Na stronie rządu czytamy, że podstawową formą uczestnictwa w spisie, jest samospis powszechny, a metodami uzupełniającymi są spis telefoniczny lub spis bezpośredni dokonany przy pomocy rachmistrza spisowego. No właśnie, czym jest ów samospis? - Na stronie GUS pojawi się specjalna aplikacja, która ma zostać uruchomiona z początkiem kwietnia. Zalogować będzie można się na nią również z urządzeń mobilnych. Każda spisująca się osoba będzie uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aplikacja GUS ma też na bieżąco sygnalizować, czy dobrze wypełniamy rubryki – wyjaśniała w radiowym Maglu, na antenie Strefy FM, Karolina Banaszek, rzeczniczka Głównego Urzędu Statystycznego.
A co z tymi, którzy w sieci radzą sobie umiarkowanie dobrze, bądź nie radzą wcale? - To wszystko nie oznacza, że do naszych drzwi nie może zapukać rachmistrz. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że do nas zadzwoni. Jeśli chodzi o bezpośrednie spisywanie w domach, to oczywiście przewidujemy taką możliwość. Wszystko zależy jednak od sytuacji epidemicznej. Na pewno taka forma spisywania się, o ile do niej dojdzie, będzie realizowana w pełnym reżimie sanitarnym. Dlatego potrzebni są rachmistrzowie – powiedziała rzeczniczka GUS.
Jest jeszcze jedna możliwość: można samemu spisać się w urzędzie gminy lub przez infolinię (numer 22 279 99 99). Rzeczniczka GUS przyznaje, że spis w czasie pandemii jest wyzwaniem. Dlatego prawdopodobnie zostanie wydłużony czas jego trwania. Początkowo zaplanowany był do końca czerwca, ale niewykluczone że potrwa do ostatniego dnia września.
Aha, udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. W przypadku odmowy spisania się może grozić kara grzywny. Ta może wynieść maksymalnie 5 tys. zł. O wszystkim jednak decyduje sąd.
A o co będą nas pytać? Pytań jest wiele, zajmą nam ok. 10-15 minut. GUS interesują m.in. nasz wiek, stan cywilny, wykształcenie, liczba izb w mieszkaniu, z kim mieszkamy, ile pracujemy, jakie świadczenia pobieramy, jakiego jesteśmy wyznania itp.
Formularz do samospisu zaprojektowany został w taki sposób, aby przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na pytanie poprzednie.
Spis pod hasłem "Liczymy się dla Polski" odbędzie się w 100. rocznicę pierwszego spisu powszechnego w Rzeczypospolitej Polskiej. Ostatni odbył się w 2011 roku.