Młody mieszkaniec Sulejowa chce sięgnąć gwiazd

Strefa FM Niedziela, 31 marca 20249
Konstruktor Adam Ciupa uczeń III LO w Piotrkowie Trybunalskim dostał się do finału konkursu "Fizyczne Ścieżki". Wszystko za sprawą pracy naukowej do napisania której posłużyła mu własnoręcznie wykonana rakieta.

Ładuję galerię...

Start rakiety, o której informowaliśmy w styczniu, był kluczowy do napisania pracy naukowej „Jak oderwać się od ziemi? Badanie zjawisk fizycznych wpływających na lot rakiety.” Praca zakwalifikowała się do finału XIX edycji konkursu „Fizyczne Ścieżki” organizowanego wspólnie przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Nie jest to jedyny projekt, w którym uczestniczy Adam Ciupa. Młody mieszkaniec Sulejowa w zespole złożonym z licealistów z całej Polski buduje małego satelitę, który powalczy w międzynarodowym konkursie CanSat.

Zbudowałem już około 20 rakiet i próba na lotnisku była 30 próbą odpalenia. Rakieta w całości wróciła na ziemie bez żadnych większych uszkodzeń, więc uważam jej start za pełny sukces. Między innymi dzięki tej pozytywnej próbie zakwalifikowałem się do finału konkursu, który odbędzie się w Otwocku w Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Rakieta była wyjątkowa pod względem rozmiarów i zależało mi, aby robiła wrażenie. Na pokładzie został zainstalowany specjalny układ elektroniczny, miał on za zadanie nadzorować lot rakiety i w odpowiednim momencie otworzyć spadochron co pozwoliło sprowadzić rakietę bezpiecznie na ziemie. Ponadto układ elektroniczny prowadził podczas lotu badania, które użyłem w pracy naukowej - mówił Adam Ciupa.

Uczeń III LO w Piotrkowie buduje nie tylko rakiety. Obecnie bierze udział w prestiżowym konkursie CanSat 2023/2024 Europejskiej Agencji Kosmicznej, podczas którego młodzież konstruuje symulatory sond kosmicznych oraz przeprowadza za ich pomocą badania naukowe. 

Nasz zespół składa się z sześciu uczniów z całej Polski. Obecnie jesteśmy w fazie finalnego montowania wszystkich podsystemów CanSata. Ja w tym projekcie zajmuje głównie elektroniką. W tym momencie montuje cały układ, który nadzoruje prace satelity podczas trwania misji. W naszej sondzie znajduje się moduł dowodzenia, który zbiera dane ze wszystkich czujników z całej sondy i zapisuje je na karcie SD oraz wysyła je drogą radiową na ziemie. W środku umieszczona jest autonomiczna biosfera z roślinami objętymi badaniami podczas lotu. CanSat zostanie umieszczony w rakiecie i zostanie on wyniesiony na wysokość około 2400 metrów. Kampania startowa zaplanowana jest na 20-21 Kwietnia na Pustyni Błędowskiej - mówił Adam Ciupa

Młody konstruktor przekonuje, że każdy może rozpocząć przygodę z budową niezwykłych urządzeń i zdradza, skąd zaczerpnął inspirację chęci sięgania gwiazd.

W sklepach są dostępne gotowe modele rakiet, które może złożyć każdy pasjonat. W Polskim Towarzystwie Rakietowym mamy system licencji pozwalający na wykorzystywanie nieco mocniejszych silników. Wszystko zaczęło się mniej więcej trzy lata temu. Znalazłem w internecie film nakręcony przez studentów z USA, samodzielnie zbudowali rakietę i wysłali ją w kosmos. Ja tym kosmosem interesowałem się właściwie od zawsze, a po obejrzeniu filmiku pomyślałem, że też chce to robić. I tak zaczęła się moja przygoda z budową rakiet. W tym roku chciałbym zdać licencję Polskiego Towarzystwa Rakietowego i przystąpić do budowy rakiety naddźwiękowej. Egzamin na taką licencję polega m.in. na zbudowaniu rakiety, która bez uszkodzeń wróci na ziemie i będzie zdolna do kolejnego startu oraz egzaminie z wiedzy na temat budowy rakiet - dodał Adam Ciupa.

Zapraszamy do odsłuchania audycji Faktorgaf poświęconemu młodemu konstruktorowi. 

 

 

 

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (9)

Szanowni czytelnicy, na czas trwania ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość publikacji komentarzy, możliwość ta powróci po jej zakończeniu. I pamiętaj - 21 kwietnia widzimy się na wyborach! – Redakcja ePiotrkow.pl

Komentowanie zostało wyłączone.
sss ~sss (Gość)31.03.2024 11:55

Wielkie uznanie za chęć i umiejętności.. Tacy ludzie będą w przyszłości elitą intelektualną a nie polityczne barany i nieuki , które na wyżyny wynosi ciemnota wyborcza, dająca się nabierać na wyborcze slogany.

80


premydator ~premydator (Gość)01.04.2024 20:42

Gratulacje za zaangażowanie. Działaj!!!

30


masz wybór ~masz wybór (Gość)01.04.2024 11:16

Chojniak mówił w radiowym wywiadzie: Co, pani by chciała, żebym rakietę zbudował? A tu mamy zdolnego. Można/

80


Szczelec ~Szczelec (Gość)31.03.2024 18:27

Gdzie mozna znalezc informacje o odpaleniach rakiet w okolicy?

10


Zgrywus ~Zgrywus (Gość)31.03.2024 16:53

Teraz mamy nad PT tarcze antyrakietową
Powodzenia

30


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat