Na dworcu PKP standard sanitariatów jest wyższy niż na dworcu PKS czy w położonym nieopodal wieży ciśnień, szalecie miejskim, gdzie za skorzystanie z wychodka płaci się złotówkę.
Na dworcu PKP, osoba odpowiedzialna za czystość i porządek, pobiera od pasażerów przychodzących za potrzebą opłatę w wysokości 2 zł. Najemcą realizującym zamówienie jest prywatny najemca z Koluszek, ale za świadczoną usługę nie dostaniemy paragonu.
- Od ubiegłego roku w ramach grupy PKP realizujemy projekt „Twoja Kolej”, którego celem jest znacząca poprawa satysfakcji, poprzez zapewnienie pasażerom nowej jakości podróżowania pociągiem, czystych i funkcjonalnych peronów i dworców oraz zbudowanie efektywnej i pro-klienckiej organizacji. Dokładamy wszelkich starań, aby podnosić jakość naszych usług, zarówno w pociągach, jak i na dworcach kolejowych - czytamy w odpowiedzi na pytanie o odpłatność za toalety na dworcach PKP w Polsce. - Zgodnie z informacją otrzymaną od Wydziału Nieruchomości PKP S.A. toalety, za które opłata pobierana była za pomocą automatycznego systemu pobierania opłat, funkcjonować będą na dotychczasowych zasadach, pozostają toaletami płatnymi, natomiast korzystanie z pozostałych toalet, w tym znajdujących się na dworcu w Piotrkowie Trybunalskim będzie bezpłatne - informuje Katarzyna Staśkiewicz z Departamentu Spraw Klienta Grupy PKP.
Innego zdania jest rzecznik prasowy Grupy PKP, do której zwróciliśmy się z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego na dworcu PKP w Piotrkowie Trybunalskim od pasażerów nadal pobierane są opłaty. - Toalety na dworcach obsługiwane są przez najemców i to oni decydują o ewentualnych opłatach. Warto jednak zaznaczyć, że pobieranie opłat za korzystanie z sanitariatów pozwala na utrzymanie ich w czystości i odpowiednim standardzie - pisze Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP.
Przetarg na utrzymanie czystości na dworcach oraz w toaletach został rozstrzygnięty 5 czerwca 2014 r. Podmiot, z którym zawarta została umowa zobowiązany jest do zaopatrywania toalety w środki czystości, ręczniki papierowe i papier toaletowy.
Drzwi do toalety damskiej i męskiej na dworcu PKP są otwarte, natomiast kabina prysznicowa, pomieszczenie dla matki z dzieckiem i toaleta dla inwalidów są zamknięte. Jedynie pod chwilową nieobecność na miejscu osoby odpowiedzialnej za czystość, można załatwić potrzebę za darmo.
Według prawa budowlanego, w budynkach użyteczności publicznej powinno znajdować się ogólnodostępne WC. Oznacza to konieczność urządzenia toalety dla każdego, kto chce z niej skorzystać. Odpłatność oznacza, że osoba niemająca przy sobie pieniędzy z toalety skorzystać nie może.
Jak jest na dworcu PKP w Piotrkowie Trybunalskim? Tego do końca nie wiadomo, bo nawet rzecznicy instytucji nie mogą ustalić ostatecznej wersji.
Beata Słodka-Bartłomiejczyk