Piotrków: Z 24 mln skorzystamy już za rok?

Tydzień Trybunalski Środa, 15 czerwca 201111
Centrum Idei ku Demokracji w Piotrkowie rośnie w oczach. W tej chwili najintensywniejsze prace trwają przy renowacji murów od strony ulicy Stronczyńskiego. Z kolei na dziedzińcu klasztoru Panien Dominikanek powstaje nowoczesny budynek o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych. Ten etap prac zakończy się prawdopodobnie jeszcze w wakacje. Jest również szansa, że cały projekt za kilkadziesiąt milionów złotych uda się zakończyć rok przed oficjalnym terminem.
fot. J. Kaczmarekfot. J. Kaczmarek

- Centrum Idei ku Demokracji rośnie nam z pełnym rozmachem. Zimą odkuliśmy odparzone tynki, odtworzyliśmy polichromie i wykonaliśmy inne podobne prace. Przypominam, że dokonaliśmy przy tym różnych ciekawych odkryć, jak choćby zabytkowej belki czy ulicy Przymurnej. Teraz pogoda sprzyja przede wszystkim pracom zewnętrznym, dlatego rozpoczęło się to, co widoczne dla oczu przechodniów. Specjalistyczne firmy konserwatorskie zabrały się za renowację tkanki ceglanej i kamiennej. Cegły będą podlicowane i mur będzie wyglądał zupełnie inaczej niż teraz (jak choćby na łódzkiej Manufakturze). Te prace zrealizujemy do końca sierpnia tego roku – mówi ks. Ireneusz Bochyński - rektor kościoła akademickiego Panien Dominikanek, współautor przedsięwzięcia.

 

Duch nowoczesności

 

- Bardziej ciekawi mieszkańcy zauważyli pewnie, że prowadzimy również roboty na dziedzińcu klasztoru. Co tam się dzieje? Zgodnie z projektem musieliśmy znaleźć miejsce na organizację imprez masowych. W klasztorze niewielkie poniszczenia na to nie pozwalały. Dlatego powstanie tam nowoczesny budynek ze szkła i stali (powierzchnia ponad 200 metrów kw.). Niezależna konstrukcja będzie doskonałym miejscem do realizacji wydarzeń szeroko pojętej kultury - w razie niepogody i nie tylko. Całość powinna być gotowa już po wakacjach i zaraz po nich prawdopodobnie budynek zaprezentujemy szerszemu gronu. Być może od razu będzie też funkcjonował – dodaje ks. Bochyński.

 

Kiedy koniec?

 

Prace nad budową Centrum Idei ku Demokracji rozpoczęły się w sierpniu 2010. - Według umowy planujemy zakończyć realizację projektu 30 września 2013 roku. Być może uda się ten okres skrócić, ale na ten temat trwają w tej chwili rozmowy z wykonawcą i Urzędem Marszałkowskim. Nic nie obiecuję, ale jeżeli nie pojawią się żadne przeszkody, to być może udałoby się Centrum oddać do użytku na przyszły sezon letni - przyznaje rektor kościoła.

 

Centrum Informacji Kulturalnej

 

- To, co w tej chwili robimy w niewielkiej Galerii “U Panien” i w kościele, będzie poszerzone i rozwinięte. Dodatkowo na potrzeby funkcjonowania CIkD powstanie recepcja, która jednocześnie stanie się Centrum Informacji Kulturalnej całego regionu. Będzie można się tutaj dowiedzieć wszystkiego, co będzie działo się w kulturze w Piotrkowie i w okolicach. Nawiążemy współpracę ze wszystkimi instytucjami kulturalnymi w mieście. Miejsce jest dobre, pomysł nie najgorszy, więc myślę, że będzie to dobrze funkcjonowało – zaznacza ks. Bochyński.

 

Po oddaniu CIkD do użytku będzie w nim również 60 miejsc hotelowych. Inwestycja pochłonie 24 mln złotych. 85% na budowę Centrum przekazała Unia Europejska, reszta pochodzić ma ze środków archidiecezji łódzkiej.

ankieta Ankieta

Czy CIkD przyczyni się do rozwoju kulturalnego miasta i regionu?


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

P51 ~P51 (Gość)15.06.2011 12:31

Bardzo mnie cieszą takie inicjatywy zwiększające estetykę miasta, poszerzające przestrzeń użytkową.
Brawo!

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat