Odkrywamy znane i nieznane - Magistrala rowerowa W-E

Łódzkie Niedziela, 11 czerwca 20237
Coraz cieplejsze dni skłaniają do niejednej rowerowej wycieczki. W województwie łódzkim nie brakuje oznakowanych szlaków, którymi można dojechać w najciekawsze zakątki, a na trasie zobaczyć wiele ciekawych obiektów i zabytków. Pomysłem na weekend na dwóch kółkach jest z pewnością przejazd magistralą rowerową W-E. Dziś nieco więcej o liczącej blisko 200 km trasie rowerowej.
fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Magistrala rowerowa W-E stanowi część transeuropejskiej trasy rowerowej, która w założeniu ma łączyć Niemcy, Polskę i Ukrainę. Została wytyczona w taki sposób, by podróżujący nią mogli bez nadkładania drogi poznać atrakcyjne tereny i miejscowości regionu. W województwie łódzkim trasa przebiega przez powiat sieradzki, zduńskowolski, łaski, pabianicki, łódzki wschodni, tomaszowski i opoczyński. Wsiadając na rower można trafić w atrakcyjne turystycznie miejsca, pełne zabytków i miejsc o bogatych walorach przyrodniczych.

Jak możemy przeczytać na stronie lodzkie.pl - podróżując Magistralą należałoby zwiedzić Wartę, założoną w średniowieczu, w której w latach 1465-1482 wybudowano zespół klasztorny bernardynów, składający się z: gotyckiego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP z lat 1479-1482, przebudowanego w latach 1696-1708 w stylu barokowym (we wnętrzu sarkofag bernardyna bł. Rafała z Proszowic), klasztoru wzniesionego w stylu gotyckim w latach 1479-1482, a w 1696 r. i w 1721 r. przebudowanego w stylu barokowym oraz barokowej kaplicy z 1726 r. W 1908 r. część klasztoru przeznaczono na szpital dla umysłowo chorych. Najcenniejszym zabytkiem Szadku jest gotycki kościół Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba Apostoła, zbudowany w latach 1333-1335.

Wybierając się na przejażdżkę magistralą W-E z pewnością warto na dłużej zatrzymać się w Wolborzu, gdzie atrakcje stanowi dawny pałac biskupów kujawskich, a poza nim także kościół parafialny z XV w. oraz barokowy park geometryczny z 2. połowy XVIII wieku.

 

mapa pochodzi ze strony lodzkie.pl

Na trasie (widocznej na załączonej mapce) znajduje się także Rzgów z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym, Tuszyn zwany w latach 20. XIX w. miastem-ogrodem (powstałym wg koncepcji E. Howarda, w którym zachwycają wille i pensjonaty bogatych fabrykantów w stylu szwajcarskim). Trasa przebiega także przez ważne historyczne miejsce, jakim jest Inowłódz, znany z romańskiego kościoła św. Idziego, położonego na wysokiej skarpie doliny Pilicy, ufundowanego w 1086 r. przez Władysława Hermana oraz odrestaurowanych fragmentów zamku średniowiecznego zbudowanego w pierwszej połowie XIV w. przez króla Kazimierza Wielkiego. Pisaliśmy o tym już w jednym z artykułów w cyklu „Odkrywamy znane i nieznane”.

Na trasie szlaku znajdują się również dawne rezydencje magnackie, szlacheckie i ziemiańskie, a znajdziemy je m.in. w Kalinowej, Rzeczycy, Czarnocinie, czy Moszczenicy. Listę zabytków dopełniają także liczne zabytkowe świątynie (Warta, Szadek, Smardzewice, Inowłódz). Obejrzeć można zabytkowe parki podworskie (Kalinowa, Moszczenica, Rzeczyca) oraz rezerwaty przyrody (Wolbórka, Molęda, Czarny Ług czy Konewka).

Magistrala łączy ze sobą nie tylko miejscowości znane z zabytków, dzięki czemu możemy poznać historię regionu. Trasa pozwala też na odpoczynek na łonie natury w urokliwych miejscach pozwalających na relaks. Na trasie znajdziemy bowiem dwa największe zbiorniki naszego województwa - Jeziorsko i Zalew Sulejowski, będące ulubionymi miejscami wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. W rezerwacie ornitologicznym Jeziorsko można przy okazji oddać się obserwacji ptaków.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Rowerzysta z kalku ~Rowerzysta z kalku (Gość)11.06.2023 11:52

Mam nowoczesny rower ze światłami lodowymi i mam też karbonową ramę

12


go?ć_kierowca ~go?ć_kierowca (Gość)11.06.2023 11:21

A dlaczego rowerzyści nie schodzą z rowerów na rondzie sulejowskim? Tam są pasy i ja jadąc po łuku nie widzę czy jedzie jakiś wower. Radzę wam schodzić i upewnić się czy nie jedzie samochód ja samochodu nie zatrzymam w sekundę

24


autorr ~autorr (Gość)11.06.2023 12:13

fajny artykuł.oby wiecej takich było

40


Co począć ~Co począć (Gość)11.06.2023 11:10

Pedał mnie się urwał i jestem unieruchomiony.

12


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat