Odkrywamy znane i nieznane - Hala Targowa w Piotrkowie

Niedziela, 20 marca 20225
Piotrkowska Hala Targowa miała pomóc miastu odbudować status sprzed wojny. Dać impuls do odbudowy przemysłu i handlu. Dlatego też na jej budowę zaciągnięto niebotyczny, jak na tamte czasy, kredyt w wysokości niecałych dwóch milionów dolarów. Inwestycja miała rozmach, a piotrkowska hala miała być jedną z czterech tego typu budowli w kraju.
fot. piotrkow.pl fot. piotrkow.pl

Budowa hali rozpoczęła się w 1925 roku i trwała dwa lata. Jednak pomysł budowy nowoczesnego obiektu handlowego nie był nowy. Już w połowie XIX wieku teren, na którym stoi hala, planowano przeznaczyć pod dzielnicę handlowo-mieszkaniową. Całość zaprojektował Władysław Leszek Horodecki, zwany polskim Gaudim. Zaprojektowane przez niego kamienice, dworce czy fabryki uznawane są do dziś za jedne z najciekawszych zabytków architektury w Polsce, Ukrainie i w Iranie. Słynął z ekscentrycznych zachowań i wyjątkowo odważnych projektów, jak choćby słynny „budynek z chimerami” w Kijowie, który zbudował dla siebie, a w późniejszych latach służył ukraińskim prezydentom. W Piotrkowie znajduje się jeszcze jeden obiekt jego projektu, a mianowicie Wieża Ciśnień.

 

Dom z chimerami – fot. Олійник Богдан / Wikipedia


Hala Targowa, znajdująca się przy ul. Henryka Sienkiewicza, wybudowana została w stylu eklektycznym. Budynek na planie prostokąta stanął na gruntach dawnej Tomicczyzny, czyli funkcjonującego w XVIII i XIX wieku folwarku Tomickich. Mieściło się w niej 40 sklepów i jatek mięsnych, a do tego 160 straganów i kilkanaście stoisk przeznaczonych dla sprzedawców ryb. Całość miała też mieścić w podziemiach fabrykę lodu, restaurację, a w podziemnych pomieszczeniach utworzono też magazyny wykorzystywane przez handlujących. Fasady budynku ozdobiono betonowymi rzeźbami wykonanymi przez warszawskiego rzeźbiarza Zygmunta Otto według projektu innego rzeźbiarza - Jana Raszki z Krakowa (jednym z jego najbardziej znanych rzeźb jest Pomnik Czynu Legionowego, czyli tzw. „Czwórka Legionowa” znajdująca się w Kielcach).

 


W czasie II wojny światowej, pomimo okupacji w dni targowe przy hali gromadzili się chłopi, którzy furmankami przywozili płody rolne do Piotrkowa. Część sprzedawali, część wymieniali na inne towary. W tym czasie działała w hali także konspiracyjna komórka socjalistów, która zajmowała się kolportowaniem prasy, pomocą rodzinom żołnierzy poległych w wojnie obronnej, akcjami bojowymi i tajnym nauczaniem. Po wojnie halą zarządzała spółdzielnia „Społem”, jednak nie okazała się dobrym gospodarzem. Budynek niszczał, a w podziemnych pomieszczeniach zamiast restauracji urządzono kotłownię. Dopiero w latach ‘90 minionego wieku rozpoczął się ponowny rozkwit handlu, jednak warunki odbiegały od oczekiwań. Pokryty papą dach przeciekał, nieszczelna instalacja centralnego ogrzewania była kolejnym źródłem wilgoci, która sprawiła, że ściany robiły się zagrzybiałe. Mimo wykonania doraźnych prac i sporządzenia planów dalszego zagospodarowania Hali Targowej nadal nie przywrócono jej odpowiedniego stanu. Pojawiły się za to coraz liczniejsze głosy o sprzedaży hali, co udało się dopiero w 2003 roku, kiedy to budynek przeszedł w ręce prywatne. Nowy właściciel został zobowiązany do remontu obiektu w ciągu kolejnego roku. W styczniu 2022 roku Hala Targowa ponownie zmieniła właściciela, którym jest obecnie przedsiębiorca z Wielkopolski.

 


Hala w Piotrkowie powstała, jak zaznaczono na wstępie, jako jedna z czterech tego typu hal w Polsce, ale jako jedyna zachowała się po obecne czasy i nadal spełnia swoją pierwotną funkcję. Choć zmieniali się jej właściciele, to nadal użytkowana jest zgodnie z założeniami miejskich planistów sprzed lat.


Zainteresował temat?

3

0


Zobacz również

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Uczeń ~Uczeń (Gość)03.04.2022 12:49

Hala za 2 miliony dolarów ,za ile została sprzedana przez miasto?

20


ja ~ja (Gość)20.03.2022 22:17

Temat z zajefajnym potencjałem - ale spalony. Min przez akademicko-encyklopedyczne zachwyty nad projektantem. Co kogo obchodzi jakiś eklektyczny pałac na ukrainie? A życie piotrkowskie nie dawało żadnej podniety? Jest tyle pięknych i intrygujących przedwojennych widokówek z Halą Targową. Widać na nich chociażby to, jak rozwijało się miasto.

81


Michał W. ~Michał W. (Gość)20.03.2022 11:21

"Miała dać impuls do odbudowy przemysłu i handlu"- no i mamy Biedronkę!!!

121


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat