Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się od rozpatrzenia Raportu o stanie miasta za 2020 rok. Na początku prezydent Krzysztof Chojniak przedstawił dokument, po czym odbyła się debata nad raportem. Debata miała formę odczytania pisemnych oświadczeń, które trafiły do Przewodniczącego Rady Miasta. Ten punkt zakończyło głosowanie nad udzieleniem prezydentowi wotum zaufania.
Druga część sesji była poświęcona głosowaniu nad udzieleniem prezydentowi miasta absolutorium z tytułu wykonana budżetu w 2020 roku. Najpierw odczytano opinie Komisji Rewizyjnej Rady Miasta, komisji stałych oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej. Następnie zaplanowano dyskusję, która miała formę odczytania stanowisk klubów i radnych. Całość zakończyło głosowanie nad udzieleniem absolutorium.
Zarówno w przypadku wotum zaufania jak i absolutorium, głosy "za" oddało 18 radnych. - Panie prezydencie, serdecznie gratuluję panu oraz pani skarbnik, a także całemu zespołowi, który prowadzi nasze miasto - powiedział po odczytaniu wyników głosowania Marian Błaszczyński, przewodniczący Rady Miasta.
Przeciw byli Łukasz Janik, Andrzej Piekarski oraz Sergiusz Stachaczyk, natomiast głosu nie oddali Marlena Wężyk-Głowacka oraz Piotr Gajda. - Brak udzielonego głosu jest wyrazem mojego protestu. Sesja korespondencyjna to kpina z mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego. Wszyscy pracujemy, chodzimy na zakupy i tym samym jako radni mamy obowiązek uczestniczyć w trybie normalnym na sesji Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego - napisała na swoim profilu facebook'owym radna Marlena Wężyk-Głowacka.
Do słów radnej odniósł się przewodniczący rady Marian Błaszczyński:
Chciałbym Państwa poinformować, że w dniu przekazania Radnym zawiadomienia o zwołaniu dzisiejszej sesji obowiązywały przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z nimi zorganizowanie sesji w sposób stacjonarny nie jest możliwe w Sali plenarnej Urzędu Miasta. W pomieszczeniach zamkniętych obowiązuje kryterium 1 osoba na 15 m2 wolnej powierzchni. Uwzględniając fakt, iż powierzchnia Sali plenarnej wynosi 102,92 m2, spełnienie kryterium 15 m2 na osobę warunkuje dopuszczalną obecność na Sali plenarnej maksymalnie 7 osób. Do tego limitu nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. W związku z powyższym zdecydowałem zwołać sesję Rady Miasta w trybie korespondencyjnym.