Do programu przystąpiło sześć miast, między innymi Piotrków, Radomsko i Bełchatów. To oznacza, że w tych miastach powstaną nowe mieszkania. Będą wynajmowane na podobnych zasadach, jak w Towarzystwach Budownictwa Społecznego. Finansowanie ich budowy w 60% zapewnią dotacje i granty, a resztę tanie kredyty oferowane samorządom przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Co istotne, będzie można starać się o dojście do wykupienia ich na własność. Miasto miałoby zapewnić działkę pod budowę, a finansowanie inwestycji ma się odbywać głównie za pomocą dotacji i partycypacji lokatorskich.
- Trudno się dziwić młodym rodzinom, że tak rzadko decydują się o posiadanie dziecka, w sytuacji tak trudnego zakupienia lub najmu w odpowiednim standardzie mieszkania. Oczywiście i pod tym względem mamy sukcesy. Liczba mieszkań na tysiąc mieszkańców wzrosła w Polsce z 365 do ponad 390. To zasługa rządów Zjednoczonej Prawicy. Chcę państwu powiedzieć, że dzięki Społecznym Inicjatywom Mieszkaniowym, wkrótce zaczną powstawać tysiące mieszkań, które będą na takim samym poziomie i standardzie jak mieszkania dostępne na wolnym rynku, ale zarazem będą one tańsze - mówił wicepremier Jarosław Gowin.
Dziennikarzy, którzy licznie stawili się na konferencji prasowej w Radomsku najbardziej interesowała jednak sprawa wprowadzenia olbrzymich opłat od reklam, które dotkną całą branżę medialną, a dla części jej przedstawicieli mogą oznaczać nawet upadłość. Wicepremier, mimo usilnych starań dziennikarzy redakcji ogólnopolskich i lokalnych, nie udzielił komentarza w tej sprawie.