Od 24 maja nie działa punkt szczepień powszechnych przy ul. Belzackiej w Piotrkowie, z kolei od 31 do 7 czerwca nieczynny będzie punkt w Moszczenicy. Według informacji przekazanych przez przedstawicieli Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, powodem braku szczepionek, są opóźnienia w dostarczaniu preparatów przez producentów. Potwierdza to pełnomocnik wojewody łódzkiego do spraw szczepień.
- W tym tygodniu okazało się, że producent szczepionek Astra Zeneca ograniczył dostawy o 800 tysięcy. To bardzo dużo i niestety nie mamy na to wpływu. Konieczne było zastąpienie dawek dla zapisanych osób innymi szczepionkami. Pfizer, Moderna oraz Johnson & Johnson zostały wykorzystane również dla osób, które miały dedykowaną Astrę Zenecę. Stąd te wszystkie perturbacje, które mam nadzieję, zakończą się w przyszłym tygodniu. Jest to związane z tym, że 31 maja do polski dotrze 2,4 mln dawek szczepionki firmy Pfizer. To bardzo dużo. Mam nadzieję, że każdy punkt szczepień powszechnych będzie mógł działać i szczepić na poziomie swojej potencjalnej wydajności, którą wcześniej zadeklarował do Narodowego Funduszu Zdrowia - mówi Jolanta Kowalik-Gęsiak, pełnomocnik wojewody łódzkiego ds. szczepień przeciw Covid-19.
Tysiąc jednodawkowych szczepionek firmy Johnson & Johnson będzie dostępnych w mobilnym punkcie szczepień w Piotrkowie. Stanie on w ten weekend na parkingu przy miejskim amfiteatrze przy ulicy Narutowicza. Będzie można się w nim zaszczepić w godzinach 8-18. Wystarczy wystawione e-skierowanie, więc bez rejestracji i zapisów na konkretną godzinę można skorzystać z jednodawkowej szczepionki. - Każde miejsce, do którego będzie musiał się udać pacjent będzie oznakowany. Najpierw trzeba wypełnić kwestionariusz, jest także możliwe uzupełnienie go przez internet. Następnie trzeba przejść do kontenera, gdzie odbędzie się kwalifikacja lekarska i szczepienie. Po podaniu preparatu należy przejść do punktu obserwacji, tam medycy i wojskowi będą obserwować czy pacjenci nie mają niepożądanych objawów po szczepieniu - wyjaśnia Jolanta Kowalik-Gęsiak.
Służby obsługujące mobilny punkt szczepień będą informować o dostępności szczepionek. Gdyby wszystkie zostały wykorzystane już pierwszego dnia, to kolejne dawki nie dojadą.
W województwie łódzkim odnotowano łącznie 1,25 mln szczepień. W powiecie piotrkowskim wykonano ponad 22 tysiące szczepień, natomiast w Piotrkowie ponad 37 tysięcy.