Wśród parlamentarzystów oglądających obiekt byli m.in. wybitni sportowcy, Szymon Ziółkowski, mistrz olimpijski w rzucie młotem, Tomasz Kucharski, podwójny mistrz olimpijski w wioślarstwie, czy siatkarka Małgorzata Niemczyk, mistrzyni Europy z 2003 roku.
- 3/4 życia spędziłem niedaleko stąd, czyli w Spale, dlatego cieszę się, że taki obiekt powstaje właśnie w Tomaszowie, mam tylko nadzieję, że ta hala będzie miała takie obłożenie jak obiekty spalskie, chodzi o to, żeby wykorzystać potencjał tego miejsca - powiedział Szymon Ziółkowski.
- Ten tor jest bardzo potrzebny naszym zawodniczkom i zawodnikom, ponieważ do tej pory musieli się błąkać po całej Europie, bo w naszym kraju nie było obiektu, w którym mogliby trenować, natomiast koszty utrzymania tej hali będą na pewno wyższe niż 2 miliony złotych, pojawia się zatem pytanie, czy takie miasto jak Tomaszów będzie na to stać, obiawam się, że trudno będzie wygenerować dochód na tym obiekcie, jeśli taki tor powstałby w Warszawie, czyli tam gdzie pierwotnie planowano go wybudować, dochód byłby zapewniony - pytała Małgorzata Niemczyk.
Co na to prezydent Tomaszowa?
- To nie jest tak, że ten obiekt powstał od zera, tutaj wcześniej przez wiele lat funkcjonował odkryty tor łyżwiarski, jego utrzymanie nie kosztowało 20 czy 100 tysięcy złotych rocznie lecz ponad 1 milion złotych rocznie, to nie były więc małe pieniądze, tym bardziej, że korzystali z niego tylko łyżwiarze i mieszkańcy, którzy chcieli pojeździć na łyżwach, w powstającej Arenie Lodowej możliwości będzie znacznie więcej, będzie tu można organizować nie tylko imprezy sportowe, ale także wystawy i koncerty, ja twierdzę, że ten obiekt będzie jeszcze zarabiał. Rozważamy także podpisanie umowy ze sponsorem tytularnym - ripostował Marcin Witko.
Obiekt ma kosztować 50 milionów złotych brutto, połowę tej kwoty dołoży Ministerstwo Sportu i Turystyki, pozostała część funduszy ma pochodzić z budżetu miasta, ale niewykluczone, że samorząd ostatecznie przeznaczy na ten cel dużo mniej pieniędzy, ponieważ zgodnie z decyzją skarbową będzie mógł odliczyć podatek od tej inwestycji, poza tym mają tam zostać zastosowane nowoczesne rozwiązania, takie jak panele fotowoltaiczne, na które można pozyskać dotację z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tej chwili robotnicy kończą montaż dachu.
- Powoli kończymy roboty żelbetowe, rozpoczęliśmy obudowę ścian, a także kończymy dach, później przystąpimy do prac wewnętrznych, czyli m.in. budowy szatni, sanitariatów, następnie przystąpimy do prac konstrukcyjnych lodowiska, a później toru - podsumował Ryszard Stompór, dyrektor firmy Rosa-Bud, generalnego wykonawcy obiektu.
Tor lodowy ma mieć szerokość 12 metrów, po jego zewnętrznej stronie powstaną dwie lub trzy bieżnie lekkoatletyczne. W środku będzie pełnowymiarowe boisko do hokeja z bandami oraz boisko mobilne z drewnianą podłogą, na którym będzie można grać m.in. w siatkówkę, koszykówkę, czy piłkę ręczną, a pomiędzy boiskami kort do tenisa ziemnego. Na trybunach będzie mogło zasiąść 13 tysięcy widzów. Oficjalnie obiekt ma zostać otwarty jesienią tego roku.