Maleje liczba mieszkańców

Tydzień Trybunalski Sobota, 25 stycznia 201451
W Piotrkowie Trybunalskim po raz kolejny zmalała liczba mieszkańców. Według danych na 31 grudnia 2013 roku mieszkają tu 76.182 osoby (w ciągu roku spadek o 704 osoby). Urodziło się 605 osób, zmarły 793; wymeldowało się z kolei 796, zameldowało w Piotrkowie 478.
fot. archiwum ePiotrkowfot. archiwum ePiotrkow

Daje to Piotrkowowi 47 miejsce w kraju. Mniej mieszkańców mają także inne miasta byłego województwa piotrkowskiego.


Tomaszów Mazowiecki liczy 65.454 mieszkańców i zajmuje 64 pozycję, Bełchatów – 60.032 (74 miejsce) a Radomsko 47.947 (101 lokata). Także stolica naszego województwa traci.


W powiecie piotrkowskim w poszczególnych gminach mieszka następująca liczba osób:
Aleksandrów – 4407
Czarnocin – 4098
Gorzkowice – 8671
Grabica – 6086
Łęki Szlacheckie – 3646
Moszczenica – 12910
Ręczno – 3608
Rozprza – 12241
Sulejów - 16288
Wola Krzysztoporska – 11832
Wolbórz – 7753
Ogółem w powiecie piotrkowskim (oczywiście bez Piotrkowa) mieszka 91.520 osób.
 
W latach 70. a nawet 80. sądzono, że na przełomie wieków Piotrków będzie liczył ponad 100 tysięcy mieszkańców. Okazało się jednak, że plany swoje, a życie swoje. Miasto przekroczyło co prawda liczbę 80 tysięcy, ale od tego momentu co roku piotrkowian jest coraz mniej. Powodów jest kilka. Po pierwsze: dużo zgonów, mało urodzin. Po drugie: wielu młodych ludzi wyjeżdżających na studia nigdy do rodzinnego miasta nie wraca. Mieszkają i pracują w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu czy Krakowie (rzadko w Łodzi). Po trzecie: wiele osób wyprowadza się na peryferie miasta do innych gmin: Sulejowa, Rozprzy, Grabicy, Woli Krzysztoporskiej czy Moszczenicy. Byli już piotrkowianie szczególnie upodobali sobie gminę Sulejów. W Uszczynie, Poniatowie czy na Podklasztorzu można spotkać wielu mieszkańców historycznego grodu, którzy niedawno zmienili adres. Nauczyciele, lekarze, przedsiębiorcy, szefowie różnych placówek płacą podatki od nieruchomości w ościennych gminach. Wyjechali z Piotrkowa, bo ceny działek w gminach były wielokrotnie niższe od tych w Piotrkowie. Zamiast 100 złotych za metr kwadratowy płacili 30 czy 40 złotych. Ponadto co roku płacą o wiele niższy podatek od nieruchomości. Oczywiście większość z tych osób pracuje w Piotrkowie i tu zarabia. Ale podatki przez nich płacone wpływają później do budżetów innych gmin. Piotrków traci dobrze zarabiających mieszkańców, często to nawet budżet miasta płaci im pensje, przez co wspiera budżety sąsiadów.


Niestety władze Piotrkowa od lat nie starały się, aby pan mecenas, sędzia, doktor, magister, inżynier czy dyrektor kupił działkę w Piotrkowie i tu zamieszkał. Ceny nieruchomości były bardzo wysokie, podatki wzrastały co roku, a do tego nie inwestowano w infrastrukturę: kanalizację, wodociągi, drogi. I dziś mamy problem. Bo to jest problem piotrkowian, władz miasta, nas wszystkich. Można by powiedzieć za Aleksandrem Kwaśniewskim: nie idźcie tą drogą! Wypada oczekiwać od tych, którzy już wkrótce walczyć będą o nasze głosy, aby tę sprawę wzięli sobie mocno do serca. Bo później ich dzieci i wnuki będą mieszkały w biednym mieście emerytów.


(aw)


Zainteresował temat?

3

3


Zobacz również

Komentarze (51)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

lemurrollo ~lemurrollo (Gość)25.01.2014 20:33

Potrzebny jest dobry kandydat na prezydenta który będzie autorytetem w tym grodzie.
Ekipa prezydenta zdążyła opluć już wszystkich potencjalnych kandydatów więc zostaje tylko ktoś z cohones i z nazwiskiem. Nic innego nie pomoże

01


Myśliciel Myślicielranga25.01.2014 19:56

"mieszkaniec" napisał(a):


"lemurrollo" napisał(a):


Bardzo podobają mi się wasze komentarze. Tylko obawiam się, że jest to kolejna czcza dyskusja dla dyskusji.
Skoro macie dobre pomysły na Piotrków, to może spróbujcie wprowadzić je w czyn i odsunąć od władzy całe to święte towarzystwo, które tylko szkodzi naszemu miastu poprzez np. wysokie podatki i kompletny brak wizji jego rozwoju? Ja chętnie się przyłączę, bo naprawdę kocham to miasto i w niego i jego mieszkańców ciągle wierzę. Tylko nie powtarzajcie błędów PIO.

10


w ~w (Gość)25.01.2014 19:47

"mieszkaniec" napisał(a):

"Piotrkowianin" napisał(a):
t mias


no co Chcesz przecież kupili nowe autobusy... no prawie nowe bo z 2004 :D, sorry że do konkurencji http://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/artykul/nowe-autobusy-mzk-w-piotrkowie-od-lutego-beda-kursy-na,2139826,t,id.html

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga25.01.2014 19:35

"mieszkaniec" napisał(a):
Bugaj, łąki, sale sportowe można robić za pieniądze unijne, a Piotrków ma podobno świetne wykorzystanie tych środków... no właśnie, ale chyba na papierze przez urzędniczy bałagan.

Za unijne pieniądze można też kupić nowe autobusy dla MZK, jak to zrobiło kilkadziesiąt miast w całej Polsce, ale najpierw trzeba chcieć i potrafić napisać wniosek.
Niestety, na naszych urzędników nie ma co liczyć - oni przez 2 lata nie potrafili z ul. Polskiej Organizacji Wojskowej ściągnąć porzuconej skody, której właściciel nie płacił za parkowanie. Samochód ściągnięto z ulicy tylko dlatego, że przeszkadzał w jej remoncie. Gdyby nie ten remont, to pewnie stałby tam kolejne 2 lub 3 lata.

11


mieszkaniec mieszkaniecranga25.01.2014 18:49

"lemurrollo" napisał(a):


Ot prawda. Młody zagłosuje raz lub dwa i wyjedzie bo nie będzie widział sensu. A stary co, ma mieszkanie, ma dom , nie będzie się ruszał na stare lata już nigdzie, ale zagłosuje na swoich starych znajomych, nie widzi, że mu już niewiele potrzeba. Jedyną rozrywką to dla niego będzie chodzenie do kościoła, plotkowanie i głosowanie na ciągle te same stare osoby (bo młode się do rządzenia nie nadają, bo "Panie ta młodzież dzisiejsza to szkoda gadać. ;)".).
Centra i owszem są potrzebne, ale raczej nie w takich ilościach. Dyskonty, dobrze, ale nie na każdym rogu (zresztą we większości pustka przez większość tygodnia). Sale sportowe, Panie na co to komu, już nie te lata. Spacer przy Bugaju po równym chodniku, a komu be się chciało lepiej dać na kościół, gdzie ławki i spokój. Internety to nie dla mnie, bo ja komputra nawet włączyć nie umim lepiej niech młodzież spędza czas na wolnym powietrzu (np. na wandalizmach, piciu pod sklepem, rozbojach, albo niech lepiej wyjedzie za granicę). Panie zasiłek aby był i będzie dobrze, a inne to mnie nie obchodzi za bardzo bo po co i na co.

Komentarz był edytowany przez autora: 25.01.2014 18:58

20


mieszkaniec mieszkaniecranga25.01.2014 18:38

"Piotrkowianin" napisał(a):


Wymieniłem najważniejszy punkt na ostatnim miejscu ;) - tyczy się nie tylko tych co są przy korycie, ale i tych co już byli.
I jak najbardziej da się to zrobić. Informatyzacja miasta to można pozyskać środki unijne i od prywatnych przedsiębiorców. Mało tego nawet mieszkańcy sami by się na takie coś zrzucili w niewielkim procencie jeżeli by miało to znaczenie - szczególnie Ci co nie mają perspektyw teraz na lepsze łącza, bo operatorom się nic nigdy nie opłaca.
Co do przebudowy ulic to sukcesywnie po mału to robią (jednak stanowczo za wolno), jednak dało by się zejść jeszcze z ceną za każdy taki przetarg (myślę, że 1/4 ceny za usługę to opłata dla urzędników za możliwość zarobienia, jednak nikogo nie osądzam bo nie wiem).
Bugaj, łąki, sale sportowe można robić za pieniądze unijne, a Piotrków ma podobno świetne wykorzystanie tych środków... no właśnie, ale chyba na papierze przez urzędniczy bałagan.
Maksymalne kary dla wandali też są do zastosowania (tych od graffiti i tych od srania psami - to też wandale bo zanieczyszczaają przestrzeń publiczną), jednak tu widoczny brak woli policji, straży miejskiej, prokuratury i sądu. I raczej nie chodzi tu o czasowe pozbawienie wolności, a bardziej o zadośćuczynienie finansowe i w postaci prac społecznych oraz publikacja wizerunku.
Z dotowaniem sklepów patologi rzeczywiście może być problem, jednak i to da się ograniczyć.
Co do likwidacji podatków za miejsce bytowe, to da się zrobić jak najbardziej - jest w Polsce jakaś miejscowość co tak zrobiła i co się okazała, że firmy i mieszkańcy przenoszą się do niej z innych miejsc, i mimo to nie ma straty bo są większe wpływy z podatku PIT i CIT).
Do wszystkiego trzeba mieć dobrą wolę i pomyślunek i da się to zrobić. Nie potrzeba do tego też dużo czasu, ale trochę chęci i uczciwości.

20


wróć komuno ~wróć komuno (Gość)25.01.2014 18:30

Szkoda że niema już Edwarda Gierka- ten człowiek wiedział jak postawić na nogi Piotrków i nie tylko. Dał ludziom prace , dał mieszkanie. odbudował Polskę ze zniszczeń wojennych , postawił polską wieś na nogi. szkoda tylko że pozostałe rządy to wszystko zniszczyły.

11


lemurrollo ~lemurrollo (Gość)25.01.2014 18:26

Tak to jest jak emeryci decydują kto będzie prezydentem..."Do kościoła chodzi ? Na pielgrzymki uczestniczy ? No to nada się na prezydenta"
Mnie zawsze interesowało i będzie interesować co prezydent zrobi żeby przyciągać biznes. Drogi też są potrzebne i centra handlowe...Jednak dlaczego Pan prezydent ma coś robić dla młodych jeśli tak naprawdę to wybierają go emeryci. Więc robi więcej dla dziadków, ładny asfalt, parking, coś dookoła kościoła a młodzi najlepiej niech spadają do innego miasta.

20


Piotrkowianin Piotrkowianinranga25.01.2014 17:54

Mieszkaniec, fajny festiwal pobożnych (nomen omen) życzeń przedstawiłeś, ale kto miałby to zrealizować? Krzysztof "Można lepiej, bo kocham Piotrków" Chojniak czy Prawica Razem dla Siebie?

00


mieszkaniec mieszkaniecranga25.01.2014 17:21

Zmodernizować i położyć na każdej piotrkowskiej ulicy światłowód, dać porządny szybki i bezawaryjny dostęp do mediów (tv, internet, telefon) dla każdego chętnego mieszkańca miasta po atrakcyjnej cenie (dostęp do medium, które dzisiaj jest intensywnie użytkowane w firmach i przez osoby prywatne, jak będzie to firmy nie będą skore do przenoszenia się do lepiej podłączonych do sieci miast, a mieszkańcy będą mieli zapewnioną rozrywkę i dostęp do informacji).
Zrewitalizować i rozbudować zbiornik Bugaj i przyległe do niego łąki wraz z rzeką Strawą na całej jej długości (można utworzyć gigantyczny park i miejsce do odpoczynku, bo zabudować nie można, samym rynkiem piotrkowianie żyć nie będą). Zrewitalizować wszystkie parki miejskie.
Przebudować i odnowić chodniki i ulice, szczególnie te na obrzeżach, bo ileż to można centrum przebudowywać, w którym i tak tylko sklepy i banki, a niewiele mieszkańców.
Maksymalnie karać ulicznych wandali (graffiti na odnowionych elewacjach, rozróby, niszczenie zieleni i miejskich budowli).
Na terenach po dawnym przemyśle (m.in. Kara, Sigmatex, część budynków Piomy postawić obiekty rekreacyjno-sportowe dostępne dla mieszkańców za symboliczne opłaty.
Zainwestować w wody geotermalne i dać tanie ciepło dla domów i zabudowy wielorodzinnej (opłaty niższe niż na ogrzewaniu miałem węglowym lub nawet porównywalne).
Skończyć z dotowaniem patologii (pijaństwa, znęcania się nad domownikami itp.) - pozbawić socjalu, oni i tak nigdy nie oddadzą tego co dostaną, a stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla innych mieszkańców.
Przestać dotować sklepy typu Stonka, a wspierać zakłady które naprawdę będą płacić podatki w mieście (nie kraju bo kasa będzie szła na co inne) lub takie które będą godnie płacić pracownikom (2x minimalna co najmniej).
Zrobić te, rzeczy a nikt nawet nie pomyśli nad opuszczaniem miasta i będzie płacił w nim podatki jeżeli będzie miał z tego korzyści.
Jeszcze jedno, obniżyć lub nawet zlikwidować podatki od posiadania domu, mieszkania (zostawić tylko te do budynków wielkopowierzchniowych). Zrobić porządek z właścicielami którzy srają swoimi psami w mieście i skutecznie wyłapać wszelkie bezpańskie psy. Wygonić gołębiarzy (tych co hodują z terenu ścisłego miasta).
I jeszcze jedno, al najważniejsze. Wymienić permanentnie radę, chyba że zaczną razem robić coś dla miasta i mieszkańców. Bo jak na razie to tylko przepychanki, pyskówki, podkładanie świni, dbanie tylko o siebie, ciągła niedostępność dla mieszkańców (jeżeli chce się coś załatwić lub wywiedzieć), jednym słowem pierdzenie w stołek i nic nie robienie.

Komentarz był edytowany przez autora: 25.01.2014 17:44

61


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat