Pomoc medyczna podczas ferii zimowych

Łódzkie Niedziela, 13 lutego 20221
Od 14 lutego uczniowie z województw łódzkiego, lubelskiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego będą odpoczywać od zajęć szkolnych. Nie zawsze będzie to beztroski czas. Warto wiedzieć, gdzie znaleźć pomoc medyczną w przypadku niespodziewanej choroby lub nieszczęśliwego wypadku.
fot. pixabay.com / vitaliy-m fot. pixabay.com / vitaliy-m

Złamana ręka, skręcona kostka, infekcja, która może być grypą lub groźnym COVID-19. W sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia, pacjenci powinni skorzystać z pomocy medycznej. Mamy kilka ewentualności w jakiej formie możemy to zrobić.

TPK, czyli konsultacje medyczne przez telefon

 

Z lekarzem, pielęgniarką i położną można bezpłatnie skonsultować się przez Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK). Pod bezpłatnym numerem 800 137 200 w godzinach 18-8 rano od poniedziałku do piątku oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta, czyli poza godzinami pracy POZ, bez wychodzenia z domu otrzymasz konsultację medyczną.

 

Możemy też zgłosić się na konsultację w ramach TPK przez elektroniczny formularz. Po jego wypełnieniu, w ciągu trzech godzin, skontaktuje się z Tobą pielęgniarka, a w razie potrzeby lekarz.

Pomoc medyczna w dzień i w nocy

 

Jeśli czujemy się źle, mamy temperaturę, ból gardła lub inną dolegliwość, powinniśmy skontaktować się z najbliższą przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej w miejscowości, w której aktualnie przebywamy. Lekarze rodzinni przyjmują pacjentów od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 - 18:00.


W nocy (po godzinie 18.00), w soboty, niedziele i święta, możemy skorzystać z pomocy medyków przyjmujących w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Bezpłatna infolinia NFZ

 

Możemy też skontaktować się z bezpłatną, całodobową infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590. Tu dowiemy się m.in. gdzie znaleźć najbliższą placówkę medyczną – przychodnię zdrowia, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, szpitalny oddział ratunkowy czy aptekę, która pełni dyżur nocny.

 

Ważne!
W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia zgłośmy się do izby przyjęć, szpitalnego oddziału ratunkowego albo wezwijmy zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.


W górach pomoc zapewnia Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, którego numer alarmowy to 985 lub 601 100 300.

Jeśli podejrzewamy, że twój zły stan zdrowia ma związek z koronawirusem, koniecznie poinformujmy o tym wcześniej personel SOR, izby przyjęć czy dyspozytora medycznego przyjmującego zgłoszenie pod numerem alarmowym.

 

Przeziębienie, grypa czy COVID-19? Miej pewność – wykonaj test

 

Jeśli mamy objawy infekcji, skontaktujmy się z lekarzem. Symptomy grypy, przeziębienia czy koronawirusa są podobne. Jeśli czujemy się źle i podejrzewamy zakażenie COVID-19, wykonajmy bezpłatny test finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

Zlecenie na test na obecność wirusa SARS-CoV-2 może wystawić m.in. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz dyżurujący w ramach nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej, także lekarz na TPK. Może je również lekarz, który nie ma umowy z NFZ, ale korzysta z systemu gabinet.gov.pl.

 

Każda osoba, która podejrzewa zakażenie koronawirusem u siebie lub swojego dziecka, może sama uzyskać zlecenie na test po wypełnieniu formularza.

Zapisz się przez internet na test w kierunku koronawirusa

Jeśli nie korzystamy z internetu, możemy połączyć się telefonicznie z konsultantem Domowej Opieki Medycznej (DOM), pod numerem: 22 735 39 40. Konsultant może wystawić zlecenie na pobranie wymazu w kierunku koronawirusa.

Ferie za granią? Pamiętaj o EKUZ i UCC

 

Gdy planujemy ferie poza granicami Polski, w Unii Europejskiej, pamiętajmy aby zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dokument potwierdza nasze prawo do korzystania za granicą z niezbędnych świadczeń zdrowotnych. Dotyczy to również nagłego zachorowania na COVID-19. O tym, jakie świadczenia są dla danej osoby niezbędne, decyduje lekarz w państwie pobytu.

Unijny Certyfikat COVID (UCC), to dokument, który potwierdza przyjęcie szczepienia przeciwko koronawirusowi. Jest on dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Jeśli nie korzystamy z internetu, poprośmy o wydrukowanie certyfikatu w punkcie szczepień lub swojego lekarza pierwszego kontaktu.

DDM nadal aktualne

 

Przede wszystkim jednak nie zapominajmy o wciąż obowiązującej zasadzie DDM, czyli Dystans, Dezynfekcja, Maseczka. Stosowanie jej, a więc przestrzeganie tych trzech zaleceń, może pomóc uchronić nas i nasze pociechy przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 i ograniczyć jego rozprzestrzenianie.


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

dzikun ~dzikun (Gość)13.02.2022 12:04

Ale to wszystko, ten bałagan oczywiście, jest winą Tuska i tych jego zafoliowanych europalet. Ale najbardziej zaciekawiły mnie ferie za granią i jestem nimi żywotnie zainteresowany, jak również DDMiMTD.

10


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat