ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Poznaj najważniejsze różnice pomiędzy kredytem i pożyczką

Środa, 23 listopada 2016
Wielu z nas zamiennie używa pojęć "kredyt" i "pożyczka" i popełnia tym samym błąd. Bo o ile ich istota – zaciągnięcie terminowego, określonego zobowiązania – pozostaje w obu przypadkach taka sama, istnieje kilka dzielących je różnic.

Na początku należy zaznaczyć, że "pożyczka" to znacznie pojemniejszy termin. Mówiąc jeszcze prościej – kredyt to pożyczka, ale pożyczka to nie kredyt. Pożyczkodawcą może być każdy: zarówno instytucja, jak i osoba fizyczna. Zasady udzielania pożyczek reguluje między innymi artykuł 720 kodeksu cywilnego.

§ 1. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
§ 2. Umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem.

Czytając powyższe paragrafy, nietrudno o wniosek, że zasady, na jakich można udzielić pożyczki, są nieprecyzyjnie określone – by nie powiedzieć luźne. Pożyczkodawca i pożyczkobiorca sami ustalają między sobą formę i termin spłaty pożyczki oraz to, czy chcą zawrzeć umowę. Jak widać, w tej kwestii ustawodawca pozostawia nam sporą swobodę. Co zresztą, na logikę, wydaje się słuszne. Trudno wyobrazić sobie spisywanie umowy i precyzowanie jej warunków na papierze za każdym razem, gdy sąsiad chce od nas pożyczyć niewielką kwotę lub odwrotnie. 
Kredytu może udzielić tylko i wyłącznie bank, a zasady jego udzielenia reguluje prawo bankowe. Bank, udzielając kredytu, podpisuje z kredytobiorcą umowę, w której określony jest termin zwrotu kredytu i koszty (zarówno prowizja, jak i wysokość miesięcznej raty). Co więcej, w umowie musi być wyszczególnione przeznaczenie kredytu – instytucja musi wiedzieć, na co chcemy wydać kwotę, o której pożyczenie prosimy. W przypadku udzielania pożyczki – na przykład sąsiadowi – nie pytamy go przecież, po co mu dana kwota.
Kolejna sprawa to wyżej wymienione koszty – wraz z udzieleniem kredytu naliczana jest prowizja i odsetki od użyczonej kwoty. Pożyczka z kolei – z uwagi na pozostawioną obu stronom swobodę – może, ale nie musi być odpłatna.

Więcej informacji o różnicach pomiędzy kredytem i pożyczką znajdziesz w tym miejscu.

 


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat