- Rzeczywiście od nowego roku uruchamiamy oddziały dla dzieci z autyzmem. Otrzymaliśmy na to zgodę od władz miasta i za to chciałabym serdecznie podziękować – mówi dyrektor SOS-W Gabriela Burzyńska. - Nowe klasy będę przeznaczone dla dzieci z autyzmem (w normie intelektualnej) i dla dzieci upośledzonych, u których również pojawił się problem autyzmu. Klasy nie będą duże. Dzieci w jednym oddziale nie może być więcej niż czworo. I co jest tutaj najważniejsze, warunki edukacji dla takiego dziecka będą bardzo komfortowe. Nie będzie to już nauczanie indywidualne. Będzie program, odpowiednie zajęcia i wszechstronna pomoc terapeutyczna. Co bardzo ważne, rodzice tych dzieci będą mogli nareszcie odetchnąć – dodaje.
- Chcemy, jako miasto, wyjść naprzeciw potrzebom społecznym. Dzieci autystycznych jest w Piotrkowie i okolicach na tyle dużo, że SOS-W zaproponował zajęcie się tą grupą pod względem edukacyjnym. Dzieci autystyczne są uczniami zwykłych szkół, gdzie de facto realizują wprawdzie obowiązek szkolny, ale tylko w formie nauczania indywidualnego. Tworząc w SOS-W oddziały dla dzieci autystycznych, proponujemy objęcie ich specjalistyczną opieką pedagogów, którzy mają wiedzę i doświadczenie w pracy z dziećmi chorymi. SOS-W dysponuje specjalistyczną kadrą, nakierowana na pracę z jednostką. Tutaj inaczej pracuje się z dzieckiem. Pedagodzy ośrodka posiadają do tego szereg specjalistycznych kwalifikacji – mówi Elżbieta Jarszak, koordynator Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta.
Oddziały powstaną w oparciu o indywidualne orzeczenia (poradni psychologiczno-pedagogicznych) o potrzebie kształcenia specjalnego. W tej chwili ośrodek przewiduje przyjęcie około 16 dzieci z autyzmem. Dyrekcja placówki zaznacza jednak, że jeżeli znajdą się dodatkowe chętne osoby, zostaną przyjęte. Więcej szczegółów na temat procedury kierowania i potrzebnych dokumentów można dowiedzieć się w budynku placówki przy al. 3 Maja 28/34 w Piotrkowie.
***
Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, które najczęściej ujawnia się w ciągu pierwszych lat życia jako rezultat zaburzenia neurologicznego, które oddziałuje na funkcję pracy mózgu. Ma wpływ na rozwój mózgu w sferach rozumowania, kontaktów społecznych i porozumiewania się. Autyzm jest trzecim najczęściej spotykanym zaburzeniem rozwojowym – częstszym niż zespół Downa.
JK
- Zespół Piotrowskie Dudki nominowany w konkursie Nasze Muzyczne Źródełko
- Akcja "Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo" przyciągnęła piotrkowskich kierowców
- Konferencja astronomiczna "Sky is Not the Limit"
- 7 tysięcy wykroczeń w październiku w województwie łódzkim. Jak wypadł Piotrków?
- W Oprzężowie sprzęt kupiony z grantu już się przydał
- Uroczysta inauguracja Młodzieżowej Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego
- Ślisko na drogach. Jedźcie ostrożnie
- Sprawdź bezpłatnie swoje światła w aucie
- W województwie łódzkim 74 tys. cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS