- Wałęsające się psy w gminie Wolbórz: problem mieszkańców i wyzwanie dla samorządu
- Fundusze europejskie dla województwa łódzkiego
- Wojsko opanowało Bugaj
- Dzień babci w przedszkolu Kubuś Puchatek w Piotrkowie
- Tragedia w szpitalu w Piotrkowie. Pacjentka nie przeżyła, bo odmówiono jej pomocy w szpitalu? [aktualizacja]
- Piotrkowska policja zatrzymała dilera narkotyków
- Prezydent Piotrkowa przekazał wyjątkowy dar na licytację WOŚP
- Wypadek na A1. Duże utrudnienia w kierunku Katowic
- Pożar budki z kebabem w Wolborzu. W środku były butle z gazem
Piotrków: Ocalić te zapomniane
Kwesta będzie prowadzona 1 listopada od godz. 8 do godz. 17 i 2 listopada od godz. 8 do godz. 16. Kwestujących będzie można spotkać przy czterech głównych bramach prowadzących na cmentarz rzymskokatolicki. Jeśli włączy się młodzież gimnazjalna, Domarańczyk liczy, że uda się też utworzyć ruchome punkty zbiórki datków do puszek, które pojawią się na innych ulicach.
W pierwszych dniach listopada, pod patronatem "Polski Dziennika Łódzkiego" otwarta zostanie także wystawa fotografii naszego fotoreportera Dariusza Śmigielskiego, przedstawiająca najpiękniejsze detale architektoniczne nagrobków znajdujących się na starym cmentarzu. Na tę swoistą wycieczkę po zabytkowych nagrobkach będzie można się wybrać najpierw do Miejskiego Ośrodka Kultury, potem zdjęcia będą wystawione w innych obiektach użyteczności publicznej. Domarańczyk planuje, by wystawie też towarzyszyła zbiórka datków.
Lista zabytkowych nagrobków znajdujących się na piotrkowskim starym cmentarzu, które wymagają odnowienia, jest długa. Liczy sobie ponad sto pozycji. - Bierzemy pod uwagę te, o które po prostu ktoś musi się zatroszczyć, którymi nie zajmują się już rodziny zmarłych, najczęściej postaci zasłużonych dla tego miasta - dodaje Waldemar Domarańczyk.
Dzięki datkom udało się m.in. zakończyć w trzech etapach renowację jednego z najpiękniejszych obiektów znajdujących się w starej części cmentarza, Kaplicy Juttnerów, która zyskała m.in. wentylację krypty i nowe posadzki marmurowe. Odnowiony też został ołtarz z białego marmuru. Odnowienie polichromii okazało się być jednak ponad możliwości finansowe Towarzystwa. Dochód z ubiegłorocznej kwesty, ponad 8,5 tys. zł, przeznaczony będzie wraz z pieniędzmi przekazanymi w darze (w sumie 26 tys. zł) przez zmarłego w Wielkiej Brytanii Witolda Gillera na odrestaurowanie dwóch pomników znajdujących się po lewej stronie głównej alei. Obydwa wykonane są w piaskowcu. Pierwszy z nich to nagrobek Ignasia Jankowskiego w formie stelii z rzeźbą dziecka z 1888 roku. Drugi to obelisk na grobie Jozefa Falkowskiego z 1908 roku.
Towarzystwo stara się także o dofinansowanie z funduszu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, renowacji i opieki konserwatorskiej co najmniej 10 nagrobków, które wymagają dużych nakładów finansowych. Najpierw jednak potrzebna jest zgoda administracji kościelnej na wpisanie tych obiektów do rejestru zabytków. Towarzystwo nie ogranicza się do listopadowej zbiórki. - Przy okazji Trybunałów Koronnych będziemy też prowadzić sprzedaż naszego przewodnika po wszystkich zabytkowych nagrobkach, które znajdują się na starym cmentarzu- dodaje Domarańczyk.
Aleksandra Tyczyńska POLSKA Dziennik Łódzki