Piotrków: Trwa remont wieży kościoła farnego

Tydzień Trybunalski Czwartek, 22 września 201114
W tym tygodniu rozpoczął się remont zachodniej ściany wieży kościoła farnego w Piotrkowie.
fot. Jarek Mizerafot. Jarek Mizera

Zakres remontu obejmuje dokończenie prac konserwatorskich przy zachodniej stronie elewacji wieży, czyli przede wszystkim wymianę cegieł, poza tym usunięcie starych fug i zatarć, wzmocnienie lica cegieł, naprawę żaluzji drewnianych, które są w oknach i zabezpieczenie przed korozją materiałów metalowych.

- Strona południowa wieży jest już po kapitalnym remoncie. Strona zachodnia objęta była pracami interwencyjnymi 2 lata temu. Z tego, co słyszałem od księdza prałata Stanisława Sochy (który wtedy był proboszczem), wówczas cegły wypadały po prostu na ulicę i trzeba było działać natychmiast, w związku z tym podjęto minimalne prace, aby zabezpieczyć wieżę na tyle, aby się nie rozsypała. Teraz kończymy modernizację - mówi Wojciech Malesa, kancelista w piotrkowskiej Farze.

Prace potrwają najpóźniej do połowy grudnia (termin uzależniony jest od warunków atmosferycznych). Koszt remontu to 135 tys. zł. - W tym roku otrzymaliśmy dotację ze strony władz miasta. 50 tys. dał prezydent (na podstawie otwartego konkursu ofert na wykonanie prac konserwatorskich przy zabytkach sakralnych). W tym roku to niestety tylko tyle, jeśli chodzi o dotacje. Reszta to wkład własny. Zostają nam jeszcze dwie strony wieży, które są nieruszane od wielu, wielu lat. Zamierzamy złożyć wniosek do Ministerstwa Kultury o dofinansowanie dalszych prac. Mam nadzieję, że najpóźniej za miesiąc będziemy mieć projekt prac konserwatorskich - dodaje Wojciech Malesa.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

OBSERATOR ~OBSERATOR (Gość)23.09.2011 09:05

Dziwi mnie fakt, że Fara nie ma pieniędzy ... Jest to kościół parafialny i ma najwięcej parafian ( są pieniądze z chrzcin, komunii, ślubów, pogrzebów , z ofiar po kolędzie, z zamówionych mszy za zmarłego - dodatkowo z z ofiar w czasie mszy świętej i to też nie powinno być skoro ktoś zamówił msze i zapłacił to jeszcze zbierają na ofiarę. Jestem parafianką 46 lat tej parafii i nic praktycznie się nie zmieniło...gdzie te pieniądze ??? Np. Kościół Ojców Bernardynów to nie kościół parafialny i na pewno mają mniej zysku niż Fara a tam cały czas coś robią, ulepszają.Fara za pogrzeb żąda 600 zł a Ojciec z Bernardyn oprawi msze za co łaska ( 100zł).Kiedyś Fara dzieliła się z O.Bernardyn parafianami aby chodzić po kolędzie - Od tego roku już się nie dzielą bo Fara wszytko dla siebie zagarnia. Nawet nie ma porządnej toalety !!!

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga23.09.2011 08:38

"mia-farrow" napisał(a):
Niech proboszcz (obecny, zaprzeczenie poprzedniego, he,he) mnie je

Zachęcasz go do kanibalizmu? W dodatku chyba jesteś masochistką. :)

00


szczawik szczawicki szczawik szczawickiranga23.09.2011 07:48

dobrze, ze zaczyna sie cos robic z najstarszymi zabytkami!

00


mia farrow ~mia farrow (Gość)22.09.2011 22:19

Niech proboszcz (obecny, zaprzeczenie poprzedniego, he,he) mnie je, to więcej hajsu na remont wieży zostanie, he, he. A i na zdrowie z korzyścią wyjdzie.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat