Lawina poparcia dla tomaszowskiej onkologii

Środa, 15 kwietnia 20150
Do Nu-Med Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie do wtorku (do 14 kwietnia) wpłynęło ponad 7 tysięcy podpisów wspierających starania ośrodka o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Ładuję galerię...

Podpisów zgromadzono 7197, z czego 80 zostało unieważnionych z powodu braku numeru PESEL, bądź podpisu. Tym samym za ważne uznano 7117 podpisów. Po przeliczeniu podpisów spisany został protokół, który trafi do łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Przedstawiciel Funduszu będzie miał możliwość wglądu w dokumentację w Nu-Med CDiTO w Tomaszowie Mazowieckim. - Taka procedura związana jest z ochroną danych osobowych. Tomaszowskie Centrum zabezpieczyło dokumentację, do której wgląd mają tylko osoby upoważnione - wyjaśnia dyrektor placówki Paweł Paczkowski. Jak dodaje dyrektor, kopię protokołu z pismem wyjaśniającym otrzymają też władze wojewódzkie oraz samorządowe Tomaszowa i powiatu tomaszowskiego.

Decyzja o przekazaniu podpisów właśnie teraz ma związek z przypadającym na 18 kwietnia Europejskim Dniem Praw Pacjenta. Nu-Med CDiTO przypomina, że jednym z podstawowych praw pacjenta jest prawo wyboru placówki, w której chory chce się leczyć.

W lutym, podczas Dnia Chorego, ze strony pacjentów i ich rodzin padła propozycja opracowania petycji do NFZ w sprawie kontraktu. Z dnia na dzień pod petycją podpisywało się coraz więcej osób. Znaczący udział w tych działaniach miało stowarzyszenie tomaszowskich Amazonek. - Włączyli się też wierni tomaszowskich parafii. W jedną z marcowych niedziel podpisy pod petycją zbierane były pod kościołami. Udział we wsparciu petycji mają też Niepubliczne Zespoły Opieki Zdrowotnej, firmy i inne osoby prywatne. Nie spodziewaliśmy się takiej lawiny poparcia, jesteśmy bardzo wdzięczni i serdecznie dziękujemy za te podpisy - mówi Anna Idzikowska, koordynator d/s pacjenta w Nu-Med CDiTO. Koordynator dodaje, że kolejne podpisy wciąż docierają do placówki. Są odpowiednio zabezpieczane i po pewnym czasie zostaną przeliczone i ponownie w formie protokołu trafią do NFZ.

Potrzebę kontraktu dla tomaszowskiej onkologii dostrzegły też władze samorządowe. Pismo z apelem o kontrakt wysłał do NFZ starosta tomaszowski Mirosław Kukliński. Z kolei 26 marca Rada Powiatu Tomaszowskiego jednogłośnie podjęła uchwałę intencyjną w sprawie kontraktu. Podobną uchwałę tego samego dnia podjęła Rada Gminy Inowłódz. Nad kolejnymi uchwałami intencyjnymi obradują rady gmin Rokiciny, Rzeczycy i Poświętnego w powiecie opoczyńskim.

Nu-Med CDiTO w Tomaszowie Mazowieckim przyjmuje pacjentów od 7 stycznia 2015 r. - Za potrzebą istnienia onkologii w Tomaszowie przemawia liczba przyjętych pacjentów - mówi dyrektor ds. administracyjnych Monika Wiśniewska dodając, że - mimo braku kontraktu - do 14 kwietnia przyjęto około 600 pacjentów, z których 200 trafiło na oddział szpitalny, pozostali to pacjenci ambulatoryjni.


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat