O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Przypomnę raz jeszcze, że dyrekcja PCMD wypowiedziała umowę NFZ całkowicie nieoczekiwanie, my chcieliśmy te działania kontynuować w piotrkowskim szpitalu, nawet mamy przygotowaną kolejną transzę pieniędzy przygotowaną dla tej placówki na oddział wewnętrzny, ale ostatecznie trafi tam tylko ułamek tej kwoty. Władze szpitala po złożeniu wypowiedzenia umowy ryczałtowej, miały trzy miesiące na cofnięcie tego kroku. Nie zrobiono tego. Teraz w ostatnich dniach września, czyli kilka dni przed końcem umowy, podjęto działania, aby taką umowę z NFZ znowu mieć, ale nie jest to możliwe ze względów prawnych. Kwalifikacja do sieci odbywa się raz na jakiś czas, kolejna odbędzie się dopiero za 1,5 roku. Od 1 października oddział wewnętrzny PCMD nie będzie miał już umowy z NFZ, ponieważ wypowiedziano ją ten rodzaj świadczeń - powiedziała nam Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału NFZ.
We wtorek do siedziby łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia pojechała dyrektor Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim, Eliza Bartkowska.
- Pojechałam tam ostatni raz, z ostatnim pomysłem, jest paragraf, według którego dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia może podjąć indywidualną decyzję i zakwalifikować do sieci szpital, który nie spełnia wymagań sieciowych. Niestety udzielono nam odpowiedzi odmownej. Dano nam do zrozumienia, że będziemy mogli zachować internę, pod warunkiem, że wrócimy do sieci na poprzednich warunkach, a więc razem z porodówką. Robimy wszystko, żebyśmy mogli ten oddział w Piotrkowie Trybunalskim zachować, jednak dyrektor Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim zadeklarował, że może rozszerzyć znajdującą się tam internę, dlatego dla pracowników NFZ nasz oddział wewnętrzny jest zbędny, mimo, że mamy profesjonalną kadrę i odpowiednie miejsce. Wystąpiliśmy z propozycją przeprofilowania tego oddziału pod kątem diabetologii i zakładu opiekuńczo-leczniczego, których w Piotrkowie Trybunalskim nie ma, ale to urzędników nie przekonuje - powiedziała nam Eliza Bartkowska, która już wcześniej podkreślała, że jeden oddział wewnętrzny jest w przypadku Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego niewystarczający, gdyż jak powiedziała jej konsultant wojewódzki w tym zakresie, w takim mieście jak Piotrków Trybunalski na oddziale/oddziałach wewnętrznych powinno być co najmniej 70-80 łóżek, tymczasem w tej chwili jest ich niespełna 60.
I wszystko wskazuje na to, że po zamknięciu interny w PCMD będzie ich jeszcze mniej, choć niewykluczone, że pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia mogliby ogłosić konkurs na kolejną internę na przykład wtedy, gdyby w SWW im. M. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim nie udałoby się zatrudnić dodatkowego personelu.