16 głosów "za" i 7 "przeciw" - tak wyglądały wyniki głosowania piotrkowskich radnych zarówno w sprawie absolutorium, jak i wotum zaufania.
Na początku radni zajęli się analizą Raportu o Stanie Miasta. Jeszcze przed dyskusją prezydent Krzysztof Chojniak przedstawił prezentację, w której omawiał najważniejsze elementy transportu. Mówił m.in. o wykonanych inwestycjach, pozyskanych dofinansowaniach, warunkach tworzonych dla przedsiębiorców oraz ogromnych środkach, jakie miasto dokłada do subwencji oświatowej.
W debacie nad stanem miasta mogą udział wziąć także mieszkańcy. W tym roku ponownie zgłosiła się jedna osoba. Była to pani Natalia Machtałowicz, która była także zaangażowana w zbieranie podpisów pod wnioskiem o zwołanie referendum w sprawie odwołania. W swoim wystąpieniu mówiła m.in. kłopotach mieszkańców osiedla Życzliwa oraz problemach z autobusami MZK w mieście.
W trakcie debaty krytycznie do stanu miasta oraz prezydenta odnosiła się również część radnych, m.in. Łukasz Janik i Piotr Gajda z PiS, Marlena Wężyk-Głowacka z PO oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Mariusz Staszek. W imieniu prezydenckiego klubu Razem dla Piotrkowa głos zabrała natomiast Monika Tera, która podsumowując raport o stanie miasta, zadeklarowała, że cały klub będzie głosował za udzieleniem wotum zaufania.
Tak też się stało i zdecydowaną większością głosów uchwała została przegłosowana. Podobnie było w przypadku dyskusji nad sprawozdaniem finansowym oraz absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu.
Pozytywna ocena radnych jest oczywiście motywująca. Równie mocno zależy mi jednak na dobrej ocenie mieszkańców. Z tego powodu staraliśmy się w samym raporcie o stanie miasta przedstawić wszystko jak najszerzej i jak najrzetelniej. Z tego powodu zachęcam, aby tam, gdzie są jakieś wątpliwości, zapoznać się z tym dokumentem się zapoznać - mówił tuż po głosowaniu prezydent Krzysztof Chojniak. - Rok 2022 był niełatwy. Mieliśmy dużą liczbę inwestycji, na łączną kwotę około 50 milionów złotych. Należy także wspomnieć o ogromnej kwocie, jaką samorząd dokłada do oświaty. To ponad 60 milionów złotych. Można sobie wyobrazić, ile dodatkowych zadań moglibyśmy wykonać, gdyby nie to, że subwencja oświatowa jest niewystarczająca. Mimo tych wszystkich trudności uważam, że ubiegły rok był rokiem udanym - wskazał prezydent Krzysztof Chojniak.
A dlaczego część z radnych była przeciw? O to zapytaliśmy Marlenę Wężyk-Głowacką z Platformy Obywatelskiej.
Widzę wiele tematów, które w 2022 roku nie zostały zrealizowane. Więcej było porażek niż tych pozytywnych aspektów. Prezydent przede wszystkim podwyższył nam śmieci do 35 złotych za osobę, podwyższył ceny za basen oraz bilety autobusowe. Zrezygnowaliśmy z dofinansowania na kogenerację, a to podwyższyło rachunki mieszkańcom Piotrkowa Trybunalskiego i mieliśmy w tym roku protest. Jest wiele niedoskonałości, dlatego była przeciwna - mówiła Marlena Wężyk-Głowacka.
Odmiennego zdania była z kolei radna prezydenckiego klubu Razem dla Piotrkowa Jadwiga Wójcik.
Wiem, że jest to najlepszy prezydent, jaki tylko mógł się w Piotrkowie zdarzyć. Szanuję go za to, że musiał się zmierzyć z tyloma przeciwnościami i oszczerstwami w ostatnim czasie. Szanuję go za tą postawę i spokój. Powtarzał mi nie raz: nie denerwuj się, prawda zawsze zwycięży. I Bogu dzięki tak się stało - dodała Jadwiga Wójcik.