Maleje liczba mieszkańców

Tydzień Trybunalski Sobota, 25 stycznia 201451
W Piotrkowie Trybunalskim po raz kolejny zmalała liczba mieszkańców. Według danych na 31 grudnia 2013 roku mieszkają tu 76.182 osoby (w ciągu roku spadek o 704 osoby). Urodziło się 605 osób, zmarły 793; wymeldowało się z kolei 796, zameldowało w Piotrkowie 478.
fot. archiwum ePiotrkowfot. archiwum ePiotrkow

Daje to Piotrkowowi 47 miejsce w kraju. Mniej mieszkańców mają także inne miasta byłego województwa piotrkowskiego.


Tomaszów Mazowiecki liczy 65.454 mieszkańców i zajmuje 64 pozycję, Bełchatów – 60.032 (74 miejsce) a Radomsko 47.947 (101 lokata). Także stolica naszego województwa traci.


W powiecie piotrkowskim w poszczególnych gminach mieszka następująca liczba osób:
Aleksandrów – 4407
Czarnocin – 4098
Gorzkowice – 8671
Grabica – 6086
Łęki Szlacheckie – 3646
Moszczenica – 12910
Ręczno – 3608
Rozprza – 12241
Sulejów - 16288
Wola Krzysztoporska – 11832
Wolbórz – 7753
Ogółem w powiecie piotrkowskim (oczywiście bez Piotrkowa) mieszka 91.520 osób.
 
W latach 70. a nawet 80. sądzono, że na przełomie wieków Piotrków będzie liczył ponad 100 tysięcy mieszkańców. Okazało się jednak, że plany swoje, a życie swoje. Miasto przekroczyło co prawda liczbę 80 tysięcy, ale od tego momentu co roku piotrkowian jest coraz mniej. Powodów jest kilka. Po pierwsze: dużo zgonów, mało urodzin. Po drugie: wielu młodych ludzi wyjeżdżających na studia nigdy do rodzinnego miasta nie wraca. Mieszkają i pracują w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu czy Krakowie (rzadko w Łodzi). Po trzecie: wiele osób wyprowadza się na peryferie miasta do innych gmin: Sulejowa, Rozprzy, Grabicy, Woli Krzysztoporskiej czy Moszczenicy. Byli już piotrkowianie szczególnie upodobali sobie gminę Sulejów. W Uszczynie, Poniatowie czy na Podklasztorzu można spotkać wielu mieszkańców historycznego grodu, którzy niedawno zmienili adres. Nauczyciele, lekarze, przedsiębiorcy, szefowie różnych placówek płacą podatki od nieruchomości w ościennych gminach. Wyjechali z Piotrkowa, bo ceny działek w gminach były wielokrotnie niższe od tych w Piotrkowie. Zamiast 100 złotych za metr kwadratowy płacili 30 czy 40 złotych. Ponadto co roku płacą o wiele niższy podatek od nieruchomości. Oczywiście większość z tych osób pracuje w Piotrkowie i tu zarabia. Ale podatki przez nich płacone wpływają później do budżetów innych gmin. Piotrków traci dobrze zarabiających mieszkańców, często to nawet budżet miasta płaci im pensje, przez co wspiera budżety sąsiadów.


Niestety władze Piotrkowa od lat nie starały się, aby pan mecenas, sędzia, doktor, magister, inżynier czy dyrektor kupił działkę w Piotrkowie i tu zamieszkał. Ceny nieruchomości były bardzo wysokie, podatki wzrastały co roku, a do tego nie inwestowano w infrastrukturę: kanalizację, wodociągi, drogi. I dziś mamy problem. Bo to jest problem piotrkowian, władz miasta, nas wszystkich. Można by powiedzieć za Aleksandrem Kwaśniewskim: nie idźcie tą drogą! Wypada oczekiwać od tych, którzy już wkrótce walczyć będą o nasze głosy, aby tę sprawę wzięli sobie mocno do serca. Bo później ich dzieci i wnuki będą mieszkały w biednym mieście emerytów.


(aw)


Zainteresował temat?

3

3


Zobacz również

Komentarze (51)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

M.B. ~M.B. (Gość)25.01.2014 15:55

Nad kołchozem ciemne chmury wiszą.
Trzeba jeszcze podnieść podatki od tych przeklętych polskich prywaciarzy bo nie polscy dawno już żadnych podatków w Polsce nie płacą.
Wtedy przy życiu pozostaną same pasożyty i zapanuje powszechny dobrobyt.

11


xx ~xx (Gość)25.01.2014 15:33

xyz - A co robić w tej dziurze ?

Jak to co robić? Jest tylko jedna słuszna odpowiedź: W najbliższych wyborach głosować na jedynego słusznego prezydenta. :-(

01


xyz ~xyz (Gość)25.01.2014 14:35

A co robić w tej dziurze ? Brak pracy, brak perspektyw na normalne życie.. Dziwić się że młodzież wyjeżdza.. Ja wybrałem Łódź..

25


Marcin Marcinranga25.01.2014 12:39

"Emii" napisał(a):
Dopiero teraz pomysł PiSu 500zł/miesięcznie na każde dziecko. A gdzie ci politycy byli wcześniej? Do czego to podobne, żeby opłacało się wyjechać za granicę i tam wychowywać dzieci?


Ta akcja z 500 zł na dziecko to tylko akcja propagandowa bo jest to nie możliwe do wykonania przy obecnym poziomie gospodarki;) nawet jak PiS dojdzie do władzy to nie da tych pieniedzy bo będzie musiał zwolnić jakieś20-30 tys urzędnikow lub uciąć diety a tego nie zrobią ;0 więc nie realne do wykonania to tak jasamo jak Tusk mówił że nie podniesie podatków ;)

11


gromit ~gromit (Gość)25.01.2014 12:23

Czy autor tekstu zadał sobie trud do sprawdzenia ilu faktycznie lekarzy, prawników, urzędników czy przedsiębiorców wyprowadziło się z Piotrkowa, czy tylko strzela na ślepo teoriami. Bo znam wiele osób z tych środowisk, które mieszkały, mieszkają i mieszkac będa w PT. Mało tego pobudowali, czy kupili sobie domy w Piotrkowie. Teoria postawiona w tekście jest więc mocno naciągana, bez przeprowadzenia choćby prostej ankiety.
Pomijam już fakt wysunięcia teorii, że miasto powinno ułatwić takim ludziom nabycie nieruchomości w mieście. To dopiero byłby rwetes, gdyby się okazało, że miasto po niższych cenach sprzedaje działki osobom majętnym, a golasom soli ceny z kosmosu. Obowiązują zasady rynkowe. Zresztą nie znam prawa, które by na to zezwalało. Dodam też, że ludzie wyprowadzają się z miasta do ościennych gmin, bo znajdą tam coś czego brakuje w mieście (każdym, nie że tylko w Piotrkowie). Spokoju i ciszy.
Co do faktycznej liczby osób mieszkających w Piotrkowie to należy wziąć pod uwagę, że teraz coraz luźniejsze podejście jest do obowiązku meldunkowego. Sporo osób wynajmuje mieszkania, będąc zameldowanym gdzie indziej. Proszę zresztą znaleźć ogłoszenie o wynajmmie mieszkania na dłużej, gdzie właściciel pozwoli wynajmującemu się zameldować w mieszkaniu:)

13


expiotrkowianin ~expiotrkowianin (Gość)25.01.2014 11:56

Niestety - kryzys demograficzny, perspektyw dla młodych na dostatnie życie, wysokie koszty życia i działalności gospodarczej, atrakcyjność sąsiednich gmin - spowodowały, że sen o 100 tys. mieszkańców odchodzi w sferę marzeń. A były czasy, że w Piotrkowie planowano nawet budowę linii tramwajowej:)
Za 5 lat mieszkańców będzie 65 tys.

40


od_pisania_nie_przybędzie ~od_pisania_nie_przybędzie (Gość)25.01.2014 11:52

Przecież pisaliście już o tym niedawno. Od pisania przecież i tak nie przybędzie. A tak w ogóle to pewne środowiska zaczęły te wyliczenia (ciekawe czy prawdziwe?) wykorzystywać do swoich gierek politycznych i powoli zaczynają postulować aby te braki uzupełniać imigrantami ! Ludzie nie dajcie się ogłupiać !

40


Emii ~Emii (Gość)25.01.2014 11:43

Dopiero teraz pomysł PiSu 500zł/miesięcznie na każde dziecko. A gdzie ci politycy byli wcześniej? Do czego to podobne, żeby opłacało się wyjechać za granicę i tam wychowywać dzieci?

21


bw ~bw (Gość)25.01.2014 11:41

Cała wina chojniaka.

51


obbserwator ~obbserwator (Gość)25.01.2014 11:08

Bo Piotrków to wies bez perspektyw,jedna wielka dziura dosłownie.

34


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat