Program Dziedzictwo kulturowe - priorytet 1. „Ochrona zabytków” objął kontynuację renowacji i konserwacji malowideł ściennych (fresków) z 1552 r. wraz z konserwacją ołtarza głównego z 1788 r. Całość prac zaplanowana na rok 2014 zamknęła się w kwocie 253 tys. zł. Prace zostały odebrane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. W kosztach partycypowali: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miejski w Sulejowie, parafia z wkładu własnego (kolęda, wypominki i ofiary parafian).
Dla podkreślenia znaczenia renowacji i konserwacji zabytków 17 października w kościele podczas uroczystości udzielania sakramentu bierzmowania młodzieży odbyło się poświęcenie odrestaurowanego ołtarza głównego. Poświęcenia dokonał biskup diecezji radomskiej Henryk Tomasik. Gości w imieniu proboszcza ojca Augustyna Węgrzyna oraz rodziców bierzmowanej młodzieży przywitał Adam Stobiecki. W uroczystości uczestniczył m.in. burmistrz Sulejowa Stanisław Baryła.
Poświęcony obraz ołtarzowy krył tajemnice. W trakcie jego pracochłonnej konserwacji została odkryta sygnatura autora oraz data powstania 1671 r. Obraz uznawany dotychczas za anonimowy jest autorstwa Jana Triciusza - nadwornego malarza Jana III Sobieskiego. Data wskazuje, że obraz „Wniebowzięcie” został namalowany ponad 100 lat wcześniej niż powstał ołtarz główny (1788 r.). Zagadką pozostaje, gdzie przebywał wcześniej i jak znalazł się w sulejowskiej świątyni.
- Podsumowali tegoroczną kwestę
- Kto zostanie mistrzem gminy Sulejów?
- Problem mieszkańców bloków w Woli Krzysztoporskiej
- Szukali ciała w dawnym szpitalu
- Lubisz jazz? Wpadnij na dwa dni do Sulejowa
- Budowa tężni solankowej w Piotrkowie oficjalnie zakończona
- Policja ukarała Antoniego Macierewicza. Czy poseł straci prawo jazdy?
- Jazda elektryczną hulajnogą kosztowała go łącznie 2700 zł. Wszystko przez alkohol
- Od jutra rozpocznie się budowa chodnika. Będą utrudnienia na Wierzejskiej