Masz pomysł na Piotrków, to powiedz!

Tydzień Trybunalski Sobota, 08 lutego 201454
Czy chcesz mieć wpływ na to, jak w przyszłości rozwijał się będzie Piotrków Trybunalski? Pytanie z pozoru banalne, bo zwykle wszyscy mieszkańcy odpowiadają – tak...
Problemem do rozwiązania na najbliższe lata będzie w Piotrkowie z pewnością gospodarka cieplna.Problemem do rozwiązania na najbliższe lata będzie w Piotrkowie z pewnością gospodarka cieplna.

Teraz jest jednak jest okazja, by powiedzieć, czego konkretnie oczekujemy. Władze miasta pytają bowiem – poprzez ankietę – w jakim kierunku powinien iść ów rozwój. Odpowiedzi mieszkańców, które można składać do 14 lutego, posłużyć mają do opracowania aktualizacji “Strategii rozwoju miasta Piotrkowa Trybunalskiego 2020”.

Piotrków ma być “cichy”, “zielony”, “turystyczny”, a może nastawiony na rozwój gospodarczy? Najbardziej brakuje nam dróg, mieszkań, przedszkoli, a może biblioteki czy centrum nowych technologii? Jaka ma być strategia dla Piotrkowa na najbliższe lata.

- Piotrków ma w tej chwili strategię, która obowiązuje oficjalnie do 2017 roku. Zrobiliśmy analizę pod kątem, co jest tam zrealizowane i wyszło nam, że naprawdę sporo. Natomiast teraz mobilizuje nas nowa perspektywa finansowa (2014 – 2020) i do niej trzeba dostosować nowy sposób myślenia – nastawić się na duże projekty, współpracę z innymi gminami, na konkurencyjność, innowacyjność - mówi Katarzyna Szokalska, kierownik Biura Planowania Rozwoju Miasta i zachęca, aby w ten proces planowania włączyli się jak najliczniej mieszkańcy.
Trzeba tylko wypełnić ankietę.

Mało mieszkań, dużo “Traktu”?

O co pyta w ankiecie Urząd Miasta? Na przykład o największe atuty Piotrkowa. Wśród odpowiedzi do wyboru jest między innymi: dogodne położenie miasta i połączenia komunikacyjne, zbiornik Bugaj, bogata historia i tradycje miasta, imprezy kulturalno-sportowe dla mieszkańców, ale i rewitalizacja Starówki oraz projekt Trakt Wielu Kultur czy dobra jakość wody.
A te najsłabsze strony miasta? Tu znalazły się: zła jakość dróg, zły stan techniczny budynków mieszkalnych, zły stan Starówki i Podzamcza, estetyka i wygląd miasta, brak dostatecznej ilości parkingów, mała ilość mieszkań komunalnych i socjalnych, niska liczba urodzeń w mieście, odpływ z miasta ludzi młodych i wykształconych, zbyt duża liczba osób korzystających z pomocy socjalnej, bezpieczeństwo.
Ocenić w ankiecie można także rozwój gospodarczy i społeczny miasta. Czy Piotrków Trybunalski jest miastem przyjaznym dla rozwoju firm, czy jest miastem przyjaznym dla młodych ludzi? Jakie są główne powody wyjazdów piotrkowian z miasta na stałe (za pracą, na studia, tańsze grunty podmiejskie, lepsze perspektywy życiowe)?
Nie mogło zabraknąć pytań o infrastrukturę. Czy zadowoleni jesteśmy ze stanu dróg, czy jest wystarczająca ilość parkingów, ścieżek rowerowych, chodników, oświetlenia ulicznego? Czy mamy wystarczający dostęp do wodociągów, kanalizacji, centralnego ogrzewania?
A jak u nas z kulturą? Czy jest wystarczająca ilość kin, czy działający w Piotrkowie Trybunalskim teatr spełnia oczekiwania, jak działa Miejski Ośrodek Kultury, Ośrodek Działań Artystycznych, Muzeum. Czy funkcjonująca w Piotrkowie biblioteka dysponuje wystarczającym księgozbiorem? Czy proponowana przez miasto oferta imprez kulturalnych jest zadawalająca?
I wreszcie oświata – czy mamy wystarczającą liczbę szkół i przedszkoli, no i czy poziom kształcenia jest zadowalający? A może powinna u nas powstać nowa biblioteka, uczelnia czy też centrum nauki nowych technologii?
Piotrkowianie mogą też podpowiedzieć, jakich obiektów (a może i imprez) sportowych brakuje w mieście.
A wreszcie – czy odwiedzający miasto turysta zastanie odpowiednią ofertę miejsc hotelowych, pensjonatów, schronisk młodzieżowych, czy uzyska zadowalającą informację?
Są też pytania, czy Piotrków jest miastem cichym, czystym, zielonym i bezpiecznym. Czy na ulicach jest wystarczająca ilość patroli Straży Miejskiej i policji, czy swoją rolę dobrze spełnia miejski monitoring?

Każdy, kto wypełnia ankietę, ma też możliwość uszeregowania od najpilniejszych do najmniej pilnych inwestycji drogowych (remont ul. Roosevelta, ul. Wojska Polskiego, Al. Sikorskiego, Al. Kopernika, ul. Żelaznej, ul. Świerczowskiej, budowa ronda Żelazna – Armii Krajowej – Dmowskiego – Górna, budowa obwodnicy od ul. Dmowskiego do Wroniej), a także innych inwestycji w mieście (rewitalizacja Podzamcza, budowa nowej biblioteki, hali widowiskowo-sportowej, budynków socjalnych, oczyszczenie zbiornika Bugaj, budowa ścieżek rowerowych). Przy odpowiedzi na każde z pytań można też dodać własne propozycje.

Dotąd stawiano na gospodarkę i ochronę środowiska?

W dotychczasowej strategii dla Piotrkowa nacisk kładziono na kilka aspektów. – Były trzy strategiczne cele: rozwój gospodarczy, poprawa warunków zamieszkania piotrkowian i ochrona środowiska – mówi Katarzyna Szokalska z UM.
Jeśli chodzi o gospodarkę, to najważniejsze było – jak twierdzą urzędnicy - tworzenie dobrego miejsca dla nowych inwestycji. – Tworzyliśmy zasób gruntów pod inwestycje, opracowywaliśmy plany miejscowe. Największe takie tereny pod rekreację, sport, działalność dla mieszkańców utworzyliśmy przy zbiorniku Bugaj. Są też tereny przy ul. Broniewskiego pod mieszkaniówkę wielorodzinną. Jesteśmy też w trakcie przygotowywania gruntów przy ul. Wroniej, które mają służyć działalności typowo produkcyjnej. Udało się też przygotować grunty przy ul. Całej – również pod działalność produkcyjną – informuje kierownik Biura Planowania Rozwoju Miasta.
Drugim ważnym gospodarczo punktem była rozbudowa układu komunikacyjnego miasta. – Tu chodziło o budowę obwodnicy miejskiej (kolejny etap został zrealizowany). Zmodernizowana została też ul. Łódzka, Karolinowska, część Rolniczej. Nie wszystko się jednak udało – np. ul. Żelazna, część Zalesickiej – ale to są te elementy, które planujemy na kolejny okres – dodaje Szokalska.
Kolejnym sztandarowym przedsięwzięciem był Trakt Wielu Kultur. – I etap już zrealizowaliśmy, II jest w trakcie, ale w nowej perspektywie finansowej planujemy TWK III, czyli domknięcie całego projektu – informuje UM.

Co wydarzyło się jeśli chodzi o poprawę warunków zamieszkania? W planach był rozwój budownictwa mieszkaniowego. Co z tego wyszło? - Tu mówimy zarówno o budynkach wielorodzinnych (np. budowanych przez TBS), terenach przekazywanych właśnie pod taki cel (Broniewskiego, Wojska Polskiego), ale też budownictwie komunalnym (blok przy Pereca, obecnie budowany blok przy ul. Zamurowej). Ważnym elementem strategii było też uzbrajanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe – wyjaśnia K. Szokalska z UM.
Te dobre warunki dla mieszkańców to w strategii także Scena Teatru im. Jaracza, ale i bezpieczeństwo (realizacja programu “Bezpieczne Miasto”) oraz sport (Stadion Miejski “Zwirki”).
- Jest też coś, co do tej pory nam jeszcze nie wyszło – temat biblioteki miejskiej. Jesteśmy przygotowani projektowo, mamy też kilka pomysłów na rozwiązanie tego problemu. Na pewno nie chcemy tego zaniechać. Być może będzie to coś, czego biblioteka będzie tylko jednym z elementów – dodaje kierownik.
Ochrona środowiska to oczywiście duży projekt oczyszczalni ścieków.

Problem na najbliższe lata – gospodarka cieplna.

Podstawowym problemem na najbliższe lata – jak prognozuje Urząd Miasta – będzie gospodarka cieplna. To jeszcze “zupełnie nieruszony” temat, a – trzeba dodać – ogromnie kosztochłonny. Jakieś pomysły pojawiały się już (chociażby “rura z Bełchatowa” czy prywatne podmioty produkujące ciepło; te ostatnie jednak nie porozumiały się z miastem). Konkretów jednak póki co brak.
Co jeszcze znajdzie się w aktualizacji strategii (2014 – 2020) oprócz tych pomysłów, które podrzucą w ankietach mieszkańcy.
- Na pewno będą pieniądze na rewitalizację (Trakt Wielu Kultur III), co my najprawdopodobniej nazwiemy “Młode Stare Miasto”. I nie będzie tu chodziło o rewitalizację dróg, infrastruktury, a raczej o rewitalizację społeczną i gospodarczą – wyjaśnia Katarzyna Szokalska.
W kręgu zainteresowania będzie też Bugaj (który to już raz?). – Miasto przygotowało już tam tereny inwestycyjne pod działalność rekreacyjną, usługową (sport). To razem około 20 ha terenu – informuje UM.


Transport to kolejny punkt strategii – ale teraz nie będą to już drogi lokalne. Pieniądze unijne, o które miasto zamierza się starać, przeznaczone będą raczej na duże projekty wpisujące się w sieć europejskich korytarzy transportowych. – Tu widzimy możliwość współpracy ze Starostwem Powiatowym i Zarządem Dróg Powiatowych, który złożył już pewien projekt o znaczeniu ponadlokalnym - byłaby to alternatywa dla autostrady A1; w ramach miasta to ul. Roosevelta i Żelazna (o tym projekcie więcej w następnym numerze “Tygodnia Trybunalskiego” – przyp. red.). To pozwoliłoby odciążyć centrum miasta i dobrze skomunikować tereny gospodarcze (Gliniana, Wronia). Może to kosztować ok. 20 mln zł. Samo miasto takiego projektu nie byłoby w stanie udźwignąć. Razem będzie szansa pozyskania europejskich pieniędzy – mówi kierownik Biura Planowania i Rozwoju Miasta.

Urząd Miasta liczy na głosy ze strony mieszkańców i obiecuje gruntownie je przeanalizować. Ankiety wysłano do kilkuset respondentów (szkół, firm, organizacji itp.). Każdy może też wejść na stronę miasta: www.piotrkow.pl, pobrać ankietę, wypełnić i odesłać drogą elektroniczną pod adresem: k.szymanska@piotrkow.pl lub w wersji papierowej pod adresem: Biuro Planowania Rozwoju Miasta, ul. Szkolna 28.
Ilu piotrkowian z tej możliwości oceny swego miasta skorzysta?


Zainteresował temat?

12

2


Zobacz również

Komentarze (54)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

piotrkowianka8 ~piotrkowianka8 (Gość)10.02.2014 17:52

"Bunia-Rymanowska" napisał(a):
Pamiętacie, jak Larecki chciał kandydować na prezydenta? Żenada... Robi z siebie wielkiego asa, a jest jedynie nadętym megalomanem.


Większej żenady niż obecny prezio już być nie może. Każdy, powtarzam każdy na tym stanowisku byłby lepszy od obecnego.

111


janusz ~janusz (Gość)10.02.2014 10:27

do skleve.propagandowa ankiete robisz..dajesz 2 nazwiska i w s mieszny sposob faworyzujesz 1 z tych osob...tam nie ma mojego kandydata daj inne nazwiska nastepnym razem

310


Tutek ~Tutek (Gość)10.02.2014 07:06

Zakaz budowania marketów!

91


ares1 ~ares1 (Gość)10.02.2014 06:55

"future" napisał(a):
Skoro obrażasz i znieważasz osoby


Przepraszam gdzie ja obraziłem i znieważyłem osoby(proszę wskazać)?Wyraziłem swoje zdanie jak kazdy tutaj :)))

"future" napisał(a):
Póki co, jesteś trollem i hejterem, czyli tchórzem i zerem moralnym,


Znów mam pewnie przyjemnośc z jedną i ta samą osoba posługującą się wielona nickami :)))

"future" napisał(a):
a wkrótce możesz stać się oskarżonym i skazanym, bo ustalenie twoich danych to nic trudnego


Jestem równiez ciekaw Twojego IP który wiene wniesie do rozmowy :)))
Pozdrawiam serdecznie

611


Bunia Rymanowska ~Bunia Rymanowska (Gość)10.02.2014 00:04

Pamiętacie, jak Larecki chciał kandydować na prezydenta? Żenada... Robi z siebie wielkiego asa, a jest jedynie nadętym megalomanem.

312


alga ~alga (Gość)09.02.2014 22:55

"ares1" napisał(a):
Tradycyjnie Pan Larecki jak zawsze wspomina osła Domaradzkiego :))) Cóż zrobić jak maja te same poglady i upodobania wsród kóz :)))


Oj ares1, ares1. Masz chłopie niby dobry zawód, bo hydraulik to zawsze i obecnie rozchwytywany fach, a i dobrze popłatny, ale ty wolisz smarować po forach i obrażać....... Chyba że fuszerki odwalasz w hydraulice i nie masz dobrej opinii wśród klientów........ Siedź dalej godzinami przy kompie i marnuj życie.....

125


future ~future (Gość)09.02.2014 20:19

"ares1" napisał(a):
Tradycyjnie Pan Larecki jak zawsze wspomina osła Domaradzkiego :))) Cóż zrobić jak maja te same poglady i upodobania wsród kóz :)))


Te same poglądy? Kozy?
Skoro obrażasz i znieważasz osoby wymieniając je po nazwiskach, to rób to z podniesioną przyłbicą i po przedstawieniu się z imienia i nazwiska (swojego).
Póki co, jesteś trollem i hejterem, czyli tchórzem i zerem moralnym, a wkrótce możesz stać się oskarżonym i skazanym, bo ustalenie twoich danych to nic trudnego. I taka zabawa może cię kosztować kilka/kilkanaście tysięcy złotych... plus upublicznienie sprawy.

185


ares1 ~ares1 (Gość)09.02.2014 15:10

"sklave" napisał(a):
Larecki to wolny człowiek ba dziennikarz


Larecki to niespełniony dziennikarz :))) i wiesz o tym dobrze :)))
Ps. nadal komentuje swoje felietony na Naszym?

419


ares1 ~ares1 (Gość)09.02.2014 15:05

"sklave" napisał(a):
Nawet na tak bardzo popierającym prezydenta Chojniaka portalu jak ePiotrkow.pl pan poseł Domaracki wygrywa ze znaczną przewagą.


Niestety ale tylko według Ciebie :))) Też masz podobne upodobania o co pytałem Na Naszym? :)))

317


sklave sklaveranga09.02.2014 14:04

"ares1" napisał(a):
Tradycyjnie Pan Larecki jak zawsze wspomina osła Domaradzkiego :))) Cóż zrobić jak maja te same poglady i upodobania wsród kóz :)))


ares 1 bogiem na szczęście nie jesteś chociaż wojaczkę masz zakodowaną w genach.
Do tej pory nie zauważyłeś, że sklave to niewolnik a Larecki to wolny człowiek ba dziennikarz. On urodził się z piórem w ręce ja ze śrubokrętem. Jedyna co nas łączy to Chrobry i ci sami poloniści.
Nawet na tak bardzo popierającym prezydenta Chojniaka portalu jak ePiotrkow.pl pan poseł Domaracki wygrywa ze znaczną przewagą. No a na portalu nasze.miasto.pl piotrkowtrybunalski wręcz nokautuje obecnego prezydenta.
Zapraszam na moja stronę.
sklave

194


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat