Konfederacja ostro o podwyżce dla prezydenta i radnych [AKTUALIZACJA]

Poniedziałek, 22 listopada 202176
Przedstawiciele Konfederacji ostro skrytykowali projekt uchwały wprowadzający olbrzymie podwyżki dla prezydenta Piotrkowa oraz miejskich radnych. Dokument, nad którym Rada Miasta ma się pochylić podczas najbliższej sesji zakłada wzrost wynagrodzeń, sięgający nawet 150%. Podczas konferencji zwołanej przed piotrkowskim Urzędem Miasta skrytykowali m. in listowny tryb obradowania radnych i podkreślali, że nie widzą żadnych przesłanek uzasadniających tak diametralne zwiększenie uposażeń samorządowców.

Ładuję galerię...

 

Projekt uchwały zakłada m. in. znaczącą podwyżkę pensji prezydenta Krzysztofa Chojniaka. Jak informują przedstawiciele Konfederacji obecnie włodarz Piotrkowa zarabia 12 tys. 860 złotych, a po podwyżce i po wliczeniu wszystkich dodatków, kwota ta miałaby wzrosnąć do 19 tys. 485 złotych. 


- To nie są korekty spowodowane inflacją, a znaczące podwyżki. W przypadku prezydenta to ponad 50%. Przewodniczący Rady Miasta zarabiał nieco ponad 2 tys. złotych, a ma otrzymywać przeszło 3 tys. 200 złotych, czyli podwyżka wyniesie ponad 60%. Zastępcy przewodniczącego i przewodniczący komisji zamiast nieco ponad 2 tys., mają dostawać ponad 3 tys., więc wzrost ich wynagrodzenia wyniesie więcej niż 50%. Zastępcy przewodniczących zarabiali dotychczas 1345 zł, a ta kwota wzrośnie do prawie 2 tys. 900 zł, czyli ponownie mamy do czynienie z ponad 100% podwyżką – wylicza Marcin Pietras z piotrkowskiego Klubu Konfederacji. - Radni, którzy nie pełnią żadnej dodatkowej funkcji mają z kolei zamiast obecnych nieco ponad 1 tys. 100 zł, mają otrzymywać ponad 2 tys. 700 zł. To najwyższa planowana podwyżka, która miałaby wynieść przeszło 150% ! - podkreśla Pietras.


Co się stało? Jakie działania, inwestycje czy wymierne korzyści, mające uzasadnić tak olbrzymie podwyżki, się pojawiły? Czy może efektywność pracy radnych tak diametralnie wzrosła? Może to poziom życia mieszkańców Piotrkowa tak diametralnie się podniósł? - pytają organizatorzy konferencji.

Przedstawiciele Konfederacji podkreślają, że nie widzą obiektywnych przesłanek do takiego wzrostu wynagrodzeń piotrkowskich samorządowców, a jednocześnie stawiają zarzut, że aktualny korespondencyjny tryb pracy RM uniemożliwia realną dyskusję i poznanie opinii radnych czy prezydenta na ważne dla miasta sprawy.


Na potwierdzenie swoich zarzutów przytaczają ranking serwisu samorządowego Polskiej Agencji Prasowej „Gmina dobra do życia”. Zostało w nim sklasyfikowanych 2477 samorządów z całego kraju, a Piotrków zajął w nim 504 pozycję.


Uplasowaliśmy się za takimi gminami jak: Bełchatów, Wieluń, Skierniewice czy Pajęczno. Piotrkowskie władze całkowicie przemilczały ten ranking – zaznacza Marcin Pietras.

Członkowie Konfederacji podkreślają, że na stronie internetowej piotrkowskiego UM nie da się również znaleźć uzasadnienia do planowanej uchwały.

 

Organizatorzy konferencji za niedopuszczalny uznali też brak jakichkolwiek konsultacji z mieszkańcami, którzy są „pracodawcami” radnych i prezydenta.

To, że najpierw następują podwyżki podatków (red. od nieruchomości) dla mieszkańców Piotrkowa, a chwilę później ma drastycznie wzrosnąć wynagrodzenie prezydenta i radnych, pokazuje, że mieszkańcy oraz lokalni przedsiębiorcy są traktowani jak frajerzy, których doi się z pieniędzy – podsumowuje Patryk Marjan, lider Konfederacji w okręgu piotrkowskim.

Do tematu podwyżki  dla prezydenta oraz radnych odniósł się Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego piotrkowskiego magistratu.

Partia rządząca ponad 3 lata temu jednym podpisem zmniejszyła uposażenia wójtów burmistrzów i prezydentów o 20%. Kilka miesięcy temu ta sama partia podniosła wynagrodzenia dla samorządowców. Teraz radni muszą podnieść wynagrodzenia włodarzy dostosowując je do obowiązujących przepisów. Tak samo jak swoje diety. Oczywiście sprawą otwartą jest jego wysokość, ale musi mieścić się w ustalonych widełkach. Prezydent Piotrkowa, miasta na prawach powiatu, drugiego pod względem wielkości miasta w woj. łódzkim będzie zarabiał mniej od swoich odpowiedników w miastach ościennych i praktycznie tyle samo co wójt Woli Krzysztoporskiej - mówi kierownik Bąkowicz.

O ewentualnych podwyżkach dla piotrkowskich samorządowców przeczytacie także TUTAJ

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

8

5


Komentarze (76)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

NieDyzma ~NieDyzma (Gość)29.11.2021 08:43

Niech mi ktoś proszę poda jakieś ostatnie strategiczne decyzje prezydenta czy lokalnego wójta , które są warte pieniędzy jakie dostają ??
To są jakieś jaja i Dyzma siew grobie przewraca...

21


wszyscy ~wszyscy (Gość)24.11.2021 12:12

wszyscy wójtowie dostaną podwyżki bardzo wysokie, bo mają teraz pensje na poziomie sprzed 10 lat. W mojej opinii niech jeśli dobrze pracują to i dobrze zarabiają. Przez te 10 lat wszyscy dostawali podwyżki i było dobrze. Niestety ale niskie pensje to niska jakość.

33


emeryt ~emeryt (Gość)24.11.2021 11:29

No właśnie teraz znamy pełne oblicze naszych radnych-bezradnych, dla których liczy się tylko kasa. Różnią się tylko na pokaz aby nami manipulować. Przy następnych wyborach musimy o tym pamiętać. Z nas mieszkańców zrywają ostatnią koszulę aby mieć kasę dla siebie, niech pomyślą o tym przed zaśnięciem. A wybraliśmy ich aby nam mieszkańcom pomagali. SZKODA SŁÓW.

63


Zosia ~Zosia (Gość)23.11.2021 14:45

Przecież to ustawowa podwyżka przez pis wprowadzona. Posły senatory już dostali czas na pozostałych u władzy. Takie czasy

55


Atansjon ~Atansjon (Gość)23.11.2021 23:27

Konfederacja jest tak bardzo z lewej, że jest pierwsza z prawej. Jej nazwa wskazuje, że jest z kimś w związku. Tylko z kim? Tego nawet najbardziej zagorzali wyborcy nie wiedzą. No bo skąd mieliby wiedzieć

62


Alan ~Alan (Gość)22.11.2021 16:14

Konfederacja robi dobrą robotę, trzeba słuchać ze zrozumieniem co mówią jej przedstawiciele. Moim zdaniem w tym momencie to jedyne ugrupowanie na, które warto głosować.

2722


go?ć_wolf ~go?ć_wolf (Gość)23.11.2021 15:04

Ludzie jaka podwyżkę chyba obowiązków a nie pensji w dobie cowidu i kryzysu gospodarczego nie pasują takie zarobki to zrezygnować z funkcji tak jest u prywaciarza jak ci nie pasuje to się zwolni

63


Polak europejczyk ~Polak europejczyk (Gość)23.11.2021 19:13

Czy konfederacja jest taka zwykła nie ogarnięta prostytudka polityczna?

46


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)23.11.2021 11:28

Jedzenie zdrożało to sobie podniesli..Wy możecie jeść robaki, będzie ekologicznie.

122


politolog ~politolog (Gość)23.11.2021 13:07

Dlaczego sesje Rady Miejskiej nie odbywają się normalnie na sali UM? Gdzie są laptopy zakupione dla radnych RM?

70


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat