System elektronicznego protokołu polega na rejestrowaniu przebiegu rozpraw za pomocą kamer, zaś protokół pisemny będzie sporządzany w bardzo ograniczonym zakresie. Protokół ten będzie zawierał jedynie najważniejsze informacje dotyczące przebiegu sprawy, np. kto się stawił, jakie strony zajmują stanowisko w sprawie, jakie zgłaszają wnioski dowodowe, jakie dowody sąd dopuszcza. - Wszystkie pozostałe czynności podejmowane w toku postępowania np. zeznania świadków, biegłych, stron, będą jedynie nagrywane. Nagranie rozprawy będzie przekazane z sali rozpraw na macierz dyskową w serwerowni sądu, gdzie będzie przechowywane. Docelowo przewiduje się kopiowanie powyższych danych w celu ich archiwizowania, na macierz dyskową Ministerstwa Sprawiedliwości. Nadto z każdej rozprawy będzie nagrana płyta DVD, która będzie załączona do akt – mówi Agnieszka Leżańska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Piotrkowie. Dodaje, że strony postępowania będą mogły jedynie odsłuchiwać (bez obrazu) nagranie z przebiegu rozprawy w specjalnie przygotowanym do tego celu pomieszczeniu.
Obecnie przewidziano, że rozprawy będą nagrywane w trzech wydziałach sądu: I Wydziale Cywilnym, II Wydziale Cywilnym Odwoławczym oraz V Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Wydziały te dysponują łącznie 6 salami rozpraw przystosowanymi do nagrywania. Jeśli chodzi o wydziały karne, to na razie nie przewiduje się nagrywania tam rozpraw. System ma na celu skrócenie czasu rozpraw. - Obecnie system ten znajduje się na etapie wdrożeniowym, więc trudno jest mi powiedzieć, czy będzie stanowił on ułatwienie – mówi rzecznik sądu.
Jeżeli chodzi o koszty, to nie jest znany koszty zakupu i zainstalowania kamer. Jak wyjaśnia Agnieszka Leżańska, finansowaniem zajmowało się Ministerstwo Sprawiedliwości, które również organizowało stosowny przetarg. - Nasz sąd nie posiada żadnych informacji w powyższym zakresie. Sąd w Piotrkowie poniósł jedynie koszt zakupu: słuchawek do odsłuchu w kwocie 2.300 złotych oraz trzech zestawów do odsłuchu w kwocie po 3.000 złotych każdy – mówi Agnieszka Leżańska.
System nie jest nowością w Polsce. Funkcjonuje od kilku miesięcy w Sądach Okręgowych w: Gdańsku i we Wrocławiu. - Sądy te są niejako “poligonem doświadczalnym” dla wdrożenia nowego systemu – mówi rzecznik piotrkowskiego sądu.
Magdalena Waga
- O włos od tragedii w Starej Wsi. Nagranie wideo z przejazdu kolejowego
- Co wolno, a czego nie wolno Panu, Panie Prezydencie.
- Ostatki z Piliczanami w Sulejowie
- Po tragedii nastolatka. Znamy wyniki kontroli doraźnej w I LO w Piotrkowie
- Inspekcja Weterynaryjna ostrzega - ogniska ptasiej grypy
- Zakończyły się prace nad przebudową trzech odcinków dróg gminnych Aleksandrowa
- Boiska Sportowe nad zalewem w Czarnocinie
- Piotrków. Areszt dla czterech paserów
- Śmiertelny wypadek w Ostrowie. Dachował samochód. Nie żyje 69-letnia pasażerka