Piotrków: Trwa remont wieży kościoła farnego

Tydzień Trybunalski Czwartek, 22 września 201114
W tym tygodniu rozpoczął się remont zachodniej ściany wieży kościoła farnego w Piotrkowie.
fot. Jarek Mizerafot. Jarek Mizera

Zakres remontu obejmuje dokończenie prac konserwatorskich przy zachodniej stronie elewacji wieży, czyli przede wszystkim wymianę cegieł, poza tym usunięcie starych fug i zatarć, wzmocnienie lica cegieł, naprawę żaluzji drewnianych, które są w oknach i zabezpieczenie przed korozją materiałów metalowych.

- Strona południowa wieży jest już po kapitalnym remoncie. Strona zachodnia objęta była pracami interwencyjnymi 2 lata temu. Z tego, co słyszałem od księdza prałata Stanisława Sochy (który wtedy był proboszczem), wówczas cegły wypadały po prostu na ulicę i trzeba było działać natychmiast, w związku z tym podjęto minimalne prace, aby zabezpieczyć wieżę na tyle, aby się nie rozsypała. Teraz kończymy modernizację - mówi Wojciech Malesa, kancelista w piotrkowskiej Farze.

Prace potrwają najpóźniej do połowy grudnia (termin uzależniony jest od warunków atmosferycznych). Koszt remontu to 135 tys. zł. - W tym roku otrzymaliśmy dotację ze strony władz miasta. 50 tys. dał prezydent (na podstawie otwartego konkursu ofert na wykonanie prac konserwatorskich przy zabytkach sakralnych). W tym roku to niestety tylko tyle, jeśli chodzi o dotacje. Reszta to wkład własny. Zostają nam jeszcze dwie strony wieży, które są nieruszane od wielu, wielu lat. Zamierzamy złożyć wniosek do Ministerstwa Kultury o dofinansowanie dalszych prac. Mam nadzieję, że najpóźniej za miesiąc będziemy mieć projekt prac konserwatorskich - dodaje Wojciech Malesa.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

znajomy ~znajomy (Gość)24.09.2011 14:26

,,OBSERATOR"napisał(a)
Kiedyś Fara dzieliła się z O.Bernardyn parafianami aby chodzić po kolędzie - Od tego roku już się nie dzielą bo Fara wszytko dla siebie zagarnia.
To m.in. zmieniło się kiedy przyszedł nowy dziekan...

00


Marcin Majewski ~Marcin Majewski (Gość)23.09.2011 12:42

"Doker" napisał(a):
Niestety panie Marcinie, przy załatwianiu pogrzebu bliskiej osoby stary organista, pracujący w kancelarii, kompletnie nie pozwoliłby na coś takiego.


Zdanie organisty, czy proboszcza z parafii mało mnie obchodzi jeżeli wymagają oni Bóg wie jakiś sum za pochówek. Najważniejsze jest to by kapłan odprawił stosowną celebrę.

00


Doker ~Doker (Gość)23.09.2011 12:35

"Marcin-Majewski" napisał(a):
A kto powiedział, że obowiązkiem jest prosić o pochówek księdza z parafii? Jak ktoś już zauważył wcześniej można poprosić ojca od Bernardynów i zmarłego pochowa.


Niestety panie Marcinie, przy załatwianiu pogrzebu bliskiej osoby stary organista, pracujący w kancelarii, kompletnie nie pozwoliłby na coś takiego. Wiem bo pytałem. I jeszcze usłyszałem, że mam dać tyle i tyle, bez gadania, bo na biednego nie wyglądam. To są fakty.

00


Marcin Majewski ~Marcin Majewski (Gość)23.09.2011 12:31

"Doker" napisał(a):
Niech zatem "strażnicy" sumienia pozostawią parafianom wybór także przy okazji opłat za pogrzeby i inne.


A kto powiedział, że obowiązkiem jest prosić o pochówek księdza z parafii? Jak ktoś już zauważył wcześniej można poprosić ojca od Bernardynów i zmarłego pochowa.

00


mia farrow ~mia farrow (Gość)23.09.2011 12:01

"mia-farrow" napisał(a):
Niech proboszcz (obecny, zaprzeczenie poprzedniego, he,he) mnie je,


oczywiście, miało być: MNIEJ je.
Piotrkowianinie, nie obawiaj się, nikt nikogo nie będzie chrupał.

00


Doker ~Doker (Gość)23.09.2011 11:39

"Marcin-Majewski" napisał(a):
:obrońcy" wolności sumienia pozostawili ten wybór parafianom.


Niech zatem "strażnicy" sumienia pozostawią parafianom wybór także przy okazji opłat za pogrzeby i inne.

00


Marcin Majewski ~Marcin Majewski (Gość)23.09.2011 11:09

Robienie problemu o nic. To jest najważniejszy zabytek Piotrkowa i bez względu na wyznanie i światopogląd naszym obowiązkiem jest wspierać wszelkie projekty rewitalizacyjne o ile poczuwamy się do jakiejkolwiek tożsamości. Bawią mnie niektóre komentarze, ponieważ nikt siłą pieniędzy od wiernych nie zabiera - chcę to wrzucam na renowację, nie chcę to nie wrzucam i być może wszyscy :obrońcy" wolności sumienia pozostawili ten wybór parafianom.

00


Doker ~Doker (Gość)23.09.2011 10:27

Fara zawsze była pazerna na kasę, gdy szło się do kancelarii coś załatwić to siedział tam niemiły starszy pan, który golił wszystkich równo, pobierając kwoty wzięte z kosmosu. Tak źle tam znowu nie jest, nie można popadać w paranoję. Inna sprawa, że ta wieża jak i cała Fara jest bardzo ważnym zabytkiem, to nie jest jakiś tam kościół. Dlatego powinna być remontowana z pieniędzy centralnych (wiem, wiem, że to też nasza kasa) a nie wyciąganych bezpośrednio z kieszeni na mszy.

00


Katolik ~Katolik (Gość)23.09.2011 09:34

Jestem osobą wierząca i praktykującą...popieram OBSERWATORA I BEZWYZNANIOWEGO powinni płacić podatki jak każdy !!!

00


Bezwyznaniowy ~Bezwyznaniowy (Gość)23.09.2011 09:07

Wprowadzić kasy fiskalne do parafii. Opodatkować katolików . Przekonamy się ilu mamy prawdziwych katolików. Choć przyznaje zabytkowe kościoły mają urok i jestem za renowacją ale nie jako miejsce kultu ale jako zabytek i bez zbędnego emanowaniem katolicyzmem. W polsce mamy wolność wyznania a czuje się tu jak zaszczuty przez katolicka indoktrynacje.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat