- Żeby rozliczyć się z osiąganych przychodów, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy przekazać zaświadczenie od pracodawcy o wysokości przychodów. Emeryt lub rencista, który prowadzi działalność gospodarczą i opłaca składki sam za siebie, powinien przedstawić oświadczenie o przychodzie tj. o podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne -mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS, województwa łódzkiego.
Od wysokości przychodu zależy czy ZUS wypłaci świadczenie w pełnej wysokości, czy je zmniejszy czy też zawiesi jego wypłatę. - Ze zmniejszeniem świadczenia mamy do czynienia w sytuacji, gdy uzyskany przychód jest większy od 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Jeśli przychód jest jednak wyższy od 130 procent przeciętnego wynagrodzenia, wówczas świadczenie nie jest wypłacane, tj. zostaje zawieszone. ZUS dokonuje rozliczenia emerytury i renty w wariantach miesięcznym i rocznym. Zawsze przyjmuje ten wariant rozliczeń, który jest korzystniejszy dla świadczeniobiorcy - dodaje Monika Kiełczyńska.
Emeryci, którzy osiągnęli już powszechny wiek emerytalny, osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, wojskowych oraz renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do tych świadczeń, mogą zarabiać bez ograniczeń i nie muszą powiadamiać ZUS o osiąganych przychodach.
(inf. prasowa ZUS)