Piotrków Trybunalski: Tanie Ciepło coraz bliżej

Tydzień Trybunalski Sobota, 13 sierpnia 20119
Wszystko wskazuje na to, że już niebawem mieszkańcy Piotrkowa będą mogli korzystać z oferty dostawcy tańszego ciepła.
fot. ePiotrkow.plfot. ePiotrkow.pl

Konkurencja w ciepłownictwie - tego w naszym mieście jeszcze nie było, ale wszystko wskazuje na to, że piotrkowianie, za pośrednictwem swoich spółdzielni mieszkaniowych, będą mogli także wybrać ofertę dostawy tańszego ciepła, co nie jest bez znaczenia dla niejednego domowego budżetu. Mało kto bowiem zdaje sobie sprawę, że także na rynku ciepłowniczym, w związku z zeszłoroczną zmianą przepisów ustawy o prawie energetycznym, możemy wybierać dostawcę.


Dotychczasowa, przestarzała, wymagająca remontów miejska ciepłownia węglowa może mieć w Piotrkowie poważną konkurencję - nowoczesną elektrociepłownię kogeneracyjną. - To kogeneracja sprawia, że ciepło z nowej elektrociepłowni ETC będzie co najmniej 13% tańsze od ceny obecnej. Proponowane przez nas umowy na dostawy ciepła, przeanalizowane przez spółdzielnie mieszkaniowe, zawierają odpowiednie gwarancje i zabezpieczenia przed wzrostem ceny ciepła w następnych latach - przekonują przedstawiciele ETC Tanie Ciepło.


Członkowie rad nadzorczych wraz z przedstawicielami zarządów wszystkich piotrkowskich spółdzielni mieszkaniowych spotkali się wczoraj (10 sierpnia) z zarządem spółki ETC Tanie Ciepło, która przygotowuje budowę nowoczesnej, wysokowydajnej elektrociepłowni kogeneracyjnej. Do Piotrkowa na spotkanie ze spółdzielniami przyjechali także partnerzy spółki ETC, przedstawiciele koncernu energetycznego ENEA, który odbierze wyprodukowaną energię elektryczną od nowo powstałej elektrociepłowni, oraz przedstawiciele firmy H. Cegielski - Poznań S.A. należącej do światowej czołówki producentów maszyn i urządzeń dla przemysłu energetycznego.


- Z dużym zainteresowaniem przystąpiliśmy do współpracy z firmą ETC Tanie Ciepło. W ramach tej współpracy zaprojektujemy i dostarczymy silniki gazowe do produkcji w tzw. kogeneracji energii elektrycznej i ciepła dla odbiorców w planowanych lokalizacjach, m.in. w Piotrkowie Trybunalskim - powiedział Jarosław Lazurko, prezes Zarządu, dyrektor generalny H. Cegielski SA. Opracowana dokumentacja technologiczna zakłada zainstalowanie w naszym mieście 4 silników o mocy 10 MW każdy.


- Silniki, które zainstalujemy w Piotrkowie oraz w kolejnych lokalizacjach budowanych przez ETC elektrociepłowni, budujemy na podstawie wieloletnich licencji szwajcarskiej firmy Waertsilae Switzerland Ltd. i duńskiej Burmeister&Wain. Silniki w budowanych elektrociepłowniach spółki ETC Tanie Ciepło będą objęte wieloletnią gwarancją i niezawodnym serwisem technicznym, co daje mieszkańcom Piotrkowa pewność stałych dostaw ciepła, a koncernowi ENEA SA nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej - dodał prezes Lazurko.


Na pytania prezesów spółdzielni i członków rad nadzorczych odpowiadał także przedstawiciel Europejskiego Funduszu ds. Energii, Zmian Klimatu i Infrastruktury MARGUERITE. Fundusz został powołany w celu wspomożenia małych i średnich miast w dostosowaniu się do wymogów pakietu klimatycznego, czyli zmniejszenia do 2020 roku emisji gazów cieplarnianych i pyłów o 20% oraz do zmniejszenia zużycia energii również o 20%.

 

Zebrani goście, przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych, z zainteresowaniem przyjęli inicjatywę spotkania z kluczowymi partnerami spółki ETC Tanie Ciepło.

 

Oprac. AS

Więcej o spotkaniu w kolejnym numerze “TT”

Elektrociepłownia kogeneracyjna to zakład wytwarzający jednocześnie energię elektryczną i cieplną z tego samego paliwa. Elektrociepłownia uzyskuje znaczne przychody ze sprzedaży energii elektrycznej i dlatego jej poboczny w procesie chłodzenia silników drugi produkt – ciepło - może być sprzedawany zdecydowanie taniej, niż robi to “zwykła”, węglowa ciepłownia.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

LOLEK ~LOLEK (Gość)30.08.2011 07:10

JESTEM ZA TC !!!!!!!!!!!!!! I WRESCIE PROBLEM ROZWIAZANY

00


marian ~marian (Gość)15.08.2011 11:47

W umowach przedwstępnych z tą firmą ETC Tanie Ciepło jest zapis, że ciepło może drożeć tylko o wskaźnik inflacji, biorąc pod uwagę, że na starcie w 2013 roku ma być tańsze o 13% od ceny obecnej(też zapis w umowie), no to chyba nie ma się co martwić o przyszłość. Gaz jest najtańszym paliwem ale wtedy gdy stosuje się kogenerację (czyli wytwarza jednocześnie z gazu prąd i ciepło). "Polak mały" zobaczymy za kilka lat jak MZGK podniesie ceny ciepła, zakładam o jakieś 30 % w 2013 roku. Ktoś te kary za emisję musi płacić, ten ktoś to będziesz Ty i inni mieszkańcy zamknięci na nowe rozwiązania.

00


polak mały ~polak mały (Gość)14.08.2011 21:16

Zobaczymy za kilka lat, jak tanie ciepło będzie "tanie".
Kto wtedy będzie płakał.

00


timanfaya ~timanfaya (Gość)14.08.2011 17:57

a gdzie podziały sie plany sprowadzania ciepła z elektrowni Bełchatów.Oddaje się tam teraz ostatni blok i opłaty klimatyczne tam też będą płacone.Ale co tam,nazwa nowej elektrociepłowni tak pieknie brzmi-szwajcarsko-duńska,a co nasze to może paść na ryj.Od kiedy energia uzyskiwana z ropy lub gazu jest tańsza i bardziej opłacalna?Znowu ktoś nam wmawia że białe to czarne i na odwrót.A gdyby tak elektrownia bełchatów była niepolska tylko vaffentalla to by sie dało zrobić.

00


broda ~broda (Gość)14.08.2011 14:54

Cytuję:
Tanie Ciepło...


Pożyjemy zobaczymy.
Miał być już tani prąd, państwo prorodzinne - a co mamy? Każdy widzi.
Ale przed wyborami bardzo dużo się obiecuje - taka norma.

00


marian2 ~marian2 (Gość)14.08.2011 11:12

Tu więcej informacji o firmie www.etctaniecieplo.pl

00


guzgu ~guzgu (Gość)14.08.2011 10:56

albo zmotywujmy je do myślenia ekonomicznego, dlaczego mam płacić za ciepło więcej jak ktoś proponuje mniej i bez zatruwania środowiska.

00


marian ~marian (Gość)14.08.2011 10:42

W pewnym sensie MZGK straci, no ale przecież my zyskamy mieszkańcy płacąc za ciepło mniej. To właśnie jest konkurencja, dobrze, że i na tym rynku. Kto ma tańsze ciepło ten ma klientów. A przecież Ci pracownicy z MZGK znajdą pracę w nowej elektrociepłowni, ktoś to musi obsługiwać chyba...

00


lukch ~lukch (Gość)14.08.2011 03:13

Puśćmy miejskie spółki z torbami! :-)

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat