Uczniowie ze szkół ponadpodstawowych rywalizowali w Mikołajkowym Turnieju Strzeleckim w Strzelnicy sportowej w Sulmierzycach. Jednym z głównych celów tej imprezy była promocja dyscypliny sportowej, jaką jest strzelectwo. Przypominamy, że ten sport znajduje się w programie igrzysk olimpijskich.
Za organizację Mikołajkowego Turnieju Strzeleckiego odpowiedzialne było Wojskowe Centrum Rekrutacji w Sieradzu.
W imprezie biorą udział młodzi ludzie, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem. Najczęściej są to przedstawiciele szkół mundurowych, którzy mogli mieć już styczność z bronią w ręku. Natomiast myślę, że takie wydarzenie, to jest też dobry początek dla każdego uczestnika, aby mógł się przekonać, że ten sport jest fajny i pożyteczny, z którego można się wiele nauczyć - mówi ppłk Daniel Jurewicz, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu. - Jak każdy sport strzelectwo również wyzwala rywalizację i wiele pozytywnych cech. Przede wszystkim ta dyscyplina wymaga wewnętrznego skupienia. Pomimo tego, że dzisiaj startują drużyny, jest to sport indywidualny. Każdy odpowiada za siebie, za swój wynik, a to na koniec daje rezultat całej drużyny - dodaje ppłk Daniel Jurewicz.
Mimo że w strzelectwie wykorzystuje się broń, to jak przekonuje sędzia zawodów, ta dyscyplina sportu jest bezpieczna. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest wykazanie się przez zawodnika jak największą koncentracją.
Uczniowie rywalizowali w dwóch konkurencjach: strzelanie z broni krótkiej i długiej.
Uczestnicy wykonują podstawowe strzelanie w konkurencjach pneumatycznych, czyli karabin pneumatyczny i pistolet pneumatyczny, po 20 strzałów w każdej konkurencji. Karabin jest bronią dłuższą oraz większą od pistoletu, który jest chudszy. Zawodnicy mogą strzelać z pistoletu z jednej ręki lub oburącz, gdyż jest to broń bardziej manewrowa. Dodatkowo linia celowania oraz lufa jest krótsza. Jak njbardziej strzelectwo jest absolutnie bezpiecznym sportem. Nie wiem, skąd bierze się taka fobia w społeczeństwie, że strzelectwo jest niebezpieczne. Jest o wiele więcej kontuzjogennych dyscyplin sportowych jak np. bieganie, czy jazda na rowerze - mówi Sławomir Dziegieć, sędzia zawodów. - Strzelectwo to są emocje. Te emocje nieraz negatywnie przekształcają na obraz na tarczy. Jeśli ktoś jest zdenerwowany, to nie będzie osiągał dobrych wyników. Dlatego preferowany jest spokój, opanowanie, pewna flegma, stoicyzm. To są takie cechy, które w strzelectwie są pożądane - dodaje sędzia.
W turnieju wzięło udział 45 uczestników z powiatów: bełchatowskiego, pajęczańskiego, sieradzkiego, zduńskowolskiego, wieluńskiego oraz łaskiego. Większość uczestników jest związanych z klasami mundurowymi, dla których kontakt z bronią nie jest już niczym nowym. Jak podkreślają uczniowie, nabycie doświadczenia zdobytego podczas uprawiania strzelectwa, może im pomóc w przyszłości, kiedy postanowią związać swoją przyszłość ze służbami mundurowymi.
Zainteresowałem się strzelectwem dzięki mojemu tacie, który był w wojsku. Wydaje mi się, że zamiłowanie do wojska i strzelectwa po prostu przeszło bezpośrednio z niego na mnie. Myślę, że swoją przyszłość zwiążę ze służbami mundurowymi. Pójście do liceum do klasy mundurowej już w pewnym stopniu pomaga nam w tym, aby w przyszłości mieć lepszy start w tym kierunku, ponieważ w szkole uczą nas już takich postaw, które się przydadzą na dalszym etapie edukacji - mówi Patryk Banasik, uczeń ZSP nr 1 w Bełchatowie. -
Wolę bardziej rywalizować niż trenować. Podczas zawodów podoba mi się ta adrenalina. Dodatkowo można poznać inne osoby, które też chodzą do innych szkół mundurowych i dzielić się jakimś informacjami, doświadczeniami. Oczywiście trenowanie jest potrzebne, ale jednak wolałbym częściej bezpośrednią rywalizację - dodaje uczeń.
Ostatecznie zwycięzców w Mikołajkowym Turnieju Strzeleckim wyłoniono drużynowo oraz indywidualnie.
Klasyfikacja drużynowa:
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie
- Zespół Szkół im. H. Sienkiewicza w Pajęcznie
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Gen. Ludwika Czyżewskiego w Bełchatowie
Klasyfikacja indywidualna:
- Iga Czaja - Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie
- Wiktor Belica - Zespół Szkół im. H. Sienkiewicza w Pajęcznie
- Oskar Prozner - I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu