Poseł Wołoszański proponuje, aby w Piotrkowie powstało Centrum Parlamentaryzmu Europejskiego

Strefa FM Wtorek, 18 lutego 2025105
Bogusław Wołoszański, poseł na Sejm X kadencji z okręgu piotrkowskiego oraz popularyzator historii, chce, aby w Piotrkowie Trybunalskim powstało Centrum Parlamentaryzmu Europejskiego. Ma być to miejsce, które pokaże światu wpływ Piotrkowa na demokracje.
Zdjęcie poglądowe: ePiotrkow.pl Zdjęcie poglądowe: ePiotrkow.pl

Bogusław Wołoszański na antenie radia Strefa FM zdradził, że jest to dla niego ważny projekt, który chce zrealizować wspólnie z miastem Piotrków Trybunalski. Centrum Parlamentaryzmu Europejskiego ma gościć m.in. europosłów, w centrum będzie przedstawiana historia parlamentaryzmu również tego piotrkowskiego.

Uważam, że projektem mojej kadencji jest, aby Piotrków Trybunalski został uhonorowany tak, jak na to zasługuje. W mieście powinno powstać Centrum Parlamentaryzmu Europejskiego. Jestem w kontakcie z prezydentem Wiernickim, który mam nadzieje poprze ten projekt. Piotrków może stać się miejscem, gdzie będą przyjeżdżać parlamentarzyści czy ważni goście. Chodzi o to, aby przekazać światu co Piotrków zrobił dla demokracji - mówił Bogusław Wołoszański.

Bogusław Wołoszański spotkał się w tej sprawie z Juliuszem Wiernickim. Urząd Miasta informuje, że prezydent Piotrkowa Trybunalskiego, wyraził gotowość do współpracy i podjęcia działań zmierzających do realizacji tej koncepcji. Obecnie prowadzone są rozmowy dotyczące możliwej lokalizacji i finansowania przedsięwzięcia. Kluczowe będzie pozyskanie środków zewnętrznych, w tym funduszy europejskich oraz krajowych dotacji w porozumieniu z odpowiednim ministerstwem.

To dla nas ogromna szansa. Chcemy, by Piotrków nie tylko przypominał o swojej historii, ale także stał się miejscem edukacji, debat i wydarzeń związanych z europejskim parlamentaryzmem – zaznacza prezydent Juliusz Wiernicki.

Do sprawy odnoszą się lokalni historycy, Jakub Czerwiński znany jako Irytujący Historyk przypomina jaki wpływ właśnie Piotrków Trybunalski miał dla parlamentaryzmu Polskiego.

Kwestia utworzenia w Piotrkowie Centrum Parlamentaryzmu Europejskiego to kwestia już poruszana w mieście. Pamiętajmy, że Piotrków już od połowy XVI wieku, coraz bardziej zyskiwał na znaczeniu jako miejsce sejmów i sejmików, dlatego też od czasów Zygmunta Starego coraz częściej najważniejsze kwestie istotne dla Królestwa były omawiane właśnie w Piotrkowie. Było to miejsce logistycznie najwygodniejsze dla szlachty, aby chociażby wielkopolska spotkała się z małopolską na przecięciu szlaków. Jako ciekawostkę można dodać, że takim miejscem miało być Radomsko, ale to finalnie Piotrków na stulecia zyskał miano miejsca kojarzonego z Sejmami. Samej inicjatywie przyglądam się z zainteresowaniem, bo Piotrków potrzebuje wszelkich możliwych czynników, które przysłużą do aktywizacji i wartości - mówił Jakub Czerwniski.


Zainteresował temat?

5

24


Zobacz również

reklama

Komentarze (105)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozytywny ~Pozytywny (Gość)3 dni temu, 21:36

Polsat następny na dniach ,sprawdzone info.W końcu gwiazdor będzie miał swoje pięć minut w mediach ogólnopolskich

30


Kisia ~Kisia (Gość)3 dni temu, 18:56

Jak można zostać stażystką UM? Szukam pracy....

141


Król ~Król (Gość)3 dni temu, 20:57

Próba ukrycia najnowszej afery prezydenta NieWiernickiego?

92


al ~al (Gość)3 dni temu, 20:55

Przyjadą goście z całego świta podziwiać Co? Widok z Mediateki na zrujnowane Stare Miasto ,
slamsy na ,Starowarszawskiej ,zaniedbany Rynek , gdzie dachy licznych kamienic pokryte są papą smołową, obszczane podwórka pełne meneli ? Wstyd, lepiej dajmy sobie panie Wołoszański z tym pomysłem. spokój.

102


Nadzieja ~Nadzieja (Gość)18.02.2025 17:29

A czy nie lepiej by było, by obaj panowie przyczynili się do ściągnięcia do miasta nowych inwestorów, utworzenia nowych miejsc pracy, jednym słowem polepszenia warunków życia mieszkańców?

241


Rrrr ~Rrrr (Gość)18.02.2025 18:32

Wejdzcie sobie na epiotrkow na artykuł o złotych godach tam ktoś się odważył i w komentarzach napisał o co chodzi z ostatnią aferą

110


a ja myślę ~a ja myślę (Gość)18.02.2025 13:51

A ja myślę, że w świetle ostatnich "wydarzeń", którymi żyje to miasta Pan prezydent powinien podać się do dymisji. Wstyd i hańba co ten człowiek wyprawia!

215


Olga, 32 lata, panna ~Olga, 32 lata, panna (Gość)3 dni temu, 19:59

Ja też chcę w tej furze, a jestem w wieku prezydenta.

81


co Was to obchodzi ~co Was to obchodzi (Gość)3 dni temu, 19:24

kto i z kim? jesteście jak bimber mojego teścia, HW czego się spodziewać

60


Do klasy próżniaczej ~Do klasy próżniaczej (Gość)18.02.2025 18:18

Jaki Pan ,taki kram. Może jeszcze jakiś pomysł na podniesienie podatków?

101


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat