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość publikacji komentarzy, możliwość ta powróci po jej zakończeniu. I pamiętaj - 21 kwietnia widzimy się na wyborach! – Redakcja ePiotrkow.pl

Komentowanie zostało wyłączone.
Sebo ~Sebo (Gość)01.06.2022 11:47

100 lat

51


Ja ~Ja (Gość)01.06.2022 12:14

Czy beda dni otwarte w radiu?

50


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)02.06.2022 08:28

Najbardziej podoba mi się komin i nadajniki- ile to kiedyś było nerwów prawda panie Tomaszu ?

30


Mania ~Mania (Gość)02.06.2022 08:30

C - częstotliwość wydaje mi się, że najpierw było 69.9 FM. Jeśli nie, proszę wyprowadzić mnie z błędu.

30


....... ~....... (Gość)01.06.2022 21:40

Brakuje magazynu filmowego w którym były do wygrania bilety do Hawany...

40


go?ć_piotrkowianka ~go?ć_piotrkowianka (Gość)01.06.2022 19:59

Dziękuję z całego serca zdobyte u was nagrody tylko nie mogę teraz do was się dodzwonić bo tylko Czesław z wami się łączy z kłamstwami cudak

20


Babcia ~Babcia (Gość)01.06.2022 15:57

Dla wszystkich prowadzących zdrowia uśmiechu na codzien bądźcie zawsze tacy żartownisi

20


KW stały słuchacz ~KW stały słuchacz (Gość)01.06.2022 13:26

Wszystkiego naj. Nie jestem w stanie zliczyć nagród jakie wygrałem w latach 90. Aby je wygrać musiałem dzwonić ze stacjonarnego. Udawało się wiele razy. Byłem 2 razy gościem u Darka Wojtysiaka. Miłe wspomnienia. Pozdrawiam

30


Telefon ~Telefon (Gość)01.06.2022 12:21

Panie Marcinie - ja pamiętam; tyle razy dzwoniłem na ten numer żeby wygrywać nagrody. Trochę ich wygrałem; proszę mi wierzyć, że w owym czasie trudniejsze było dodzwonienie się do konkursów niż udzielenie odpowiedzi na pytanie. To z prostego powodu wtedy nie było komórek; a aparaty nie miały wybierania tonowego - tylko tarczowe...

51


słuchacz ~słuchacz (Gość)01.06.2022 11:54

Gratulacje za dotychczasowe dokonania oraz życzenia dalszych sukcesów radiowych i dziennikarskich przez kolejne dwadzieścia i więcej lat. Bez Was i Waszego Radia Piotrków i okolice byłyby głuche jak przysłowiowy pień.

40


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat