Piotrkowskie obchody 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji w cieniu pandemii

Niedziela, 03 maja 202068
Piotrkowski poseł PiS Grzegorz Lorek zaprosił kilka dni temu prezydenta Krzysztofa Chojniaka i starostę Piotra Wojtysiak do wspólnego uczczenia 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W związku z panującą epidemią samorządowcy uznali, że świętowanie w szerokim gronie może stwarzać niepotrzebne zagrożenie i osobno złożyli wiązanki w imieniu mieszkańców miasta i powiatu. W związku z tym zamiast jednych wspólnych obchodów, odbyły się trzy skromne uroczystości.

Ładuję galerię...

Tegoroczne obchody rocznicy rozpoczęły się wyjątkowo wcześnie. Z samego rana, o godzinie 7 pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja, wmurowaną w ścianę klasztoru oo. Bernardynów stawiła się delegacja władz miasta. W imieniu wszystkich piotrkowian symboliczną wiązankę złożyli prezydent Krzysztof Chojniak oraz przewodniczący Rady Miasta Marian Błaszczyński. Z okazji tej ważnej rocznicy, prezydent skierował do mieszkańców okolicznościowe przemówienie.

 

 

Nieco później, bo o godzinie 9:00 rano hołd Konstytucji 3 Maja i jej Twórcom złożyli włodarze powiatu piotrkowskiego. W imieniu mieszkańców regionu kwiaty złożył starosta Piotr Wojtysiak i towarzyszący mu przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu.

 

Uroczystości zwieńczyła tradycyjna Msza Święta w intencji ojczyzny odprawiona w klasztorze oo. Bernardynów. Rozpoczęła się ona o godzinie 10:00, nie uczestniczyło w niej, aż tak dużo osób jak w ubiegłych latach, ale mimo panującej epidemii całkiem liczne grono piotrkowian zdecydowało się w niej wziąć udział. Po nabożeństwie odbyła się skromna uroczystość pod tablicą upamiętniającą konstytucję. Po krótkiej modlitwie, wiązanki składali przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, m. in posłowie Antoni Macierewicz i Grzegorz Lorek oraz wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, a także członkowie piotrkowskiego Kluby Gazety Polskiej. W ceremonii uczestniczyła także delegacja środowisk kombatanckich. Całość wydarzenie zakończyło wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. 

 

W międzyczasie kwiaty złożyli również przedstawiciele Platformy Obywatelskiej z posłem Cezarym Grabarczykiem na czele oraz członkowie Polskiej Partii Socjalistycznej. 

 

- Tradycja świętowania  rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja ma bardzo długą tradycję. Najstarsze piotrkowskie inicjatyw w tym zakresie miały miejsce przeszło 100 lat temu. - W numerze świątecznym Dziennika Narodowego z 3 maja 1915 r. zapisano: „…Taki posąg w sercach polskich winien być wzniesiony i dziełu Konstytucji Majowej gdyż ona zaiste była objawieniem mądrości i żywotności narodu naszego…”. Wówczas znajdujące się pod zarządem Naczelnego Komitetu Narodowego drukarnie piotrkowskie wydały broszury poświęcone znaczeniu Konstytucji 3 Maja, a także zaprojektowane przez Kazimierza Zaborowskiego - naczelnego grafika Legionów, okolicznościowe nalepki na szyby okienne. Najtrwalszym znakiem zrozumienia idei twórców Ustawy Majowej okazało się jednak umieszczenie rok później na północnej ścianie wieży kościoła bernardyńskiego pamiątkowej tablicy „KU CZCI TYCH, KTÓRZY (…) KONSTYTUCJE POLSCE (…) UCHWALILI…” - czytamy w opracowaniu Pawła Kendry z piotrkowskiego muzeum. 


Zainteresował temat?

4

2


Zobacz również

Komentarze (68)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)03.05.2020 13:46

Brawo prezydent i starosta.

148


gość ~gość (Gość)03.05.2020 20:25

Obłuda pisowska, niszczą konstytucję i prawo po nocach, a w dzień do kościoła i pod tablicę kwiaty kładą tacy Konstytucjonalisci od siedmiu boleści. Posady i Stołki dla swoich, dlatego koniecznie wybory chcą zrobić

62


gość ~gość (Gość)03.05.2020 14:55

My Piotrkowianie za nią się wstydzimy wstydu oszczędź kobieto

1313


RMF FM ~RMF FM (Gość)03.05.2020 17:30

Wybory jednak nie w maju? RMF: 12 posłów Porozumienia przeciw głosowaniu korespondencyjnemu.

94


zuzia ~zuzia (Gość)03.05.2020 14:57

A dlaczego p. Antoni nosi maseczkę pod nosem?

163


Giuseppe ~Giuseppe (Gość)03.05.2020 17:02

Lorek to niech sobie zaprasza prezydenta Trumpa na obchody.

106


gość ~gość (Gość)03.05.2020 18:54

Antoni po raz kolejny pokazał, że przepisy które tworzy dla innych go nie obowiązują. Maseczkę ma założoną nie na nos, a w kościele miał w ogóle zdjętą. Będzie jakiś mandacik dla tegoż pana ? Zwykły człowiek bez maseczki, albo z założoną w ten sam sposób, po spotkaniu z mundurowymi, dalej idzie lżejszy o 500 zeta. Tutaj mamy publiczne lekceważenie przepisów. Niedawno na rynku w trakcie konferencji prasowej też zdjął maseczkę, co można zobaczyć na zdjęciach z piotrkowskich portali.

71


naTAK ~naTAK (Gość)03.05.2020 18:28

Tylko PiS .

36


EPIkurejczyk EPIkurejczykranga03.05.2020 18:22

Antoni Antoni Polskę wyzwoli!!
Kon Sty Tu Cja!!!

11


scenograf ~scenograf (Gość)03.05.2020 17:16

nareszcie przyzwoita aranżacja wokół tablicy - jeszcze parę lat i się nauczą że wieńce na stojakach mogłyby stać pod tablicą a nie na ziemi leżeć

52


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat