Głównym punktem wydarzenia było rozstrzygnięcie dwóch konkursów zorganizowanych przez PSSE w Piotrkowie i Gimnazjum w Moszczenicy, a także premiera przedstawienia przygotowanego przez gimnazjalistów pod opieką Ilony Malasińskiej i Agnieszki Czechowskiej. Oprawę muzyczną przygotował p. Robert Bykowski.
Wartości edukacyjne
W ramach obchodów PSSE w Piotrkowie zorganizowała konkurs plastyczny „Młodzi o HIV i AIDS”, którego rozstrzygnięcie odbyło się podczas obchodów w Gimnazjum w Moszczenicy. W konkursie wzięło udział 9 szkół, które nadesłały 29 prac. Nagrodzone zostały 3 z nich.
Ponadto w ramach wydarzenia Gimnazjum zorganizowało 10. edycję konkurs o uzależnieniach „Jestem świadomy, jestem bezpieczny”, w którym udział wzięły szkoły z całego regionu. Konkurs przebiega dwuetapowo, w pierwszym z nich gimnazjaliści przystępują do testu z wiedzy, w drugim odbywają się zawody drużynowe. Konkurs co roku przygotowują nauczycielki biologii z moszczenickiego Gimnazjum Ilona Iskrzyńska i Urszula Król.
Profilaktyka przede wszystkim
- Chciałabym zwrócić dzisiaj uwagę, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS, że 30 lat temu został wykryty pierwszy przypadek zakażenia wirusem HIV w Polsce. Wspominają ten czas, należy powiedzieć, że przeszliśmy długą drogę - mówi Wiesława Kozińska, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie Trybunalskim. - Wszyscy uczyliśmy się profilaktyki i przez te 30 lat zrobiliśmy naprawdę wiele w zakresie poprawy świadomości społecznej. Dziś wiemy, jak chronić się przed HIV, dziś AIDS nie jest już wyrokiem, przede wszystkim nie jest już chorobą śmiertelną, ale chorobą przewlekłą. Każdy, kto zrobi test i otrzyma wynik pozytywny, ma prawo do refundacji leczenia. Miesięczny koszt kuracji to około 4 tys. zł. Ponadto dziś chory ma zapewnioną opiekę w przychodzi i na oddziałach szpitalnych. Skala problemu nadal jest bardzo poważna i należy pamiętać o tym, że tylko profilaktyka i odpowiednie postawy, zachowania będą chronić nas przed nowymi zakażeniami - podkreśla Kozińska.
Światowa Organizacja Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia oraz Krajowe Centrum ds. AIDS postawiło sobie zadanie - do 2030 roku równać do zera, aby nie było nowych zakażeń. Jest to bardzo trudne, ale nie niemożliwe i poprzez edukację, poprawę świadomości oraz odpowiednie zachowania można ten cel osiągnąć. Warto podkreślić, że dziś nie tylko narkomani czy homoseksualiści narażeni są na zakażenie, może ono dotyczyć każdego z nas. Główną drogą przenoszenia wirusa są kontakty heteroseksualne (przypadkowe, bez zabezpieczenia).