Lekarz: ignorancja wobec zasad reżimu przyczyną wzrostu zakażeń

PAPKraj Piątek, 19 lutego 202173 3345
Otwarcie galerii handlowych, szkół dla najmłodszych klas, ale przede wszystkim ignorancja wobec zasad reżimu sanitarnego przyczyniły się do wzrostu liczby zachorowań na COVID-19 – powiedziała PAP dr Lidia Stopyra.

Lekarz podkreśliła, że najistotniejsza w zatrzymaniu transmisji wirusa jest nasza odpowiedzialność i samodyscyplina.

 

Dr Lidia Stopyra jest ordynatorem Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. To tutaj trafiają najmłodsi pacjenci zakażeni koronawirusem.

 

Lekarz przyznała, że w ostatnich dniach szpital przyjmuje nieco więcej dzieci, ale nie na tyle, by było ryzyko braku wolnych łóżek. "Trafia do nas troszkę więcej pacjentów, ale sytuacja nie jest zła" – zaznaczyła. Stan dzieci jest dobry, wymagają hospitalizacji, ale nie są w stanie zagrożenia życia.

 

W ostatnich dniach rośnie liczba zakażeń. Minionej doby w kraju odnotowano ponad 9 tys. nowych przypadków, dobę wcześniej - prawie 8,7 tys.

 

Zdaniem dr Stopyry na takie statystyki wpłynęło zniesienie niektórych obostrzeń, w tym otwarcie galerii handlowych i szkół podstawowych. „Otwarcie tych obiektów zakładało reżim sanitarny - noszenie maseczek, dystans. Tymczasem mnóstwo osób wykazało się skrajną ignorancją – i mamy efekty" – powiedziała. Jak dodała, przykład Zakopanego pokazuje, że nie każdy jest w stanie zachować się odpowiedzialnie. „Wprowadzanie zasad jest ważne, ale jeszcze ważniejsze jak te zasady przestrzegamy” - oceniła.

 

Lekarz zapytana o to, czy szczepienia wśród nauczycieli zatrzymają falę kolejnych zachorowań, oceniła, że nie będzie to ochrona dla wszystkich.

 

"Szkoła jest miejscem gdzie niezwykle trudno jest utrzymać reżim sanitarny. Zaszczepiony nauczyciel może czuć się bezpiecznie , bo to on zyskuje odporność. Ale w klasie jest jeszcze 30 niezaszczepionych dzieci. Tym niemniej szczepienie nauczycieli na pewno ułatwi organizację zajęć, przyspieszy powrót uczniów do szkół, a wiemy, jakie to ważne, jaki jest wpływ pandemii na edukację, rozwój społeczny i psychiczny dziecka ” – oceniła dr Lidia Stopyra.

 

Nauczyciele najmłodszych klas są szczepieni od poniedziałku szczepionką firmy AstraZeneca. Skuteczność tego preparatu wynosi ok. 70 proc., podczas gdy szczepionek Pfizer/BioNTech i Moderny – ok. 95 proc.

 

Odpowiadając na wątpliwości niektórych pedagogów co do skuteczności AstryZeneki, lekarz podkreśliła, że szczepionka ta, mimo niższej ochrony przed zakażeniem, niemal w 100 proc. chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

 

"Trzeba się szczepić. AstraZeneca to bardzo dobra ochrona" – zachęcała lekarz.

 

Skuteczność AstryZeneki jest podobna do tej, którą daje wiele innych szczepionek, dostępnych od lat na rynku.(PAP)


Zainteresował temat?

0

11


Komentarze (73)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_.. ~gość_.. (Gość)19.02.2021 23:41

Dla osób nie przestrzegających reżimu sanitarnego powinny być bardziej dotkliwe kary. I to przede wsztstkim powinno być stosowane. Bo na nic są ograniczenia jak nikt się do nich nie stosuje. Biedronki są przepełnione ludźmi. A wirusa tak wiele osób się nie boi i uważa że go nie ma, bo nie mieli styczności z jego poważną, groźna formą

311


Izrael ~Izrael (Gość)21.02.2021 09:12

Izraelczycy, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19, otrzymują "zieloną przepustkę". Od niedzieli osoby z takim "paszportem" mogą korzystać z siłowni i basenów, uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych, a także przebywać w hotelach i w synagogach.

20


gość_jsjkss ~gość_jsjkss (Gość)20.02.2021 22:42

Lakarzyny na plandemi stracili zaufanie jak policja. Pozamykane przychodnie , szpitale , porady telefoniczne co to wogole do k jest? Ale prywatnie to pancio dobry pancio 200zl wizyta.

30


gość_kleń ~gość_kleń (Gość)19.02.2021 20:45

Biskup wyklęty o truciznach w szczepionkach:

52


Doktor Mengele ~Doktor Mengele (Gość)20.02.2021 20:35

Zabić ludzi.jedyne wyjście z uściscku śmiertelnego wirusa.

41


gość_xyz ~gość_xyz (Gość)19.02.2021 23:36

To było oczywiste że wzrost zakażeń szybko nastapi. Wiele ludzi błędnie uważa, że nie ma czego się obawiać... A otwarcie podstawówek w moim odczuciu było błędem. Małe dzieci nie potrafią stosować się do zasad. Trzymanie dystansu i prawidłowe noszenie maseczki dla takich dzieci jest trudne do zrealizowania. Trzeba by lepiej wdrożyć sposoby, dzięki którym takie dzieci mogłyby efektywnie uczyć się w sposób zdalny a nie posyłać ich do szkoły. Takie dzieci mogą nie odczuć zarażenia ale ich dziadkowie, których potem zarażą już to poważnie odczują...

28


j. ~j. (Gość)20.02.2021 15:56

No, ale niestety w internecie jest mnóstwo treści antycovidowych zawierających poglądy, że żadnej pandemii nie ma, żadnego koronawirusa nie ma, to wszystko jest oszustwo i to nie Covid zabija, tylko szczepionki, a kilka milionów rodaków jest na takie treści niesłychanie podatnych. To może będzie tak, że jakieś miasto będzie, chociaż oby nie, zalewane przez falę powodziową po roztopach, strażacy będą umacniać wały workami z piaskiem, ludzie opatrywać swoje domostwa, niektórzy mieszkający blisko rzeki się ewakuować, a jednocześnie w tym samym mieście będą się odbywać demonstracje antypowodziowców żądających natychmiastowego przerwania umacniania wałów i dowodzących, że ta powódź to zwykła ściema i spisek producentów worków i właścicieli kopalni piasku...

34


pandemiczna panda ~pandemiczna panda (Gość)20.02.2021 00:35

Cytuję:
Lekarz: ignorancja wobec zasad reżimu przyczyną wzrostu zakażeń


Więc wreszcie mamy oficjalne potwierdzenie, że w Polsce mamy reżim! Do tej pory karmili nas banialukami, że reżim to jest na Białorusi. A tam proszę - prezydent Łukaszenka nikogo nie zmusza do noszenia kagańca, nikomu nie zamyka biznesu, i nikogo nie straszy z telewizora pandemią. Ale facet ma jaja i geszefciarzom z WHO i MFW kazał bujać wory na Madagaskar, kiedy przyszli do niego z łapówką. Można? Można!

Cytuję:
Otwarcie galerii handlowych, szkół dla najmłodszych klas, ale przede wszystkim ignorancja wobec zasad reżimu sanitarnego przyczyniły się do wzrostu liczby zachorowań na COVID-19 – powiedziała PAP dr Lidia Stopyra.


No i co z tego? Jaki sens się przejmować chorobą, która zabija 2 promile chorych, głównie spośród starszych ludzi z innymi chorobami? Poza tym, z tej choroby można się wyleczyć w ciągu kilku dni, wystarczy tylko zastosować odpowiednią kurację. Choroba nie jest groźniejsza od grypy, więc o co ten raban?

Cytuję:
W ostatnich dniach rośnie liczba zakażeń. Minionej doby w kraju odnotowano ponad 9 tys. nowych przypadków, dobę wcześniej - prawie 8,7 tys.


W sezonie grypowym bywa po trzydzieści tysięcy i więcej nowych zachorowań dziennie - dlaczego nikt nigdy nie robił z tego afery, a służba zdrowia sobie z tym radziła?

Cytuję:
Tymczasem mnóstwo osób wykazało się skrajną ignorancją – i mamy efekty


Nie, to pani "doktor" wykazuje się skrajną ignorancją wygadując takie bzdury.
Coraz to nowych "ekspertów" wynajdują, i dziwnym zbiegiem okoliczności ci eksperci nadają na jedno kopyto: pandemia, bla-bla-bla, szczepionka, szczepić, wyszczepianie, bla-bla-bla, reżim sanitarny, bla-bla-bla, odpowiedzialność, bla-bla-bla...
"Eksperci" mają doktoraty i habilitacje, a wygadują bzdury, pod jakimi wstydziłby się podpisać zwykły felczer starej daty. No ale czegóż się nie robi dla mamony?

54


Kazik ~Kazik (Gość)20.02.2021 09:14

Ignorancja całej służby zdroweia powodem zgonów na nie leczone choroby a lekarze w zasadzie wszystkie zgony podciągają pod Covid na czyje polecenie pytam się?!

61


gość_rodacy kamraci ~gość_rodacy kamraci (Gość)19.02.2021 12:34

Kamraci Piotrkowscy jednoczmy się, bo oni nas zniszą

163


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat