“Piotrków XX Wieku – Opowiedz Mi, Mamo”: Sprawdź, gdzie obejrzeć ten wyjątkowy film historyczny za darmo!

Niedziela, 15 grudnia 202411
Irena Sendlerowa, Stefan Grot Rowecki, Karol Wojtyła, Wincenty Witos, Michał Rawita Witanowski, Konrad Nałęcki, Stanisław Pomian Srzednicki i Władysław Sikorski – te wszystkie wielkie nazwiska łączy Piotrków Trybunalski. Stąd pochodzili, tu mieszkali, ukrywali się bądź byli z ważną wizytą. Teraz o ich związkach z Piotrkowem powstał film „Opowiedz mi mamo. Piotrków XX wieku”, który został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego.
Jeśli zastanawiasz się, gdzie można obejrzeć ten wyjątkowy dokument, mamy dobrą wiadomość – film jest dostępny online i to całkowicie za darmo!
“Piotrków XX Wieku – Opowiedz Mi, Mamo”: Sprawdź, gdzie obejrzeć ten wyjątkowy film historyczny za darmo!

Wyjątkowy film, bo stworzony przez piotrkowian i z udziałem piotrkowian miał premierę 12 grudnia. Uroczysty seans w kinie Helios poprzedziło spotkanie z twórcami, którzy opowiadali o pracy na planie i idei projektu. Ta była prosta - chodziło o pokazanie bogatej historii Piotrkowa i ludzi z nim związanych.

 


Od soboty 14 grudnia film jest dostępny na platformie YouTube.

 

 


O czym opowiada film “Piotrków XX wieku – Opowiedz mi, mamo”?

 


Ten wzruszający dokument przenosi widzów w minione czasy Piotrkowa XX wieku, ukazując niezwykłe historie, zdjęcia i wspomnienia mieszkańców miasta. To podróż przez codzienne życie, wydarzenia historyczne i momenty, które na zawsze ukształtowały to miejsce. Reżyser ukazuje nie tylko dzieje miasta, ale także wyjątkowe relacje międzypokoleniowe, które nadają tej produkcji wyjątkowy charakter.

 


Gdzie obejrzeć film? 


Od soboty, ten niezwykły dokument jest dostępny na platformie YouTube. Dzięki temu każdy, może odkryć historię Piotrkowa i poznać fascynujące losy jego mieszkańców. Wystarczy odwiedzić oficjalny kanał twórców lub wyszukać tytuł “Piotrków XX wieku – Opowiedz mi, mamo”.

 

 


Dlaczego warto obejrzeć?

 


W obrazie zagrali sami piotrkowianie m.in. młodego gen. Władysława Sikorskiego grał nauczyciel i pasjonat historii Michał Owczarek, Stanisława Pomian Srzednickiego (twórcę sądownictwa w niepodległej Polsce i pierwszego prezesa Sądu Najwyższego w latach 1917-1922) – były prezydent miasta, Michał Rżanek, a Irenę Sendlerową Anna Śliwińska, która użyczyła też twórcom własnego domu. Tu nagrywane były sceny dziejące się współcześnie, czyli gdy tytułowa mama opowiada córce o historii Piotrkowa.

 


Piotrków to przepiękne miasto, w którym żyły i mieszkały wspaniałe postacie, które tworzyły też historię Polski - podkreśla Mariusz Staszek, pomysłodawca filmu.

 

 

Zawsze marzyłam o tym, żeby zagrać w filmie i teraz nadarzyła się taka okazja. Jestem dumna, że mogłam zagrać tak wspaniałą postać  – opowiada Anna Śliwińska. Jak dodaje, na planie panowała bardzo rodzinna atmosfera, a podczas przygotowań wiele dowiedziała się o swojej bohaterce. To samo mówią inni twórcy. – Research nad tym filmem był świetną zabawą, bo można było się wiele nauczyć. Wiele postaci znałem, ale dowiedziałem się na przykład o tym, że z Piotrkowa pochodzi Konrad Nałęcki (reżyser serialu „Czterej pancerni i pies”). To wielki reżyser, a człowiek nie wiedział, że pochodzi z rodzimego podwórka – przyznaje Michał Staszek, scenarzysta i reżyser „Opowiedz mi mamo”. Pokaz zakończył się brawami, a wychodząc z sali widzowie nie kryli wzruszenia. – Ożyły wspaniałe wspomnienia – mówi pani Emilia Piechocka, która w 1974 roku uczestniczyła w mszy świętej, którą w Piotrkowie odprawił Karol Wojtyła. W filmie zostały wykorzystane zdjęcia z tego wydarzenia, które są jej własnością.

 


To już kolejny film o Piotrkowie, który powstał w ramach budżetu obywatelskiego WŁ. Dwa lata temu, także w grudniu, swoją premierę miał obraz „Pocztówka z Piotrkowa Trybunalskiego”.


Zainteresował temat?

2

2


Zobacz również

reklama

Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

jeżykkk ~jeżykkk (Gość)20 godzin temu, 08:35

Słabiutko. Choć pomysł dobry, realizacja do bani. Przekaz Mamy sztuczny. Sędzia najlepszy.
Bravo Panie Rżanek.

51


;) ~;) (Gość)wczoraj, 23:56

Ile Pan Reżyser przytulił za to dzieło? Tak trochę po znajomości nakręcone???

61


bez szału ~bez szału (Gość)wczoraj, 21:13

Pani matka, pan ojciec bardzo sztuczni. Z dziewczynką, żadnej interakcji. Monolog. Świetni sędzia i Żyd. Na koniec bohaterka do koleżanki: to pomnik Stefana Roweckiego- Groty. Uff. Szkoda.

71


sps ~sps (Gość)wczoraj, 17:53

Zamysł filmu się broni. Ale niestety na tym koniec dobrego. Brak pomysłów na kady i brak umiejętności poprawnego kadrowania. Nie istnieją w zasadzie bliskie kadry, gdzie w wielu miejscach się o to prosiło. W kilku miejscach twarze osób występujących zasłonięte. Dźwięk jeszcze gorszy. Zaszumione pełne trzasków i fatalnie brzmiące dialogi, które w wielu miejscach są totalnie niezrozumiałe. Rekord mamy już na wstępie - gotujący się czajnik bez gwizdka słychać jak gwiżdże i nie widzimy pary ;) Niestety twórcy muszą sie jeszcze wiele nauczyć.

80


czajnik gwiżdżący ~czajnik gwiżdżący (Gość)wczoraj, 17:29

przekonał mnie, bida produkszyn

60


Salut ~Salut (Gość)przedwczoraj, 14:44

Halinka, a co na obiad :) trzeba to dzieło zarchiwizować ku pamięci przyszłych pokoleń. Salut.

40


ex piotrkowiak ~ex piotrkowiak (Gość)przedwczoraj, 09:59

Niewątpliwie Rżanek wypadł najlepiej, niepotrzebnie tylko zamykał za sobą drzwi przy wejściu na salę sądową, to robota woźnego. Niestety reszta bardzo słaba. Mama mówi za szybko, dobór plenerów fatalny. Kadr z czterech pancernych jak siarczysty policzek. Co to miało być?????

73


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)przedwczoraj, 09:02

A ja najpierw obejrzę

42


Antyplatformiak ~Antyplatformiak (Gość)przedwczoraj, 07:28

Po tej obsadzie emerytów raczej Złotych Globów za to nie dostaniecie.

54


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat