Prezydent Piotrkowa Krzysztof podkreślał, że będzie to miejsce wyjątkowe dla kultury i nauki. - My, piotrkowianie, dumni ze swojej bogatej historii, tworzymy miejsce szczególne, gdzie oddajemy wyraz wdzięczności przodkom i dbamy o następne pokolenia.
Z kolei Jarosław Czuba, dyrektor generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obiecał, że ministerstwo będzie życzliwie przyglądać się budowie mediateki oraz innym podejmowanym przez miasto przedsięwzięciom.
W piotrkowskiej mediatece znajdą się m.in. multimedialne wystawy poświęcone motoryzacji, kolejnictwie, astronomii, fotonice oraz grafenowi, pracownie eksperymentów i warsztatów, a także gier komputerowych. Poza tym będzie multimedialna aula konferencyjna z funkcją sali kinowej oraz nie zabraknie małej gastronomii. Co ważne, żadna z placówek piotrkowskiej biblioteki nie jest dostosowana do osób niepełnosprawnych, a powstająca mediateka ma to zmienić.
Koszt inwestycji to blisko 33 mln zł. W tym kontekście ważne słowa padły z ust Marka Mazura, przewodniczącego Sejmiku Wojewódzkiego: - Samorząd województwa łódzkiego przekazywał środki na wszystkie etapy rewitalizacji Starego Miasta i Podzamcza. Obiecuję dołożyć wszelkich starań, aby takie wsparcie objęło także tę kluczową dla Piotrkowa Trybunalskiego inwestycję.
Budowa mediateki ma zakończyć się w listopadzie tego roku.