Advertisement

MS: w sprawach pijanych kierowców należy wrócić do idei konfiskaty samochodu

PAPKraj Piątek, 09 lipca 2021211813
Należy wrócić do idei konfiskaty samochodu, kiedy poziom alkoholu u kierowcy przekracza istotne granice. Do przepadku pojazdu dochodziłoby, gdy kierowca miałby ponad promil alkoholu we krwi i doszło do tragicznego zdarzenia - przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości.
fot. PAP fot. PAP

W czwartek resort sprawiedliwości odpowiedział na pytania PAP dotyczące zapowiadanych zmian w prawie odnoszących się do odpowiedzialności za spowodowanie wypadku drogowego pod wpływem alkoholu.

 

Zapowiedzi zmian w prawie pojawiły się po sobotnim tragicznym wypadku pod Stalową Wolą. Zginęło w nim małżeństwo, które osierociło trójkę dzieci. Sprawca wypadku był pijany i jechał z prędkością co najmniej 120 km/godz. "Chcę z całą mocą powiedzieć, że przystąpimy bardzo szybko także do prac legislacyjnych, które będą bardzo jasno określały odpowiedzialność osób prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu" - zapowiadał we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

 

Jak przekazało w czwartek Ministerstwo Sprawiedliwości, "zmiany proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości dotyczą zaostrzenia odpowiedzialności karnej za przestępstwa w ruchu drogowym spowodowane przez nietrzeźwych kierowców". "Przewidują również przepadek pojazdu lub równowartości pojazdu, którym nietrzeźwy sprawca kierował" - dodał resort.

 

"Na kierowców łamiących przepisy najbardziej skutecznie działają sankcje odczuwalne finansowo. Dlatego należy wrócić do idei konfiskaty samochodu, kiedy poziom alkoholu przekracza istotne granice. Do przepadku pojazdu dochodziłoby w przypadkach, gdy kierowca miał ponad jeden promil alkoholu we krwi i doszło do tragicznego zdarzenia - ofiara lub ofiary śmiertelne" - zaznaczyło MS.

 

Jak podkreślił resort "w takiej sytuacji samochód byłby traktowany jako narzędzie popełnienia przestępstwa".

 

"MS przygotowało też kompleksową reformę Kodeksu karnego wprowadzającą wyższe kary, także za jazdę po pijanemu i spowodowanie tragicznego w skutkach wypadku" - dodano w przekazanej informacji.

 

Jednocześnie MS przypomniało, że już na mocy dotychczas wprowadzonych zmian zaostrzono przepisy wobec pijanych kierowców. "Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała trafia do więzienia na co najmniej dwa lata. Kara nie może zostać zawieszona. Wcześniej dolna granica kary przy takim przestępstwie wynosiła zaledwie dziewięć miesięcy pozbawienia wolności, a wyrok do roku więzienia można było zawiesić" - zaznaczono.

 

Ponadto na mocy tamtych zmian m.in. kto kieruje samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, naraża się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, ale obowiązkowo jest orzekany w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat. Kto zaś łamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów może być skazany na karę nawet do pięciu lat więzienia, a wcześniej było to do trzech lat.

 

Wydłużone zostały też okresy przedawnień - w sprawach, w których wszczęto postępowanie, przedawnienie następuje dopiero po trzech latach od popełnienia czynu, zaś wcześniej przedawnienie następowało po dwóch latach. Zmiany takie uchwalono w pierwszej połowie 2017 r.

 

Resort poinformował także, że według statystyk za zeszły rok w I instancji z art. 178a par. 1 Kodeksu karnego mówiącego o karze za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego skazano ponad 36 tys. osób, z czego 6,5 tys. na kary pozbawienia wolności, w tym 5,4 tys. z warunkowym zawieszeniem. Z kolei z par. 4 tego artykułu mówiącego o kolejnym skazaniu w związku z jazdą po pijanemu skazano około 6,2 tys. osób, z czego ponad 4,8 tys. na kary pozbawienia wolności, w tym wobec 634 osób z warunkowym zawieszeniem. 

 

autor: Marcin Jabłoński


Zainteresował temat?

1

2


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)10.07.2021 01:24

Policja jest pobłażliwa podczas kontroli drogowych i pijani kierowcy się nie boją, a poza tym kontroli drogowych nie widać za dużo- wystarczyła by dobra współpraca z paniami z monopolowych i typowanie pijanych kierowców, ale do tego trzeba kogoś inteligentnego żeby wpadł na taki pomysł
Wie ktoś po co jest podwójna obsada patroli drogowych ??

20


Kazik ~Kazik (Gość)09.07.2021 09:46

Coraz więcej pijanych po szczepieniu z nienaturalnym zachowaniem bo osoba przyjmująca szprycę genetyczna jest zmodyfikowana i nigdy już nie będzie sobą. Co do odbierania aut to zły pomysł bo co wtedy gdy auto nie jest własnością kierowcy należy do firmy czy innej prywatnej osoby więc ten numer nie przejdzie .
To że dochodzi do wypadków to po części wina producentów aut starsze modele miały po 140 na liczniku a dziś każda fura ma powyżej 00 na liczniku i to też jest przyczyna wypadków. Na koniec powiem tak dziś te młode pokolenie ma słabe głowy do picia u mnie w pracy testu by nie przeszli bo nie dość ,że na produkcji mamy gorąco to trzeba wypić by wytrzymać zmianę a kto nie daje rady to sam z pracy rezygnuje . Dziś taki młody piwo wypije i po chłopie wiec o czym tu mówić

23


Joooonneekkk ~Joooonneekkk (Gość)09.07.2021 13:14

I dobrze. Po narkotykach nie powinno się jeździć

20


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)09.07.2021 08:12

Jak będę miał auto pożyczone to guzik mi zrobią

06


ja ~ja (Gość)09.07.2021 10:17

I panowie z ministerstwa mają kolejną okazję, żeby odwrócić naszą uwagę od spraw naprawdę istotnych. Przy okazji, który z was poszedł siedzieć za wypadek drogowy? A było chyba tego trochę...

12


Sisi ~Sisi (Gość)09.07.2021 09:03

Plus obowiązek wypłacania renty ofiarom wypadku, który spowodowali. Jednak póki nie nastąpi pewna zmiana pokoleniowa nic się nie zmieni. W tym kraju jest społeczne przyzwolenie na wszelkie bezeceństwa, ludzie razem piją potem wsiadają za kółko i nikomu z biesiadników to nie przeszkadza, tak samo jak zdrady, związki na boku, nikt nie stosuje ostracyzmu wobec wiarołomców, dalej przyjmowani są na salonach a kiedyś byliby wykluczeni z socjety... Eh generalnie to jest pokolenie tandety i plastiku ????

13


Paweł ~Paweł (Gość)09.07.2021 09:00

Jak dojdzie do tragicznego zdarzenia to nie będzie już czego odbierać. Co najwyżej kupkę złomu...
Za 0,5 promila karać po 5 tys a za 1 promil konfiskata auta. Jak się nie szanuje to się nie ma.
Życie jest celem nadrzędnym jakie by ono nie było. Nędzne, podłe, luksusowe...
Ktoś kto ginie z rąk pijaka jest zwykle kimś najważniejszym na świecie dla kogoś innego...

50


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)09.07.2021 08:58

I bardzo dobrze.Ale powinno sie to tez tyczyc piratow drogowych,nagminnie przekraczajacych predkosc,pyprzedzajacych na podwojnej ciaglej badz przed przejsciem dla pieszych.Karac bez litosci.

30


menel ~menel (Gość)09.07.2021 08:38

To se kupie drugiego gruza za 500zł.

22


EP ~EP (Gość)09.07.2021 08:16

Popieram

40


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat