Nowa ustawa mieszkaniowa skróci czas oczekiwania na mieszkanie komunalne, socjalne czy w TBS

PAPKraj Środa, 16 grudnia 20206
Za sprawą zmian wprowadzonych do ustawy mieszkaniowej samorządy, towarzystwa budownictwa społecznego i spółki gminne otrzymają większe wsparcie na budowę mieszkań czynszowych. Zaproponowana nowelizacja z poprawkami Senatu została zaakceptowana przez Sejm i obecnie czeka już tylko na podpis prezydenta i publikację.
fot. PAP fot. PAP

 

Najważniejsze zmiany, jakie wprowadza nowa ustawa mieszkaniowa, dotyczą znacznego zwiększenia kwot dofinansowania dla gmin z Funduszu Dopłat. Wsparcie budownictwa na wynajem z obecnych 20 proc. wzrośnie do nawet 35 proc. kosztów inwestycji. Dla powstających budynków komunalnych wsparcie z obecnych 35-45 proc. wzrośnie do nawet 80 proc.

 

Dzięki pieniądzom na wkład własny gminy będą mogły rozpoczynać inwestycje szybciej. Nie będą już musiały przeznaczać środków z własnych budżetów i oczekiwać na ich zwrot. Dostaną również pieniądze na remont pustostanów nienadających się do zamieszkania przez zły stan techniczny (dofinansowanie do 80 proc. kosztów modernizacji takich budynków).

 

W programie wsparcia społecznego budownictwa czynszowego nowa ustawa mieszkaniowa przewiduje możliwość dojścia z czasem do własności przez najemców nowych mieszkań budowanych przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS-y). Takiego rozwiązania dotychczas nie było.

 

Możliwość łączenia finansowania z różnych programów otwiera przed gminami szybszą ścieżkę do remontów budynków komunalnych. Przykładowo za sprawą dofinansowania z Funduszu Dopłat i wsparcia z Funduszu Termomodernizacji i Remontów będzie można otrzymać pieniądze na remont mieszkań i docieplenie budynku komunalnego.

 

„Te wszystkie zmiany zawarte w pakiecie mieszkaniowym spowodują, że Polacy będą krócej czekać na mieszkania, czy to w zasobach pozostających w towarzystwach budownictwa społecznego, czy też w zasobach gminnych” - powiedział Michał Baj, dyrektor zarządzający Pionem Programów Mieszkaniowych w Banku Gospodarstwa Krajowego.

 


Zainteresował temat?

0

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kazik ~Kazik (Gość)16.12.2020 17:57

Zamiast budowy mieszkań mamy same ustawy które nic nie wnoszą a ci co się oglądają na mieszkanie ,ze ktoś im zbuduje niech sami wezmą się do roboty i sami zbudują a nie na gotowe czekać

11


mam ~mam (Gość)16.12.2020 17:29

Większość oczekujących na lokale socjalne uważa że im się należy.Po co pracować jak można dostać za darmo .A jak dostaną za darmo to wogóle nie szanują tych mieszkań Oczywiście są też tacy, którzy są wdzięczni za takie mieszkanie ale jest ich około 20% reszta to szkoda gadać

11


guzgu guzguranga16.12.2020 13:08

ZENEK MA RACJĘ, CYT: -"Nic nie stoi samemu zakasać rękawy i pomyśleć jak uwić sobie gniazdko a nie czekać na drapane.Trzeba zrezygnować na kilka lat z używek, zacisnąc pasa a domek będzie i dopiero będziesz o niego dbał."

31


zzz ~zzz (Gość)16.12.2020 12:43

lista na lokale socjalne za 90 gr / m 2 w każdym mieści nie tylko w Piotrkowie jest najdłuższa , są to lokale o obniżonym standardzie. Aby budować mieszkania pełnostandardowe trzeba zaciągnąć w BGK kredyt i spłacać go przez 30 lat oraz posiadać zdolność kredytową

50


za chojniaka ~za chojniaka (Gość)16.12.2020 11:12

Super. Za Chojniaka na socjalne czeka się 10 lat. A miasto aportem daje działki dla TBS-u który powinien być non profit (nie dla zysku) i buduje dla swoich klientów a gminie za działkę zostawia 2-3 lokale. Takie to chojniakowe rządy mamy w Piotrkowie. Lista oczekujących coraz dłuższa bowiem blisko połowa wynajmuje mieszkania u prywaciarzy którzy podnoszą czynsz jak tylko się da byleby nie dokładać ze swoich pieniędzy.

32


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat