- W tym miejscu będziemy budować i wzmacniać wspólnotę lokalną na bazie kultury. Ten budynek pięknie wpisuje się w otoczenie Starego Miasta. Życzę wszystkim, którzy będą tu przybywać by przeżywali wyjątkowi i pasjonujący czas spotkań z książką, nauką, edukacją, techniką, kulturą, sztuką, a przede wszystkim z ludźmi. - powiedział tuż przed otwarciem Krzysztof Chojniak, prezydent Piotrkowa.
Później zaproszeni goście mogli już oglądać długo wyczekiwaną inwestycję na własne oczy. Zaraz po przekroczeniu progu powitał ich... mówiący robot. Niektórzy postanowili wejść z nim w interakcję.
W Mediatece 800-lecia zgodnie z zapowiedziami znalazły się liczne stoiska multimedialne i tematyczne czy przestronna sala konferencyjna. Oczywiście na miejscu są już też tysiące książek, które niebawem będzie można wypożyczać samoobsługowo.
O pierwsze wrażenia dotyczące Mediateki zapytaliśmy m.in. przedstawicieli władz naszego województwa. - To wspaniała inwestycja. Myślę, że będą się tu spotykały wszystkie pokolenia. To będzie też miejsce fantastycznej integracji. Rodzic wypożyczy książkę, a dziecko audiobook, dzięki któremu być może także zapragnie sięgnąć po tradycyjną formę czytelniczą. Wszyscy będą tu mogli poszerzać swoją wiedzę - powiedział Karol Młynarczyk, wicewojewoda łódzki. Wiele pozytywów tej inwestycji zauważa też Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego: - Wierzę głęboko, że mieszkańcy naszego regionu będą chętnie wykorzystywali ten nowoczesny i wspaniały obiekt. Ta instytucja daje olbrzymie możliwości. Są tu na przykład miejsca, które stwarzają okazję do współpracy z jednostkami samorządowymi województwa łódzkiego i nie tylko. Być może znajdzie się tu miejsce dla Filharmonii Łódzkiej czy Teatru Wielkiego.
O 14.00 oficjalnie otwarto Mediatekę 800-lecia dla wszystkich mieszkańców naszego regionu, którzy przenieśli symbolicznie 800 ostatnich książek z budynku starej biblioteki do Mediateki. Jednocześnie rozpoczął się Tydzień Nauki i Techniki w Piotrkowie Trybunalskim.