Do kolejnego aktu bestialstwa wobec zwierząt doszło w sobotę (9 sierpnia) w gminie Rusiec.
Policjanci zatrzymali mężczyznę , który zakatował swojego psa.
- 9 sierpnia 2014 roku około godziny 12.15 policjanci otrzymali niepokojący sygnał dotyczący pobicia młotkiem psa. Do zdarzenia miło dojść na terenie jednej z prywatnych posesji w gminie Rusiec w powiecie bełchatowskim. Mundurowi z pobliskiego posterunku natychmiast pojechali na miejsce. Niestety informacja ta potwierdziła się. Zatrzymali 60-letniego pijanego gospodarza. Badanie wykazało w jego organizmie blisko 2,5 promila alkoholu. Policjanci odnaleźli zwierzę, którego stan był już agonalny. Kilkumiesięczny wielorasowiec miał roztrzaskaną głowę. Wezwany przez funkcjonariuszy weterynarz podjął decyzję o uśpieniu zwierzęcia. Zwyrodnialec trafił do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu zostanie przesłuchany i usłyszy zarzut. Był już wcześniej notowany za podobną sytuację dotyczącą kota - informuje Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi.
Policja apeluje o przekazywanie wszelkiech sygnałów dotyczących nieludzkiego traktowania zwierząt. - Jeśli posiadasz informacje o nieuzasadnionym i niehumanitarnym zabijaniu zwierząt, znęcaniu się nad nimi poprzez m.in. przetrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania oraz oferowaniu do sprzedaży lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem – CITES (www.mos.gov.pl/cites-ma), to skontaktuj się z nami, wysyłając e-mail do właściwej terytorialnie jednostki policji: zielonastrefa@lodzka.policja.gov.pl. Nie bądź obojętny – zareaguj!
Przypominamy:
Art. 35. 1. 60) Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1-4, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
1a. 61) Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.
2. 62) Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
3. 63) W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2 sąd orzeka przepadek zwierzęcia, jeżeli sprawca jest jego właścicielem.
3a. 64) W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 1a sąd może orzec, a w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2 sąd orzeka tytułem środka karnego zakaz posiadania zwierząt od roku do lat 10; zakaz orzeka się w latach.
4. 65) W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2, sąd może orzec wobec sprawcy zakaz wykonywania określonego zawodu, prowadzenia określonej działalności lub wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, a także może orzec przepadek narzędzi lub przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa oraz przedmiotów pochodzących z przestępstwa.
5. 66) W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2, sąd może orzec nawiązkę w wysokości od 500 zł do 100 000 zł na cel związany z ochroną zwierząt.