Zapytaliśmy byłych ósmoklasistów, których pierwszą preferencją było I Liceum Ogólnokształcące w Piotrkowie, czy dostali się do swojej wymarzonej szkoły i klasy o wybranym profilu?
Dostałam się do klasy humanistycznej i bardzo się cieszę. Wybrałam tę szkołę, bo tutaj jest wysoki poziom i dobra zdawalność matur. Poza tym mam tu wielu znajomych, więc łatwiej będzie się zaaklimatyzować - powiedziała jedna z przyszłych uczennic I LO.
Jestem na pierwszym miejscu wśród kandydatów do klasy biologiczno-chemicznej, więc jestem bardzo zadowolona. To była czysta formalność, bo jako laureatka olimpiady biologicznej, byłam przyjęta z góry – pochwaliła się inna zadowolona absolwentka szkoły podstawowej.
Poszło bardzo dobrze. Obawiałem się, że będzie trochę wyższy próg do klasy matematyczno-fizycznej, ale okazało się, że się dostałem – zdradził młody człowiek, który już może odetchnąć z ulgą.
Spotkana przy listach z wynikami młodzież, która nie znalazła swoich nazwisk na listach zakwalifikowanych, deklarowała, że ich drugim wyborem jest II lub III LO.
Od dyrektora szkoły, Henryka Michalskiego dowiedzieliśmy się, jakie były kryteria przyjęcia do I Liceum Ogólnokształcącego i czy zmieniły się one w stosunku do ubiegłego roku.
Kandydatów w tym roku mieliśmy nieco mniej niż w roku ubiegłym, ale nie zmienił się poziom, bo zakwalifikowani mieli bardzo wysoką punktację. Różnice były nieznaczne w stosunku do 2022 roku. Trochę mniej punktów trzeba było mieć do klasy matematyczno-fizycznej, czyli przynajmniej 161, a w tamtym 165. Aby dostać się do klasy matematyczno-geograficznej i informatycznej zarówno w tym, jak i ubiegłym roku należało uzyskać minimum 168 punktów. Do klasy biologiczno-chemicznej przyjmowaliśmy w tamtym roku od 170 punktów, a w tym roku (ze względu na to, że otwieramy dwie klasy o tym profilu) minimalny próg wyniósł 159 punktów. Do klasy humanistycznej z kolei w tamtym roku wystarczało 150, a w tym trzeba było mieć co najmniej 157 punktów. Najwyższą punktację otrzymali laureaci konkursów i olimpiad przedmiotowych, którym przyznano 200 punktów i byli zakwalifikowani w pierwszej kolejności.
Kolejny etap procesu rekrutacyjnego to złożenie kompletu dokumentów do szkół, na które uczniowie mają czas do 21 lipca. Dopiero po tym dniu wszystko ostatecznie się wyjaśni, ponieważ zdarzają się sytuacje, że kandydaci decydują się jednak na inną szkołę. Wtedy w ich miejsce przyjęci zostają chętni, którzy w punktacji zajęli kolejne pozycje.