Koronawirus SARS-CoV-2 może przenosić się z ludzi na koty

PAPŚwiat Niedziela, 25 kwietnia 202129
W Wielkiej Brytanii wykryto dwa przypadki przeniesienia koronawirusa SARS-CoV-2 z ludzi na domowe koty. Zwierzęta te miały zaburzenia układu oddechowego o różnym nasileniu.
Fot.: PAP Fot.: PAP

Nowe badanie opublikowane na łamach pisma „Veterinary Record” wykazało obecność koronawirusa SARS-CoV-2 u dwóch kotów mieszkających w domach, w których podejrzewano obecność COVID-19.

 

Do infekcji tych doszło w Wielkiej Brytanii, w ubiegłym roku.

 

„Odkrycie to wskazuje, że w czasie szerzącej się w Wielkiej Brytanii pandemii COVID-19 miała miejsce transmisja SARS-CoV-2 z człowieka na kota. Zarażone koty wykazywały łagodne lub poważne objawy choroby układu oddechowego. Biorąc pod uwagę zdolność wirusa do zarażania domowych zwierząt, ważne będzie monitorowanie transmisji z kota na człowieka i z człowieka na kota” - mówi główna autorka publikacji dr Margaret Hosie.

 

Już w październiku 2020 roku pismo „Scientific Reports" potwierdzało, że na SARS-CoV-2 podatnych może być co najmniej 26 z 215 badanych gatunków zwierząt, w tym większość ssaków. Są to między innymi koty domowe, psy, lwy i tygrysy, chomiki, borsuki, norki, fretki i borsuki, jelenie, owce, a także małpy człekokształtne (zagrożone wyginięciem szympans, goryl, orangutan i bonobo). W przypadku tych gatunków białko ACE2, obecne na powierzchni komórek, może się wiązać z kolcami na powierzchni wirusa tak samo silnie, jak u ludzi. Nie jest natomiast zagrożona większość ptaków, ryb i gadów.

 

Infekcję koronawirusem u pierwszego zwierzęcia, 17-letniego psa rasy pomeranian, potwierdzono już w końcu lutego 2020 r. w Hongkongu. Z czasem podobne infekcje odnotowano również u innych psów i kotów na całym świecie, choć liczba takich przypadków była niewielka. Z kolei w kwietniu zachorowała Nadia, 4-letnia tygrysica malajska mieszkająca w zoo na Bronksie w Nowym Jorku. Wykryto u niej infekcję SARS-CoV-2. W kolejnych tygodniach stwierdzono zakażenia u siedmiu dzikich kotów zamieszkujących ten ogród zoologiczny. W styczniu 2020 r. infekcje koronawirusem wykryto u goryli w zoo w USA.

 

W przypadku zwierząt domowych eksperci z amerykańskiej agencji rządowej Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zalecają, aby unikać z nimi kontaktu, nie przytulać, nie całować i nie spać w tym samym łóżku. Przy kontakcie ze zwierzętami zakażone osoby powinny nosić zabezpieczające maski (choć lepiej, by niezbędną opiekę nad nimi sprawowała osoba niezakażona). Zwierząt z podejrzeniem zakażenia najlepiej nie wypuszczać z domu. Trzeba się też skonsultować z weterynarzem. Ponieważ nie ma dowodów, by wirus przenosił się poprzez kontakt z sierścią - kąpanie zwierząt w środkach odkażających nie pomaga, a może zaszkodzić (dochodziło już do zatruć na tym tle).

 

W około połowie analizowanych przez CDC przypadków zakażenia u psów i kotów nie obserwowano objawów. Najczęściej występowały kaszel, kichanie, gorączka, utrata przytomności oraz wymioty i biegunka.

 

Więcej informacji na stronach:

https://www.eurekalert.org/emb_releases/2021-04/w-suh041921.php

http://dx.doi.org/10.1002/vetr.247 (PAP)

 

autor: Marek Matacz

 

mat/ ekr/


Zainteresował temat?

0

3


Zobacz również

Komentarze (29)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin Piotrkowianinranga25.04.2021 18:42

A na chomiki i świnki morskie też?

60


gorący goryl ~gorący goryl (Gość)25.04.2021 21:17

Cytuję:
Są to między innymi koty domowe, psy, lwy i tygrysy, chomiki, borsuki, norki, fretki i borsuki, jelenie, owce, a także małpy człekokształtne



Cytuję:
W styczniu 2020 r. infekcje koronawirusem wykryto u goryli w zoo w USA.


Brrrr... straszne... makabra...
;)

50


pandemiczna panda ~pandemiczna panda (Gość)25.04.2021 17:25

To teraz pozostaje czekać na telewizyjną transmisję z uroczystości zaszczepienia pierwszego kota Polski.
Najpierw dystansowanie ludzi od siebie, teraz dystansowanie ludzi od zwierząt. No chyba, że autor tych wypocin coś... mataczy.

61


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)25.04.2021 17:31

Czyli jasno wynika że roznosiciela wirusa należy izolować (bezludne wyspy na OA i Pacyfiku oraz Antarktyda} od kotów, jak stada drobiu, gdzie jest ptasia grypa, stada trzody chlewnej, gdzie jest świńska grypa i ASF, że o bydle (gruźlica i choroba wściekłych krów) nie wspominam. Z tym że zwierzęta niestety się wybija, a nie izoluje. Na szczęście nie zarażam swojego kota, bo go po prostu nie posiadam.

50


Je p... ~Je p... (Gość)25.04.2021 16:33

Podejrzewam że po tym artykule połowa a większość posta..... Covidych wyrzuci swoje kotk. Już nie macie o czym pisać

33


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat