Piotrków Trybunalski wymiera?

Tydzień Trybunalski Piątek, 25 stycznia 201369
Maleje liczba mieszkańców Piotrkowa. Tylko w ubiegłym roku w porównaniu z 2011 ubyło w mieście 450 osób. Jeszcze w 2007 roku liczba urodzeń była nieco większa niż zgonów. Kolejny rok wypadł pod tym względem prawie na równi. Od 2009 roku w Piotrkowie umiera znacznie więcej ludzi niż się rodzi. Spadek liczby narodzin, wzrost liczby zgonów i emigrujący piotrkowianie – to główne przyczyny spadku liczby ludności w piotrkowskim grodzie.
fot. archiwum fot. archiwum

W 2012 roku w przyszło na świat 727 piotrkowian, zmarło 825. Do tego dużo osób postanowiło osiedlić się na wsi. W sumie tylko w ubiegłym roku w porównaniu z 2011 ubyło 450 osób. - W tej chwili w Piotrkowie mieszka 76 tysięcy 886 osób (stan na 31 grudnia 2012 roku). Miniony rok był kolejnym, w którym odnotowaliśmy spadek liczby mieszkańców. W skali pięciu lat - tj. od 2007 roku ubyło około 3 tys. 700 osób - mówi Grzegorz Janowski, kierownik Referatu Ewidencji Ludności w piotrkowskim magistracie.

Czy liczba mieszkańców będzie nadal spadać? Jak poinformował Strefę FM Główny Urząd Statystyczny, prognozy nie są optymistyczne. GUS zakłada, że jeżeli tendencja się utrzyma, to w Piotrkowie w 2020 roku będzie zameldowanych 72 tysiące 700 mieszkańców – ubędzie więc cztery tysiące piotrkowian. Spadek liczby ludności jest uzależniony przede wszystkim od tego, że więcej ludzi z Piotrkowa wyjeżdża niż do Piotrkowa przybywa. Osłabiony jest przyrost naturalny. Zwiększa się też liczba zgonów w stosunku do urodzeń. Jeżeli władze mają program, który mógłby tę tendencję odwrócić, to dobrze, bo GUS zakłada, że piętnaście lat później (w 2035 roku) piotrkowian będzie już tylko 63,5 tysiąca. Według założeń w tym roku umrą 962 osoby, urodzi się tylko 475 dzieci!


Czy coś może sytuację zmienić? Może. Recepta jest prosta. Pojawienie się w mieście nowych, dużych inwestycji, zastosowanie specjalnych programów, które przyciągnęłyby mieszkańców z innych części Polski bądź z okolic Piotrkowa. Niemały wpływ na atrakcyjność miasta mają również koszty życia, a te w Piotrkowie niestety rosną.

Wcześniejsze szacunki władz byłego województwa piotrkowskiego znacznie różniły się od obecnego stanu. Zgodnie z założeniami urzędników już w 2000 roku w Piotrkowie powinno mieszkać 100 tysięcy osób. Podobne cele stawiono sobie w przypadku innych miast w województwie.

 

Regionalny plan zagospodarowania przestrzennego byłego województwa piotrkowskiego zakładał, że liczba ludności (w latach 1985 - 2000) zwiększy się z 633 tysięcy do 684 tysięcy), przy czym wrośnie liczba mieszkańców w miastach, zmaleje z kolei na wsiach. Poniższa tabela prezentuje założenia przyrostu ludności na terenie byłego województwa piotrkowskiego w latach 1985 - 2000 (po latach wiadomo, że tylko w niektórych miastach utrzymała się tendencja zwyżkowa - przyp. red.).


Zainteresował temat?

7

2


Zobacz również

Komentarze (69)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Misio ~Misio (Gość)25.01.2013 10:20

Zatrudnijcie mnie w jakiejś szkole to wrócę z Tomaszowa, póki co tam dali mi chleb. Kiedy szukałam, chciałam bardzo znaleźć pracę, dyrektorzy szkół mówili, że nie ma miejsca, potem jednak przyjęli swoich 'znajomych' a ja musiałam jechać tam bo tam się znalazło dla mnie miejsce:) Tak to właśnie się odbywa:(

00


szczawik szczawicki szczawik szczawickiranga25.01.2013 09:52

moim zdaniem jest juz raczej w stanie agonalnym...

00


diwix ~diwix (Gość)25.01.2013 09:47

"Do tego dużo osób postanowiło osiedlić się na wsi."
NIE postanowiło tylko zostało zmuszonych przez naszych "fantastycznych" włodarzy. W Urzędzie Miasta Piotrków Trybunalski czekałem 6,5 miesiąca na otrzymanie odpowiedniego zezwolenia niezbędnego do wykonywania założonej 6,5 miesiąca wcześniej działalności gospodarczej. Po przemeldowaniu w Starostwie Powiatowym w Piotrkowie otrzymałem to zezwolenie w ciągu 14 dni słownie: czternastu. To co nas tu trzyma ?? Bardzo, bardzo chore miasto........i podatki (nie małe) idą do Gminy jak tu ma być dobrze ???

00


Redaktor Maj ~Redaktor Maj (Gość)25.01.2013 09:40

Brak perspektyw i stabilnego zatrudnienia powoduje, że młodzi odkładają decyzję o założeniu rodziny na lepsze czasy.
http://naszpiotrkow.blogspot.com/

00


ares1 ~ares1 (Gość)25.01.2013 09:30

"sklave" napisał(a):
No a co robią władze miasta by poprawić tą sytuację???


Wydają gazetkę :)))

00


sklave sklaveranga25.01.2013 09:20

Piotrków Trybunalski wymiera?
No a co robią władze miasta by poprawić tą sytuację???
Jedyne co potrafią zrobić w tej sytuacji to podnosić wszelkie opłaty by sobie zapewnić godziwe warunki i jeszcze choć chwilę utrzymać stołki.
Dziś jedynym zmartwieniem władzy jest nie dobro miast, wsi
lecz utrzymanie jak najdłużej dominacji nad innymi.
Władza nas zwykłych obywateli grabi jak frajerów do gołej skóry. A my co, a my nic stoimy spokojnie i wszystko bierzemy na klatę. Co jeszcze musi się stać by wywołało to ogólny gniew???
Jeszcze czas by miasto się obudziło
i tego gada z pleców zrzuciło.
Jeszcze markety nie zamykają
Jeszcze miasto można ratować.
Dziś miasto potrzebuje dobrego gospodarza,
społecznika oddanego sprawom miasta i jego mieszkańcom
a nie prywacie, mamonie...
Trzeba dobitnie powiedzieć,
dość tego ględzenia, dość tego balowania,
dość tego hulania, dość majątku naszego sprzeniewierzania...
Nadszedł czas by rozliczyć każdego drania.
Dziś nie czas na tańce.
Maksymalnie nas wyzyskują, okradają a my udajemy że tego nie widzimy.
Foto:
Jasełek.
Przychodząc na świat otrzymuje:
Nosek po mamie.
Oczy po tacie.
Dług po Krzysztofie 2 800 zł.
Od Donalda, 20 000 zł. do spłaty
gdy ciocia Angela da pracę.
http://sklave.manifo.com/aktualnosci

00


ares1 ~ares1 (Gość)25.01.2013 09:14

A czemu tu się dziwić jak wszyskie zakłady pozamykane brak atrakcji a te co były likwiduje się . Niestety miasto emerytów i rencistów , banków stacji paliw i szkół nauk jazdy :(((

00


Wnerwus ~Wnerwus (Gość)25.01.2013 09:06

Miasto jest fatalnie zarządzane od wielu! Ale teraz za Chojniaka jest chyba najgorzej! Żaden pracodawca tu nie przyjdzie jeśli sa tak wysokie podatki lokalne! To już do Radomska czy Kleszczowa ida pracodawcy!

00


dawny_mieszkaniec ~dawny_mieszkaniec (Gość)25.01.2013 09:00

A w 2020 zostanie Chojniak, jego świta oraz grono emerytów i rencistów.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat