Pokazali lokalne zwyczaje

Region Sobota, 16 czerwca 201813
Tradycyjne oczepiny, kiszenie kapusty czy sianokosy - te wszystkie zwyczaje można było obejrzeć podczas I Powiatowego Konkursu Obrzędów udowych, który odbył się w Gazomi Starej (gmina Moszczenica).

Ładuję galerię...

Wśród gmin, które przygotowały inscenizacje znalazły się: Moszczenica, Łęki Szlacheckie, Gorzkowice, Sulejów, Wolbórz i Czarnocin.

 

- Od dawna nosiliśmy się z zamiarem, aby pokazać młodzieży lokalne zwyczaje. Teraz jestem miło zaskoczona, bo okazuje się, że ona już wiele umie, np. dzieci z zespołu "Gorzkowiczanie" samodzielnie przygotowały wianki. My jako gospodarze zaprezentowaliśmy aż trzy obrzędy: bramkę weselną, kiszenie kapusty oraz puszczanie wianków świętojańskich w wykonaniu zespołu "Jacy Tacy Moszczeniacy" - wyjaśniła Halina Derach, przewodnicząca Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz pomysłodawczyni konkursu.

 

- Chcemy budować współczesność i przyszłość nowoczesnego powiatu na bazie tradycji, która nieodzownie wiąże się z obrzędami ludowymi. My się naszej ludowości nie wstydzimy, a wręcz przeciwnie, chwalimy się nią podczas tak pięknych uroczystości jak ta - powiedział Piotr Wojtysiak, wicestarosta powiatu piotrkowskiego, który przy pomocy pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Bab zaangażował się w kiszenie kapusty. - Robiłem to po raz pierwszy, wrażenia są niesamowite. Otrzymałem nawet certyfikat Młodszego Deptacza Kapusty z wynikiem bardzo dobrym - dodał.

 

Podczas imprezy nie zabrakło także lokalnych specjałów, m. in. chleba ze smalcem, kaszanki i ciast domowej roboty.

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

2


Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

dyzio ~dyzio (Gość)16.06.2018 16:12

To wszystko powinno być przekazane, młodym, ludzie potrafili być razem, dobrze się bawić i umieli ze sobą rozmawiać. Dzisiaj młodzi gonią nie wiadomo za czym, środki przekazu oferują nie wiadomo co, a człowiek jako istota jest w tym wszystkim jest bezradny, przemęczony i bardzo samotny.

101


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat