Nowe elektryczne autobusy wyjechały na piotrkowskie ulice

Środa, 27 września 202345
Od środy (27.09) pasażerowie Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego mogą podróżować bezemisyjnymi pojazdami. Na piotrkowskie ulice wyjechało siedem elektrycznych autobusów.

Ładuję galerię...

Piotrkowianie mogą korzystać już z elektrycznych autobusów. Do tej pory mieszkańcy Piotrkowa mogli dostrzec m.in. hybrydowe autobusy.

Od dziś 7 autobusów elektrycznych rozpoczęło swoją pracę. Mam nadzieję, że nowe pojazdy sprostają oczekiwaniom mieszkańców naszego miasta, jak i  również tych, którzy do nas przyjeżdżają i korzystają z tej komunikacji. Są one absolutnie bezemisyjne, nowoczesne oraz komfortowe - mówi Krzysztof Chojniak, prezydent Piotrkowa. - Czekamy również na sfinalizowanie produkcji jeszcze 5 takich autobusów elektrycznych, które pojawią się w 2024 roku. Wtedy będziemy mieli tabor składający się z 18 ekologicznych autobusów - dodaje prezydent. 

W trakcie porannego briefingu Krzysztof Chojniak poinformował o możliwym zakupie jeszcze 10 dodatkowych autobusów elektrycznych. Jednak finalizacja tego projektu zależna będzie od tego, czy Urząd Miasta otrzyma dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, tak jak to miało miejsce przy zakupie elektryków, które już wyjechały na ulice Piotrkowa. 

 

Dzięki zainstalowaniu szybkich ładowarek na pętli na Słowackiego oraz na Dmowskiego możliwe jest to, aby nowe autobusy mogły jeździć cały dzień na linii bez konieczności powrotu na ładowanie do zajezdni. 

Są to autobusy 12-metrowe, posiadają baterię o pojemności ponad 350 kWh. To pozwala na przejazd ponad 230 km na jednym ładowaniu. Dzięki temu, że w mieście mamy na pętlach ładowarki, to w trakcie dnia kierowcy nie muszą wracać do zajezdni. Oczywiście takie ładowanie na zajezdni będzie potrzebne np. w nocy po to, aby sformatować baterie oraz przygotować autobusy do jazdy na kolejny dzień - mówi Rafał Zajas z firmy Solaris, która wyprodukowała nowe autobusy. - Zasada korzystania z pantografu jest taka, żeby co drugi kurs doładowywać te pojazdy. Aby nowe autobusy były zdolne do jazdy w ciągu całego dnia, wystarczy ładować je średnio około 20 minut - dodaje Rafał Zajas.

Nowe pojazdy posiadają nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz monitoring do obserwacji całego toru jazdy. Dodatkowo oprócz bojlera elektrycznego, zamontowano pompę ciepła, która zapewnia ekologiczne ogrzewanie.

Wcześniej staraliśmy się odnowić tabor, ale używanymi autobusami. Dzisiaj pozostaje tylko rozsądnie korzystać z dostępnych pojazdów. Wystąpiliśmy o dofinansowanie fotowoltaiki wraz z urządzeniami magazynującymi energię, żeby zmniejszyć koszty eksploatacji tych autobusów - mówi Zbigniew Stankowski, prezes MZK. 

Obecnie tabor MZK liczy  40 autobusów. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

10

2


Komentarze (45)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Edi99 ~Edi99 (Gość)28.09.2023 15:59

Fajnie jakiś postęp jest ,ale powinniśmy postawic na wodór. Nawet Helmuty maja dość
elektryków. Na tak małą wioskę komunikacja powinna być w 100% dotowana przez UM dla ZAMELDOWANYCH mieszkańców. Mniej emisji,zużycia dróg, wypadków. To nie Uć, tu takich korków nie ma i bardziej opłaca na działkę jechać autem za 1,50 w dwie strony niż 2×3,80. Albo symbolicznie za zeta na podatek. A tak jak zwykle 100 lat za murzynami ten petrikau echch

20


Hmmm ~Hmmm (Gość)29.09.2023 14:13

Można to orientacyjnie przeliczyć po cenie detalicznej prądu (miasto pewnie ma niższą taryfę): 230km na prądzie: 350 kWh x 0,70 zł netto = 245 zł; 230 km na ON (przy zużyciu 25l/100km): 57,5L ON x 4,75 zł netto = 273 zł

10


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)28.09.2023 07:02

Szkoda, ze redaktorzy nie dociekali, jaki jest koszt ładowania na jeden przejazd tzn. na te 230 km.

61


Prezydent ~Prezydent (Gość)28.09.2023 07:07

A kto je kupił ZDIUM czy spółka MZK.

20


Hmmm ~Hmmm (Gość)27.09.2023 20:44

"pojazd bezemisyjny?" oczywiście, że nie. Jest to pojazd nIskoemisyjny. Dodatkowo emisyjnośćpojazdu jest zależna od produkcji energii w danym krsju Jak wiemy, w Polsce nadal 2/3 prądu pochodzi z węgla... Dodatkowo wysokoemisyjna produkcja baterii do elektryka, czyli realnie taki pojazd jest tylko ok 15-30% mniej emisyjny niż diesel. Pomijam tu już wyszsza niż w "spalinowkach" emisyjność pyłów z klocków hamulcowych itd, związanasza z wyższą masą pojazdu.
Nie zmienia to faktu, że fajnie ze w końcu i u nas pojawiły się takie autobusy. Tyle, że nie jest to aż taka zasluga UM, a bardziej wymogów prawnych które nakazują odpowiedni udział niskoemisyjne j floty.

72


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)28.09.2023 08:36

"Ludzie! Kochani! Coście tacy smutni? Przecie jedziecie do pracy..."

60


emzetkii ~emzetkii (Gość)28.09.2023 08:24

A to że tera za darmo bedzie jeżdżynie?

61


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)28.09.2023 07:57

Czyli stacje ładowania nie będą wykorzystane w pełni możliwości skoro tak krótko będą ładowane na pętlach. Łatwo przeinwestować i to zapewne jest przykład takiej inwestycji- czas pokaże jak zawsze, a że to Piotrków to wiadomo jak to się skończy

34


gość ? ~gość ? (Gość)27.09.2023 12:18

Nowe samochody obsadzić kierowcami z kulturą. Powyrzucać tych starych, opryskliwych, butnych, z zerem życzliwości dla ludzi. Często korzystam z autobusów i z przykrością stwierdzam, że starzy kierowcy obrośli w pióra i traktują pasażerów jak zło konieczne, jakby pracowali za karę, a nie za kasę /i to podatników/.

141


Haski ~Haski (Gość)27.09.2023 14:04

Co z tego że są nowe autobusy jak nie można z nich korzystać bo jeżdżą jak chcą a w sobotę i niedzielę nie jeżdżą mam na myśli linie 8

60


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat