Wśród gmin, które przygotowały inscenizacje znalazły się: Moszczenica, Łęki Szlacheckie, Gorzkowice, Sulejów, Wolbórz i Czarnocin.
- Od dawna nosiliśmy się z zamiarem, aby pokazać młodzieży lokalne zwyczaje. Teraz jestem miło zaskoczona, bo okazuje się, że ona już wiele umie, np. dzieci z zespołu "Gorzkowiczanie" samodzielnie przygotowały wianki. My jako gospodarze zaprezentowaliśmy aż trzy obrzędy: bramkę weselną, kiszenie kapusty oraz puszczanie wianków świętojańskich w wykonaniu zespołu "Jacy Tacy Moszczeniacy" - wyjaśniła Halina Derach, przewodnicząca Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz pomysłodawczyni konkursu.
- Chcemy budować współczesność i przyszłość nowoczesnego powiatu na bazie tradycji, która nieodzownie wiąże się z obrzędami ludowymi. My się naszej ludowości nie wstydzimy, a wręcz przeciwnie, chwalimy się nią podczas tak pięknych uroczystości jak ta - powiedział Piotr Wojtysiak, wicestarosta powiatu piotrkowskiego, który przy pomocy pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Bab zaangażował się w kiszenie kapusty. - Robiłem to po raz pierwszy, wrażenia są niesamowite. Otrzymałem nawet certyfikat Młodszego Deptacza Kapusty z wynikiem bardzo dobrym - dodał.
Podczas imprezy nie zabrakło także lokalnych specjałów, m. in. chleba ze smalcem, kaszanki i ciast domowej roboty.