Potrzebuję mieszkania, a skreślą mnie z listy

Tydzień Trybunalski Środa, 02 listopada 201115
Czekasz na mieszkanie z gminy? Mimo że nie wiesz, kiedy je otrzymasz, lepiej nie zawieraj długoterminowej umowy na obecny lokal. Pamiętaj też, żeby nie wynajmować zbyt dużego mieszkania, bo... skreślą cię z listy.
fot. J. Kaczmarekfot. J. Kaczmarek

Jedną z takich osób stała się piotrkowianka – Malwina Glanowska. Razem z rodziną czekała na mieszkanie z zasobów miasta Piotrkowa. Była już na 35 miejscu (wśród 97 oczekujących na lokale komunalne), ale ostatnio została poinformowana, że ma gdzie mieszkać i dlatego z listy zostanie zdjęta.

Piotrkowska rodzina starająca się o lokal mieszkalny może zostać wykreślona z listy, jeżeli posiada tytuł prawny do lokalu na czas nieokreślony, a powierzchnia w przeliczeniu na jedną osobę jest większa niż 5 m kw. Na mieszkanie gminne nie mogą również liczyć ci, których miesięczny dochód na jednego członka rodziny przekroczy kwotę 728,18 zł (w przypadku oczekujących na lokal komunalny) i 546 zł (w przypadku osób oczekujących na lokal socjalny).

 

Miska zamiast wanny

Do wynajętego mieszkania prosto z drzwi wejściowych wchodzi się do kuchni. Po lewej stronie muszla klozetowa za zasłonką i kilka misek – zamiast wanny i prysznica. Po prawej blat kuchenny, zlew, kuchenka i “koza” do ogrzewania mieszkania. Naprzeciw mała, rozkładana wersalka, po drugiej stronie rozkładana “dwójka” i segment wypełniony zabawkami. Małe okno daje niewiele światła, ale na szczęście jest kawałek podłogi do zabawy. Pięcioletni Mateusz z autyzmem chodzi już do przedszkola, ale niespełna 1,5-roczna Julia w trudnych warunkach (w mieszkaniu na ścianach jest pleśń i grzyb) już nabawiła się astmy oskrzelowej. Trudno się dziwić, skoro oprócz niej i brata na 17,5 metrach powierzchni muszą się zmieścić jeszcze matka i ojciec rodzeństwa. - Od ponad roku staram się o lepsze warunki. Nie da się tutaj długo żyć. Chciałam zainteresować urzędników swoją sprawą. Ale do tej pory nikt do mnie nie przyszedł. Byłam 35 na liście o przyznanie lokali z zasobów gminy. Teraz już nie będę, bo okazało się, że skoro podpisałam umowę na wynajem obecnego mieszkania przy Próchnika na czas nieokreślony, straciłam jednocześnie prawo do starania się o mieszkanie z gminy – mówi pani Malwina Glanowska. - Przysługuje mi odwołanie się od decyzji, ale urzędnik prowadzący sprawę już poinformował mnie, że w tej chwili nawet zmiana umowy na czas określony nic nie da – dodaje. - Gdyby ktoś chociaż przyszedł i zobaczył, w jakich strasznych warunkach żyjemy. Potrzebujemy tego mieszkania jak wody – martwi się.

Komisja ma prawo

- Pani Malwina Glanowska z początkiem 2010 roku złożyła wniosek o zawarcie umowy najmu na lokal mieszkalny. Decyzją Komisji Mieszkaniowej z 15 września 2010 r. została umieszczona w projekcie listy osób uprawnionych do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego – potwierdza Elżbieta Jarszak – koordynator Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta. - Do wniosku załączona była umowa najmu zawarta na czas oznaczony (od dnia 15 grudnia 2009 r. do dnia 14 grudnia 2010). Posiadanie takiej umowy kwalifikowało ją do umieszczenia na lokal mieszkalny - na prawomocnej liście, która obowiązuje od 1 stycznia 2011 r. do 31.12.2011 r. została umieszczona na 35 pozycji – dodaje Elżbieta Jarszak.

Komisja Mieszkaniowa wspólnie z Urzędem Miasta przeprowadza weryfikację listy. Tak też we wrześniu stało się z wnioskiem pani Malwiny. - Do wniosku została dołączona umowa najmu lokalu mieszkalnego zawarta w dniu 15.12.2010 r. na czas nieokreślony. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta o lokal mieszkalny mogą ubiegać się osoby, które “nie posiadają tytułu prawnego do jakiegokolwiek lokalu mieszkalnego w Piotrkowie Trybunalskim, a w przypadku małżonków wymóg ten spełniają obydwoje lub posiadają tytuł prawny do lokalu w zasobach prywatnych na okres nie dłuższy niż 1 rok albo posiadają wypowiedzenie umowy najmu lokalu”. Wniosek pani Glanowskiej został negatywnie zaopiniowany przez komisję w oparciu o posiadaną umowę najmu – wyjaśnia Elżbieta Jarszak.

 

- We wtorek do Biura Inżyniera Miasta wpłynęło odwołanie p. Glanowskiej. Zgodnie z obowiązująca procedurą zostanie ono rozpatrzone w ciągu 14 dni, licząc od daty upływu terminu, czyli 23 listopada br. Jeżeli sytuacja uległa zmianie i spełnia kryteria obowiązującej uchwały, komisja może ponownie umieścić osobę na liście zgodnie z jej wymogami i kryteriami w zależności od zdobytych punktów, które przewiduje Regulamin Uchwały – dodaje koordynator.

***


Urzędnicy na pytanie, dlaczego nikt nie zainteresował się warunkami mieszkaniowymi pani Malwiny, odpowiadają krótko. - Lokal, który wynajęła rodzina pani Glanowskiej, jest zasobem prywatnym, a gmina w takie nie ingeruje - nie ma takich uprawnień ustawowych – wyjaśnia Urząd Miasta. Zarówno pani Malwina, jak i jej rodzina z niecierpliwością oczekują na pozytywne rozpatrzenie odwołania.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

eeee... Hola Hola ~eeee... Hola Hola (Gość)02.11.2011 10:27

Nasz PREZYDENT ile wybudował mieszkań w ciągu swojej kadencji ?????????????????????????????????????????????
ILE PYTAM !

00


yyy ~yyy (Gość)02.11.2011 10:06

W tym kraju cały czas panuje przekonanie, że się coś należy.

00


henryk.a. ~henryk.a. (Gość)02.11.2011 09:59

Radni w dniu 1 czerwca 2011 r. podjęli uchwałę Nr IX/169/11 w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. W rozdziale IV par. 6 ust. 3 widnieje zapis który mówi, że termin składania wniosków upływa 31 sierpnia każdego roku, zaś w ust.4, że wnioski złożone po tym terminie, będą rozpatrywane dopiero w następnym roku tworzenia listy osób uprawnionych do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego. W ust. 5 widnieje zapis mówiący o uzasadnionych przypadkach rozpatrywania wniosków złożonych po terminie (zdarzenia losowe, decyzje PINB o wyłączeniu budynku z użytkowania). Wszelkie odwołania Komisja Mieszkaniowa w formie protokołu kieruje do rozpatrzenia Prezydentowi Miasta. Po rozpatrzeniu protokołu uwzględniając lub nie uwagi i wnioski Komisji Rady Miasta, wspólnie z Komórką Organizacyjną Urzędu Miasta sporządza się ostateczną listę osób uprawnionych do zawarcia umowy najmu czy to na lokal na wynajem, zamienny czy socjalny na dany rok. Ostateczna lista osób jest zatwierdzana przez Prezydenta Miasta i jest lista ostateczną. Zatwierdzona przez Prezydenta Miasta lista obowiązuje dopiero od 1 stycznia następnego roku. W Piotrkowie brakuje mieszkań komunalnych na wynajem, zamiennych i socjalnych. Zupełnie nie ma pomieszczeń tymczasowych do których osoby podlegające eksmisji mają być przekwaterowane na koszt gminy. Z tych względów, właściciele lokali które wciąż nie płacąc bezprawnie zajmują osoby po wyrokach eksmisyjnych, mają prawo skierować do Urzędu Miasta wniosek załączając kserokopię wyroku, o wskazanie lokalu socjalnego dla osoby po wyroku i zażądać od gminy comiesięcznego odszkodowania za zamieszkiwanie w wysokości czynszu jaki by otrzymywali oraz opłat za wywóz śmieci. Odszkodowanie od gminy dla właścicieli domów przysługuje również w przypadku gdy zajmują ich lokale osoby po wyrokach eksmisyjnych bez prawa do lokalu socjalnego. Sąd Najwyższy w styczniu 2011 r. podjął 2 uchwały które pomimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 listopada 2010 r uprawnia właścicieli lokali do żądania od gminy odszkodowania za bezprawne zajmowanie mieszkań przez osoby bez prawa do lokalu socjalnego do czasu wskazania im przez gminę pomieszczeń tymczasowych. Temat jest obszerny a zatem nie sposób wszystkiego opisać w kilku zdaniach na forum. Jeżeli gmina odmówi płacenia odszkodowania, należy wytoczyć proces sądowy o zapłatę. Mogę tylko powiedzieć, że w budżecie miasta na 2010 r. zostało jeszcze kilkadziesiąt tysięcy złotych na odszkodowania. W art. 4 ustawy o ochronie praw lokatorów widnieje zapis, że tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej należy do zadań własnych gminy, która na zasadach i wypadkach przewidzianych w ustawie, zapewnia lokale socjalne, lokale zamienne, a także zaspokaja potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich dochodach wykorzystując mieszkaniowy zasób gminy lub w inny sposób.

00


Tartu Tarturanga02.11.2011 08:13

W tym kraju naprawdę ciężko mieć i wychowywać dzieci.

10


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat