PROGRAM:
Godzina 18.00 - 20.00 - Grupa szermierki klasycznej "Dragoni" i Szkoła fechtunku "Aramis"
- pokaz szermierki klasycznej
- pokaz cięć ostrą bronią
- wystawa broni białej
Godzina 18.00 - 20.30 - konkursy dla osób zwiedzających:
1. Kartki z historii Piotrkowa
2. Spacerkiem po Zamku królewskim
Godzina 18.15 - 21.00 - wystawa - członków Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów - sala II piętro
- replika Włóczni Św. Maurycego - najstarsze insygnium władców polskich, które Bolesław Chrobry otrzymał z rąk cesarza Ottona III podczas zjazdu w Gnieźnie 1000 roku. Dzisiaj spoczywa ona na Wawelu. Jest to schematyczna, blokowa kopia włóczni uznawanej za symbol władzy cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Przedstawiany podczas trwania wystawy egzemplarz jest repliką oryginału przechowywanego w skarbcu cesarskim w Wiedniu. Jest to prawdopodobnie jedyna na świecie replika tej relikwii. W różnych okresach kopie blokowe włóczni otrzymali również: król Węgier Św. Stefan, książę czeski Brzetysław i hrabia Alzacji Gerhard.
- replika jabłka królewskiego - Kazimierza Wielkiego - jeden z symboli władzy monarszej, w kształcie kuli zwieńczonej krzyżem, oznaka władzy pierwotnie cesarskiej, od XI wieku również królewskiej, używane w czasie najważniejszych uroczystości, trzymane przez władcę w lewej ręce.
- replika korony grobowej, należącej według tradycji do Zygmunta I Starego. W 1874 roku Jan Matejko otrzymał ją od anonimowego ofiarodawcy. Jej wizerunek umieścił artysta w dziełach takich jak: "Dzwon Zygmunta", "Hołd pruski" i w poczcie władców polskich. Korona stanowi dzisiaj własność Domu Matejki w Krakowie, a eksponowana jest jako depozyt w skarbcu na Wawelu.
- replika "Szczerbca" - miecza koronacyjnego królów polskich, najstarszego i jedynego zachowanego monarszego insygnium dynastii piastowskiej.
Wszystkie repliki zostały wykonane w najlepszych pracowniach płatnerskich i złotniczych a wystawie towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna ukazująca historię i sensacyjne szczegóły związane z tak niezwykłymi pamiątkami naszych dziejów.
Godzina 18.15 - 20.30
Mennica - dziedziniec przed siedzibą Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim
W godzinach wymienionych wyżej zostanie uruchomiona mennica, w której wybijane będą repliki historycznych monet polskich, między innymi: słynnego denara Bolesława Chrobrego, typu PRINCES POLONIE, na której po raz pierwszy pojawiła się nazwa naszego państwa, dukat Władysława Łokietka, pierwsza złota moneta polska, pierwszy polski grosz Kazimierza Kazimierza Wielkiego, szeląg Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingen oraz półgrosz Władysława Jagiełly z czasów bitwy grunwaldzkiej. Piękną pamiątką z wizyty w mennicy będzie również imienny certyfikat opatrzony pieczęcią św. Eligiusza, patrona mincerzy.
- Tragedia w szpitalu w Piotrkowie. Pacjentka nie przeżyła, bo odmówiono jej pomocy w szpitalu? [aktualizacja]
- Piotrkowska policja zatrzymała dilera narkotyków
- Prezydent Piotrkowa przekazał wyjątkowy dar na licytację WOŚP
- Wypadek na A1. Duże utrudnienia w kierunku Katowic
- Pożar budki z kebabem w Wolborzu. W środku były butle z gazem
- Pięć czołgów zatrzymanych pod Wolborzem przez ITD
- Czołowe zderzenie na wiadukcie w Rakowie
- Wypadek na Rakowskiej. Droga jest całkowicie zablokowana
- Piotrkowscy strażacy chcą podwyżek