Piotrków: Jak walczyć z bezrobociem... po duńsku

Tydzień Trybunalski Niedziela, 20 listopada 201114
Oni mają 4-procentowe bezrobocie, my prawie trzykrotnie wyższe. Do Piotrkowa przyjechali Duńczycy, aby uczyć nas, jak skutecznie walczyć z bezrobociem.

W ubiegłym tygodniu w siedzibie Starostwa Powiatowego w Piotrkowie zorganizowano konferencję poświęconą elastycznym rozwiązaniom na rynku pracy. Organizatorem spotkania był Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi, a gośćmi - specjaliści z Danii.

- Chodzi o przygotowanie naszych służb (czyli służb polskich urzędów pracy, a zwłaszcza województwa łódzkiego) do tego, aby szerzyć wiedzę na temat elastycznych form zatrudnienia, takich, które stosowane są na świecie - mówiła podczas konferencji Henryka Gawrońska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Piotrkowie. - Partnerem Wojewódzkiego Urzędu Pracy i naszych służb jest Dania. Kraj niewielki, ze stopą bezrobocia bardzo niską, gdzie ochrona państwa jest zdecydowanie bogatsza niż nasza. Dodam tylko, że w tym roku ta ochrona jest u nas wyjątkowo uboga. Z zazdrością słuchamy, jak przy 4-procentowym bezrobociu, ludzi obsługujących taką garstkę bezrobotnych jest 500. Oni mogą “bawić się” z tymi bezrobotnymi, mogą uczyć, wspomagać, mają po prostu czas, żeby zająć się człowiekiem, a taka jest przecież rola urzędu. Po wypowiedziach gości z Danii widać, jak dużą opieką otoczeni są ci, którzy tracą pracę. Specjalna ochrona dotyczy również emerytów, którzy są jeszcze zdrowi i chętnie podjęliby pracę. Uczymy się od nich. Może część rzeczy uda się przenieść na nasz rynek, chociaż przy takiej stopie bezrobocia, jaką my mamy, nie jest to proste. Chętnie ich wysłuchamy, bo być może w przyszłości uda nam się chociaż część zaproponowanych przez Duńczyków rozwiązań zastosować u nas. Co na przykład? Telepraca. Niepełnosprawnemu trudno poruszać się na wózku, ale taki człowiek może mieć zorganizowane stanowisko pracy w domu. Co jeszcze? Niepełny wymiar czasu pracy, dalej wymiar czasu pracy dostosowany do potrzeb matki wychowującej niepełnosprawne dziecko, kolejne rozwiązanie - 2 dni pracy, 3 dni wolne itd.

Projekt realizowany przez WUP w Łodzi (w ramach którego odbyło się poniedziałkowe spotkanie w Starostwie) ma charakter informacyjno-promocyjny. Polega na aktywizacji zawodowej bezrobotnych, a skierowany jest do osób powyżej 50 roku życia, osób niepełnosprawnych oraz kobiet powracających na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem dziecka. - Sam program docelowo polega na odbyciu stażu (od 3 do 6 miesięcy) w firmach, instytucjach, które się do nas zgłaszają. Wcześniej jest też praca z doradcą zawodowym, możliwość odbycia szkolenia zawodowego - informuje Tomasz Brzeziński z WUP (członek zespołu, który wdraża projekt “Elastyczne rozwiązania na rynku pracy”). - Dzisiejsza konferencja jest jednym z działań informacyjno-promocyjnych. Jest to seminarium upowszechniające stosowanie elastycznych form zatrudnienia, bo jest to coś, do czego rynek europejski, a zatem również nasz, dąży. Dlatego chcemy przedstawić pracodawcom z województwa łódzkiego, również z powiatu piotrkowskiego, możliwości stosowania tych elastycznych form zatrudnienia. Duńczycy mają rozwinięte modele aktywizacji zawodowej. W ramach projektu w pewnym sensie staramy się zaadaptować na polski grunt te ich modele. Jest to np. tzw. model Well-Box, który polega na bardzo indywidualnym podejściu do bezrobotnej. Na pewno te modele warte są polecenia.

Tymczasem na naszym lokalnym rynku pracy liczba bezrobotnych nie maleje. Dziś to prawie 8 tys. osób (stopa powyżej 10%). - Przypuszczam, że liczby te będą teraz rosnąć w całej Polsce, bo mamy okres, kiedy kończą się “sezonówki”. Najbardziej przykre jest to, że nie ma ingerencji państwa w pomoc ludziom. Gdzieś tam są zamrożone pieniądze, które miały służyć społeczeństwu, miały służyć pracodawcom, bo to są ich składki. Te środki gdzieś leżakują. Tymczasem rynek pracy jest słaby, zimą będzie jeszcze słabszy, a my nie możemy ludziom pomóc - dodaje H. Gawrońska.

AS


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gosc ~gosc (Gość)12.02.2012 09:39

problem jest taki, że na wysłuchaniu Duńczyków innowacja się skończy.

00


lukch ~lukch (Gość)21.11.2011 21:59

UP są od wysyłania bezrobotnych na szkolenia, na przykład po powrocie po 5 latach z USA na szkolenie z języka angielskiego :-D bo akurat takie jest.

00


P51 ~P51 (Gość)21.11.2011 18:14

"szczawik" napisał(a):
urzędy pracy są po to, żeby informować Cię, że ciągle nie mają pieniędzy na staż i żeby mieć się gdzie 'odhaczyc' co jakiś czas


Zapomniałeś o sentencji:
"nie ma pracy dla ludzi z pana wykształaceniem"...
;-) ;P

00


szczawik szczawicki szczawik szczawickiranga21.11.2011 17:31

"broda" napisał(a):
Do czego służą urzędy pracy?
Mogę liczyć na jakieś "chłopskie' wytłumaczenie?

urzędy pracy są po to, żeby informować Cię, że ciągle nie mają pieniędzy na staż i żeby mieć się gdzie 'odhaczyc' co jakiś czas.

00


broda ~broda (Gość)21.11.2011 16:56

Do czego służą urzędy pracy?
Mogę liczyć na jakieś "chłopskie' wytłumaczenie?

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga21.11.2011 14:56

A tak wygląda walka z bezrobociem po piotrkowsku:
http://puppiotrkow.pl/page/index.php?str=494

Cytuję:
2011-11-18 Nazwa stanowiska: asystent sędziego
Wymagania: wyksz. wyższe magisterskie prawnicze, ukończone 24 lata,

Czyli geniusz, który ukończył prawo w wieku 23 lat odpada w przedbiegach?

00


P51 ~P51 (Gość)21.11.2011 12:33

"~g~" napisał(a):
Zakłady pracy!!! Ale normalne, a nie do wykorzystywania ludzi


Oj naiwny ty, naiwny...
Jakby były zakłady pracy nie wykorzystujące ludzi...
Mówisz,jakbyś znał przynajmniej kilka zakładów, gdzie pracodawca dokłada pracownikom z własnej kieszeni i do tego uśmiechniety od ucha do ucha...

00


szczawik szczawicki szczawik szczawickiranga21.11.2011 08:33

a ktos tu mowil, ze kraje skandynawskie nie sa przykladem...

00


AnnaN ~AnnaN (Gość)20.11.2011 22:55

Ja uważam że to dobry pomysł, pod warunkiem jednak, że najpierw wzrośnie nam najniższa pensja bo nie wyobrażam sobie by ktoś chciał jeżdzić choćby dwa dni w tygodniu, tj. 8 dni w miesiącu za 200zł wypłaty, no moze 300.
A Dania cudowny kraj do życia, polecam! Warto brać z niej przykład, również w wysokości wynagrodzeń.

00


~g~ ~~g~ (Gość)20.11.2011 21:59

Mały i bogaty kraj Dania, o czym mówimy. Śmieszne takie szkolenia....Rozwiązanie na bezrobocie i inne problemy. Zakłady pracy!!! Ale normalne, a nie do wykorzystywania ludzi.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat