Przedstawiciele służb są przygotowani i odpowiednio wyposażeni, a jeśli wystąpi potrzeba uzupełnienia środków ochronnych, można jej wziąć z magazynu obronny cywilnej. Przeprowadzono też ćwiczenia na wypadek ewentualnego wystąpienia wirusa. Na wypadek kwarantanny w Piotrkowie Trybunalskim przygotowano 155 miejsc dla chorych i zakażonych. W powiecie jest 321 takich miejsc. W mieście są to bursa przy ulicy Broniewskiego i internat Zespołu Szkół Medycznych, a w powiecie internaty w Bujnach, Wolborzu i Czarnocinie oraz ośrodek Dresso. Dodatkowe pomieszczenia mogą też zapewnić burmistrzowie i wójtowie.
W związku z zagrożeniem koronawirusem dodatkowe zadania zlecono także funkcjonariuszom policji i straży miejskiej. W pierwszej kolejności mundurowi będą sprawdzać czy zalecenia pozostania w domach wypełniła młodzież. Grupki młodocianych odwiedzających galerie, puby czy inne miejsca publiczne będą legitymowane i pouczane. Podobne zadania przydzielono strażnikom miejskim.
O szczegółach mówili m.in. Elżbieta Dobrzyńska, dyrektor piotrkowskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, zastępca komendanta KMP w Piotrkowie Trybunalskim mł. insp. Jacek Rzepkowski, komendant KM PSP w Piotrkowie Trybunalskim mł. bryg. Jakub Rytych, komendant piotrkowskiej Straży Miejskiej Jacek Hofman, poseł Grzegorz Lorek oraz przedstawiciele zespołów zarządzania kryzysowego - miejskiego i powiatowego.
Zaopiekujmy się przede wszystkim słabszymi i starszymi. Ponieważ zamknięto szkoły, apelujemy do uczniów, żeby unikali zgromadzeń i najlepiej zostali w domach. Niech rodzice tego dopilnują. Starostwo pracuje bez zmian, ale prosimy o ograniczenie wizyt w urzędzie, mamy dobrze rozbudowaną sieć usług internetowych. Przy wejściu do budynku znajdują się płyny dezynfekcyjne, proszę ich używać. Od poniedziałku mogą wystąpić problemy w Wydziale Komunikacji, ponieważ pracownicy zostaną w domach z dziećmi. Każdy kto miał przejść kwalifikację wojskową i ma objawy grypy, niech zostanie w domu, wystarczy nas tylko powiadomić - powiedział starosta Piotr Wojtysiak.
O załatwianie spraw urzędowych przez Internet i telefon zaapelował też prezydent Krzysztof Chojniak.
Oczywiście obsłużymy każdego, ale jeśli sprawy nie są pilne, lepiej je odłożyć. Pomóżmy też w ich załatwieniu seniorom, żeby nie musieli wychodzić z domów. Sytuacja jest poważna, ale jeśli podejdziemy do tego odpowiedzialnie i poważnie, to jesteśmy w stanie ograniczyć negatywne konsekwencje. Odwołaliśmy większe imprezy i wydarzenia i o taką postawę prosimy też innych - zaapelował Krzysztof Chojniak.
Jak zapewnił poseł Grzegorz Lorek wprowadzenie stanu wyjątkowego nie jest planowane, a żywność - nawet po ewentualnym wprowadzeniu stref bezpieczeństwa - będzie na bieżąco dostarczana, więc robienie zapasów jest niepotrzebne. Przypomniał też, aby wracający z innych krajów niezwłocznie skontaktowali się z pracownikami sanepidu.
Nie ulegajmy panice, ponieważ pytania, z którymi musimy się mierzyć najczęściej wynikają z paniki. Przypominam, że w kwarantannie powinni zostać przede wszystkim, ci którzy mieli kontakt ze zdiagnozowanym zarażonym lub potencjalnym zarażonym. W naszym regionie mieszkańcy, którzy wrócili z obszarów, gdzie mogli mieć kontakt z wirusem, są objęci aktywnym nadzorem epidemiologicznym. W takich sytuacjach należy jednak do nas zadzwonić, a nie przychodzić osobiście, udzielimy wówczas wszelkich instrukcji i będziemy się kontaktować. Jeśli natomiast po powrocie z takiego kraju ktoś czuje się dobrze, przez 14 dni powinien się obserwować i mierzyć temperaturę. Powinien nas zaniepokoić kaszel z dusznością i gorączką powyżej 38 stopni Celsjusza - powiedziała Elżbieta Dobrzyńska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie Trybunalskim.
Reasumując, najlepiej zostańmy w domach, ponieważ wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasze zdrowie.