Historia pomnika sięga lat 70-tych. Dziś dzięki dofinansowaniu z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz środków własnych gminnych wyremontowano i odnowiono miejsce pamięci. Stefan Karaszewski zasłynął heroiczną, samotną walką. W dniu śmierci miał 24 lata. Stanął sam 5 września 1939 r. przeciw czołgom. Jak donoszą przekazy historyczne podczas dwóch godzin walki zniszczył 6 czołgów oraz uszkodził kilka innych pojazdów. Jego czyn pozwolił na bezpieczne wycofanie się jego towarzyszy z 85. Pułk Strzelców Wileńskich.
W listopadzie 197 6 r. Eugeniusz Miksa, mieszkaniec Moszczenicy na głazie wykuł pamiątkowy napis „Pamięci Stefana Karaszewskiego, poległego w samotnej walce z czołgami niemieckimi 5-IX-1939 r. Historię ustawienia głazu tak opisuje w swojej książce Maciej Molsa: „Na bocznej stronie głazu widnieje siedem spłaszczonych trójkątów, będących symbolami czołgów niemieckich zniszczonych przez Stefana Karaszewskiego i jedno kółko jako symbol motocykla zniszczonego wraz z 2-osobową załogą. Stosowny głaz podarował proboszcz parafii. Głaz znajdował się przy dzwonnicy kościelnej. Po wykuciu głaz umieszczono w pobliżu miejsca walki Stefana Karaszewskiego przy domu dróżnika Stanisława Janczaka. 5 września 1978 r. w rocznicę śmierci Stefana Karaszewskiego przy głazie (...)odbyło się uroczyste spotkanie Drużyny Harcerskiej przy Szkole Podstawowej w Kosowie z siostrą Stefana Karaszewskiego – Marią Kobacką, stryjem Władysławem Karaszewskim oraz dowódcą plutonu II kompanii karabinów maszynowych 85 Pułku Strzelców Wileńskich – Janem Hanka. Po roku 1980 dzięki lokalnej społeczności głaz osadzono na postumencie betonowym i ogrodzono. Pomnikiem opiekują się harcerze 86 Piotrkowskiej Drużyny Harcerskiej „Knieja” im. Stefana Karaszewskiego”.
Po blisko czterech dekadach pomnik i postument wymagał remontu. Dzięki staraniom mieszkańców Kosowa, lokalnych władz i środkom pochodzącym z IPN-u oczyszczono głaz, wymieniono i podwyższono jego podstawę, a stary płotek zdemontowano, zastępując go słupkami i łańcuchami.
W rocznicę śmierci Karaszewskiego, przed nowo wyremontowanym pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości udział wzięli harcerze z 86 PDH „Knieja” im. Stefana Karaszewskiego, władze gminy z wójtem Marcelim Piekarkiem na czele oraz mieszkańcy. Wartę honorową przed pomnikiem pełnili strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1002 z Tomaszowa Mazowieckiego. Instytut Pamięci Narodowej reprezentowała Anna Józwik z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Łodzi.